Sağlık Hocası

Yenidoğan Sarılığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

22.09.2019
227

Yenidoğan sarılığı, yeni doğmuş bebeklerin yarından fazlasını etkileyen bir hastalıktır. Bu durumda, bebeğin gözleri ve cildi sarımsı bir hal alır.

Yenidoğan Sarılığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Genel bakış

Sağlıklı ve yeni doğmuş bebeklerin yarısından fazlası yenidoğan sarılığı hastalığından etkilenir.

Çocuğun cildi ve göz küresi, genellikle yaşamın 2. veya 3. gününde başlayan ve hayatın 5. gününde zirveye ulaşan sarı bir renk değişimine dönüşmüştür.

Virüslerin yol açtığı gerçek hepatitlerin aksine, yenidoğan sarılığı, bulaşıcı bir hastalık değildir, fakat yaşamın ilk birkaç gününde karaciğerin adaptasyon bozukluğundan kaynaklanmaktadır.

Erken doğmuş bebeklerde karaciğer daha az olgunlaştığından, sararma çok daha erken meydana gelir. Sarılık hastalığı bebeklerde daha belirgindir ve daha uzun sürer.

Yenidoğan sarılığı nedenleri

   

Doğumdan sonra, bebekte aşırı miktarda kırmızı kan hücresi vardır. Bunlara artık ihtiyaç duyulmadığından dağılırlar.

Kırmızı kan pigmenti hemoglobin böylece normalde karaciğerde parçalanan boya bilirubine dönüştürülür.

Bununla birlikte, bebeklerde sarılık durumunda bebeklerin karaciğeri henüz büyük miktarda bilirubini hemen işleyemediğinden, boya ciltte ve göz kapaklarında geçici olarak birikir.

Kan testi, kandaki bilirubin konsantrasyonunun seviyesi hakkında bilgi verir. Belli bir limit aşıldığında uygun tedavi gereklidir.

Yenidoğan sarılığı belirtileri

   

Bebeklerde sarılığın genel ve tipik semptomu cilt ve göz küresinin sarı renk değişikliğidir. Ayrıca, bu hastalık, idrarın kahverengi bir şekilde renklenmesi ve hafif bir dışkı ile karakterize edilir.

Yaklaşık 10 ila 14 gün sonra, boya bilirubini bozulur, böylece cildin ve gözlerin sarımsı renk bozulması yavaş yavaş kaybolur.

Etkileri nelerdir?

Genellikle bebeklerde sarılık zararsızdır. Kural olarak, bilirubin yaklaşık 10 ila 14 gün sonra düşer ve cilt ile gözlerin sarımsı renk bozulması kaybolur.

Eğer bilirubin seviyeleri düzenli olarak izlenmezse ve yüksek seviyeler yeterince tedavi edilmezse, bu hastalık ciddi beyin hasarı ve ölüme neden olabilen bilirubin ensefalopatisine neden olabilir.

Yenidoğan sarılığı tedavisi

   

Eğer bilirubin konsantrasyonu belli bir eşiğin üzerine çıkarsa (şüphe durumunda doktorun kendisi bunu düzenli olarak takip edecektir), çocuk ışık tedavisi ile tedavi edilmelidir.

Spesifik olarak, mavi ışık ciltteki sarı boya bilirubinin suda çözünür bir maddeye dönüşmesine neden olur. Bu madde daha sonra idrarla atılır.

Aydınlatma sırasında gözlerin retinasının zarar görmemesi için doktorunuz bir takım önlemler alacaktır.

Yenidoğan sarılığı için ağır vakalarda kan değişimi gerekebilir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.