Sağlık Hocası

Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu

06.10.2019
201
Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu

Genel bakış

Yetişkinlerde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB); dikkat etmede zorluk, hiperaktivite ve dürtüsel davranış gibi kalıcı problemlerin bir kombinasyonunu içeren zihinsel sağlık problemidir.

Yetişkinlerde DEHB, dengesiz ilişkilere, kötü iş veya okul performansına, düşük özgüvene ve diğer sorunlara yol açabilir.

Bu sorun yetişkinlikte farkedilmesine rağmen, belirtiler erken çocukluk döneminde başlar ve yetişkinlikte de devam eder.

Bazı durumlarda, kişi yetişkin olana kadar bozukluk tanınmaz veya teşhis edilmez. Yetişkin DEHB belirtileri, çocuklarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu belirtileri kadar net olmayabilir.

Yetişkinlerde hiperaktivite düşebilir, ancak dürtüsellik, huzursuzluk ve dikkat etmedeki zorluklarla devam edebilir.

Yetişkinlerin tedavisi, çocukların tedavisine benzer. Yetişkin DEHB tedavisi, ilaçları, psikolojik danışmanlığı (psikoterapi) ve bu sorun ile birlikte ortaya çıkan herhangi bir zihinsel sağlık durumunun tedavisini içerir.

Yetişkinlerde DEHB nedenleri

   

Yetişkinlerde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu kesin nedeni açık olmasa da, araştırma çalışmaları devam etmektedir.

Bu problemin geliştirilmesine dahil olabilecek faktörler şunlardır:

 • Genetik: DEHB aile bireyleri arasında olabilir ve çalışmalar genlerin rol oynayabileceğini göstermektedir.
 • Çevre, ortam: Bazı çevresel faktörler, böyle bir durumu tetikleyebilir.
 • Gelişme sırasındaki problemler: Gelişimdeki kilit anlarda merkezi sinir sistemi ile ilgili sorunlar rol oynayabilir.

Yetişkinlerde DEHB belirtileri

DEHB olan bazı kişiler yaşlandıkça daha az semptom gösterir, ancak bazı yetişkinler günlük işleyişe müdahale eden önemli semptomlar yaşamaya devam eder.

Yetişkinlerde, bu problemin temel özellikleri; dikkat, dürtüsellik ve huzursuzluk ile ilgili zorlukları içerebilir. Belirtiler hafif veya şiddetli olabilir.

DEHB sahibi olan birçok yetişkin, böyle bir durumu farkında değildir. Bu soruna sahip yetişkinler, odaklanmayı ve önceliklendirmeyi zorlaştırabilir, bu da son teslim tarihlerine ve unutulmuş toplantılara veya sosyal karmaşalara yol açabilir.

Yetişkinlerde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu belirtileri arasında aşağıdakiler olabilir:   

 • Düşüncesizlik
 • Düzensizlik ve önceliklendirme sorunları
 • Kötü zaman yönetimi becerileri
 • Çoklu görev sorunu
 • Aşırı aktivite veya huzursuzluk
 • Zayıf planlama
 • Düşük hayal kırıklığı toleransı
 • Sık sık ruh hali değişiklikleri
 • Görevleri takip etme ve tamamlama problemleri
 • Öfke
 • Stresle başa çıkma sorunu

Ne zaman doktora görünmeli?

Yukarıda listelenen belirtilerden herhangi biri hayatınızı sürekli olarak bozuyorsa, DEHB olup olmadığınızı öğrenmek için doktorunuza danışmalısınız.

Yetişkinlerde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu için farklı tipte sağlık uzmanları tedaviyi teşhis edebilir ve denetleyebilir DEHB olan yetişkinlere bakım konusunda eğitim ve deneyime sahip bir sağlık merkezini tercih etmekte fayda vardır.

Yetişkinlerde DEHB tedavisi

   

Yetişkinlerde DEHB için standart tedaviler tipik olarak ilaç, eğitim, beceri eğitimi ve psikolojik danışmayı içerir. Bunların bir kombinasyonu genellikle en etkili tedavi yöntemidir.

Bu tedaviler bu problemin birçok belirtisinin tedavisine yardımcı olabilir, ancak tam olarak tedavi ettiklerini söylemek biraz iddialı olur.

Size en uygun olanı belirlemek biraz zaman alabilir. Bu yüzden doktorunuzla birlikte planlı bir şekilde, aşamalı olarak ilerlemelisiniz.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıda bulabilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.