Sağlık Hocası

Zika Virüsü Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

02.12.2019
31
Zika Virüsü Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Genel bakış

Zika virüsü temel olarak sivrisinek ısırıkları yoluyla bulaşır. Belirtiler genellikle hafiftir, ancak hamile kadınların doğmamış çocuğu için tehlikeli olabilir. Aşağıda bu virüs hakkındaki detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Zika virüsü nedenleri

Zika virüsü, dang ve sarı humma gibi hastalıkları taşıyan sivrisinek türleri arasında yayılır. Ayrıca cinsel yolla da bulaşabilir.

Virüs ilk olarak 1947’de tanımlandı, ancak yakın zamanda Brezilya gibi ülkelerdeki yeni salgınlar nedeniyle dikkat çekmeye başladı ve virüs ile çeşitli doğum kusurları arasında bağlantılar olduğu bildirildi.

Dünya genelindeki halk sağlığı otoriteleri Zika virüsünün yayılmasını yakından izlemektedir.

Zika virüsü belirtileri ve tedavisi

Zika virüsüne sahip çoğu insanda herhangi bir belirti yoktur. Virüsü kapan her beş kişiden sadece biri hasta olacak ve grip olmuşlar gibi olacaklardır. Bazı durumlarda ateş, kızarıklık, şiddetli baş ağrısı, eklem ağrısı ve kas veya kemik ağrısına neden olduğu bilinmektedir .

Herhangi bir semptom enfeksiyondan yaklaşık 3 ila 12 gün sonra ortaya çıkar. Enfeksiyonu teşhis etmek için bir kan testi kullanılabilir.

Virüsünüz varsa, bol bol dinlenin, bol su içiniz. Belirtileriniz kötüleşirse doktorunuza görünün.

Zika virüsü önlenebilir mi?

En iyi önleme, bilinen salgınların olduğu bölgelerde sivrisinek ısırıklarından kaçınmaktır. Sivrisinek ısırıkları uzun kollu giysiler giyerek, böcek kovucular ve yatak örtüleri kullanılarak ve kapalı veya klimalı odalarda uyuyarak kaçınılabilir.

Zika virüsünün bulaştığı enfeksiyonları önleyen bir aşı ve tedavi edecek ilaç yoktur

Hamile kadınlar ve zika virüsü enfeksiyonu

Bu virüs hamile bir kadından doğmamış bebeğine geçebilir. Bu, bebeğin küçük bir kafa ve zihinsel bir engellilikle doğduğu bir durum için potansiyel olarak ciddi sonuçlara neden olabilir.

Zika virüsü Guillain-Barré sendromu adı verilen nadir görülen felç edici bir durumla da ilişkilidir, ancak yakın zamanda bu virüs enfeksiyonu olan kişilerin yalnızca küçük bir kısmı sendromu alır.

Bir önlem olarak, Sağlık Bakanlığı hamile kadınlara ve hamileliği planlayan kadınlara virüs salgınının tespit edildiği ülkelere seyahat etmeyi geciktirme konusunda tavsiyede bulunmaktadır.

Hangi ülkelerde bu virüs vardır?

Afrika, Güney ve Orta Amerika, Asya, Karayipler, Pasifik Adaları ve Meksika’da Zika riski vardır.

Zika riski taşıyan ülkelerin güncel bir listesi için ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Seyahat edenler için rehber

Yurtdışına seyahat etmeyi planlıyorsanız, gideceğiniz yer ve bu virüsün olup olmadığını bilmenizde fayda vardır. Bu virüsün olduğu bölgelere mümkün olduğunca gitmemeye çalışın.

Seyahat kaçınılmazsa, sivrisinek ısırıklarını önlemek için, böcek kovucu kullanmak, mümkün olduğunca vücudu kaplayan açık renkli kıyafetler giymek, içeride kalmak ve sivrisinek ağları altında yatmak gibi yönergeleri takip etmelisiniz.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.