Sağlık Hocası

Zencefilin Faydaları Nelerdir? İşte Muhteşem 10 Faydası

Zencefilin Faydaları Nelerdir? İşte Muhteşem 10 Faydası

Genel bakış

Zencefilin faydaları arasında, mide bulantısını gidermek, iştahsızlığı, hareket hastalığını ve kas ağrılarını hafifletmek ve birkaç şey daha vardır.

Zencefil bitkisinin kökü taze olarak tüketilebilir, tozlaştırılabilir, bir baharat olarak, yağ formunda veya meyve suyu olarak kurutulabilir.

Zencefil, kakule ve zerdeçal ile birlikte, Zingiberaceae ailesinin bir parçasıdır. Yaygın olarak Hindistan, Jamaika, Fiji, Endonezya ve Avustralya’da üretilir.

Zencefil özü ve zencefil yağı olarak ve tentürlerde, kapsüllerde ve pastillerde taze ve kuru halde bulunur. Zencefil içeren yiyecekler arasında zencefilli kurabiye, zencefilli çıtçıt, zencefilli gazoz ve çok çeşitli tuzlu tarifler bulunur.

Zencefilin faydaları

Zencefil gezegendeki en sağlıklı (ve en lezzetli) baharatlar arasındadır.

Vücuyit ve beyin için güçlü sağlık faydaları olan besinler ve biyoaktif bileşiklerle doludur.

İşte size bilimsel araştırmalarla desteklenen zencefilin 12 muhteşem faydası:

1- Zencefil mikroplarla savaşmanıza yardımcı olur

Taze zencefildeki bazı kimyasal bileşikler vücudunuzun mikroplardan korunmasına yardımcı olur. E.coli ve shigella, ve bunlara benzer bakterilerin büyümesini be size zarar vermesini engellet.

2- Ağız sağlığını korur

Zencefil bitkisinin antibakteriyel gücü gülümsemenizi aydınlatabilir. Zencefildeki gingeroller adı verilen aktif bileşikler oral bakterilerin büyümesini önler. Bu bakteriler, ciddi bir diş eti enfeksiyonu olan periodontal hastalığa neden olanlarla aynıdır.

3- Zencefil mide bulantısını yatıştırır

Zencefil, özellikle hamilelik sırasında rahatsız edici bir mideyi hafifletmeye çalışıyorsanız yardımcı olur. Bağırsaklarınızdaki doğal gazın ayrılması ve giderilmesiyle işe yarayabilir.

Ayrıca kemoterapinin neden olduğu deniz tutması veya mide bulantısının giderilmesine yardımcı olabilir.

4- Ağrılı kaslara iyi gelir

Zencefil tüketen insanlar daha az kas ağrısı yaşayacaktır. Bazı çalışmalarda, zencefil tüketen sporcuların daha az kas ağrısı ve benzeri sorunlar yaşadığı gözlemlenmiştir.

5- Artrit belirtilerini azaltır

Zencefil bir anti-inflamatuardır, yani şişliği azaltır. Bu, özellikle romatoid artrit ve osteoartrit semptomlarının tedavisinde faydalı olabilir. Ağzınıza zencefil alarak veya cildinize zencefil kompres veya yama kullanarak ağrı ve şişlikten kurtulabilirsiniz.

6- Kanser büyümesini yavaşlatır

Bazı çalışmalar zencefildeki biyoaktif moleküllerin kolorektal, mide, yumurtalık, karaciğer, cilt, meme ve prostat kanseri gibi bazı kanser türlerinin büyümesini yavaşladığını göstermektedir.

Ancak bunun doğru olup olmadığını netleştirmek için çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

7- Zencefil kan şekerinizi düşürür

Son zamanlarda yapılan küçük bir çalışma zencefilin vücudunuzun insülini daha iyi kullanmasına yardımcı olabileceğini öne sürmüştür.

Zencefilin kan şekeri seviyesini yükseltmeye yardımcı olup olmadığını anlamak için daha çok çalışmalara ihtiyaç olduğunu belirtmekte fayda vardır.

8- Adet ağrılarını hafifletir

Adet kramplarınız mı var? Zencefil tozu bu konuda size yardımcı olabilir. Çalışmalarda, 3 gün boyunca günde bir defa 1.500 mg zencefil tozu alan kadınlar, almayan kadınlara göre daha az ağrı yaşamışlardır.

9- Yüksek kolesterolu önler

Günlük zencefil dozu, “kötü” veya LDL kolesterol seviyelerinizle savaşmanıza yardımcı olabilir. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, 3 ay boyunca günde 5 gram zencefil almak, insanların LDL kolesterolünü ortalama olarak 30 puan kadar düşürmüştür.

10- Zenfencil sizi hastalıklara karşı korur

Zencefilin içinde birçok antioksidan bulunur. Bu, ücudunuzun yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve akciğer hastalıkları gibi birçok kronik hastalıkla savaşmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca sağlıklı bir şekilde yaşlanmayı da edebilir.


Son olarak, diğer besinlerin inanılmaz faydalarını öğrenmek için ilgili kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.