Sağlık Hocası

Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

15.10.2019
204

Hipertansiyon, yüksek tansiyon için kullanılan tıbbi bir tanımdır. Bu problem ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Kalp hastalığı, felç ve bazen ölüm riskini bile artırabilir.

Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Genel bakış

Yüksek tansiyon (hipertansiyon), kanınızın arter duvarlara karşı kuvvetinin çok yüksek olduğu yaygın bir durumdur. Durum hakkında daha fazla bilgi edinmeden önce, ilk önce tansiyonun kendisi hakkındaki mutlak temellerle başlayalım.

Kan basıncı, kanınızın atardamarınızın duvarlarına uyguladığı basınçtır ve milimetre cıva olarak yani, mmHg olarak ölçülür. 130/80, “130 üzerinden 80” gibi iki sayıdan oluşur.

Birincisi, sistolik kan basıncınızdır. Kanınız dışarı atmak için kalbinizin atmasıyla kanınızın ulaştığı en yüksek basınçtır. İkincisi, diyastolik kan basıncı, kalbiniz atımlar arasında kanla dolduğunda ulaştığı en düşük sınırdır.

Yüksek tansiyon, hipertansiyon ile aynı mıdır?

   

Kan basıncı, kanın vücudunuzun etrafına taşınmasına yardımcı olur, bu yüzden hayatta kalmak için kan basıncına ihtiyacınız vardır. Ancak çok yüksek tansiyona sahip olmak riskli bir durumdur.

Hipertansiyon olarak da bilinen yüksek tansiyon, kalp ve kan damarlarınızı zorlar ve kalp krizi ve felç geçirmenize bile neden olabilir.

Yüksek tansiyon genellikle muayene sırasında ölçüldüğünde 140/90 mmHg’nın üzerinde herhangi bir değer olarak kabul edilir. Daha rahat olabileceğiniz kendi evinizin rahatlığında ölçerseniz, limit 135/85 mmHg ölçeğine kadar düşebilir.

Kan basıncınız 120/80 ila 140/90 mmHg arasındaysa, doktorunuzla kontrol altına almak için harekete geçmediğiniz sürece gelecekte bir aşamada hipertansiyon geliştirme riski altında olabilirsiniz.

180/120 mmHg’nin üzerinde bir kan basıncı okuması tehlikeli derecede yüksektir. Doktorlar buna hipertansif bir kriz diyor ve acil tedavi gerektiriyor.

Neden olur?

   

Yüksek tansiyon (hipertansiyon) vakalarının yaklaşık yüzde beşinde, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı, diyabetin komplikasyonları, hormon bozuklukları ve uyku apnesi gibi başka bir durumun sonucu ortaya çıkar. Ayrıca hamilelik sırasında da ortaya çıkabilir. Tüm bu durumlar, ikincil hipertansiyon olarak bilinir .

Diğer yüzde 95’te ise yüksek tansiyonun belirgin bir nedeni yoktur. Bu durumda, birincil veya esansiyel hipertansiyon olarak adlandırılır ve genellikle genetik faktörlerle ve zayıf beslenme, egzersiz eksikliği, sigara veya obezite ile ilişkilidir.

Yüksek tansiyon (hipertansiyon) belirtileri nelerdir?

Yüksek tansiyon ile ilgili sorunlardan birisi de genellikle semptomu olmamasıdır. Sessiz bir hastalıktır, sabahları uyandığınızda hissedeceğiniz bir şey değildir.

Aslında, bu rahatsızlığa sahip çoğu kişi bundan haberdar değildir. İngiltere’de yalnızca yedi milyon insanın tanı konmamış yüksek tansiyonu olduğu tahmin ediliyor. Çoğu durumda yalnızca test edilerek tanımlanır – ve bu, potansiyel olarak tehlikeli bir durumdur.

Yüksek tansiyon (hipertansiyon) genellikle sinsi bir hastalık olsa da, bazen insanlar aşağıdaki belirtilerden durumu anlayabilirler:   

Bu belirtilerden herhangi birini düzenli olarak yaşıyorsanız, doktorunuza başvurmakta fayda vardır.

Nasıl teşhis edilir?

Tansiyonunuz her zaman dalgalanabilir. Günün farklı saatlerinde yukarı ve aşağı gidebilir ve yaşınız, genel formunuz, stres, egzersiz ve aldığınız ilaçlar gibi faktörlerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Kendi başına yüksek bir okuma, endişe için çok fazla neden vermemelidir, ancak izlemeye başlamak için iyi bir tetikleyici olmalıdır.

Kan basıncınız farklı zamanlarda ve her zaman en az beş dakika dinlenirken ölçülmelidir. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) tanısı genellikle en az üç yüksek okuma gerektirir ve sadece doktorunuz bu teşhisi koyabilir.

Yüksek tansiyon (hipertansiyon) nasıl tedavi edilir?

   

Yüksek tansiyonu düşürmenin üç ana yolu vardır: Diyet, egzersiz ve ilaç tedavisi.

İlk ikisi ile başlayalım. İşte diyet ve egzersizle kendi kan basıncınızı düşürmek için yapabileceğiniz aşağıda yazılan bazı şeyler:

Yaşam tarzı değişiklikleri:

  • Sağlıklı bir kiloda kalın.
  • Düzenli olarak egzersiz yapın.
  • Tuzu, şekeri ve doymuş yağı olabildiğince azaltın.
  • Alkol kullanıyorsanız fazla kullanmayın.
  • Tansiyonunuzu düzenli olarak ölçün.
  • Doktorunuzun yazdığı ilaçları düzenli olarak kullanın.

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.