Sağlık Hocası

Vücutta Kaşıntı Nedenleri Nelerdir? Ciddi midir? Nasıl Geçer?

23.11.2019
79
Vücutta Kaşıntı Nedenleri Nelerdir? Ciddi midir? Nasıl Geçer?

Genel bakış

Vücutta kaşıntı nedenleri konusunu tespit etmek oldukça zor bir durumdur. Giydiğiniz kıyafetler kadar basit bir nedeni bile olabilir. Fakat aynı zamanda kızarıklık veya hastalık gibi daha ciddi bir şeyin belirtisi de olabilir.

En basit çözümlerle başlayın. Farklı bir kumaş deneyin, cildinize iyi bakın ve kaşıntıyı tetikleyen herhangi bir şeyden kaçının. Bu işe yaramazsa, ihtiyacınız olan tedaviyi ve sebebini öğrenmek için bir doktora başvurun.

Vücutta kaşıntı nedenleri

Vücuttaki kaşıntının nedenleri aşağıda başlıklar halinde sıralanmıştır:

1- Cildiniz kuru mu?

Cildiniz kuru ise, size kaşıntı ile bun durumu bildirir. Özellikle kışın ve havanın kuru olduğu yerlerde kötü olabilir. Bu, yaşlandıkça daha da yaygınlaşan bir durumdur.

Kuru cilt kaşıntısını hafifletmek için aşağıdakileri yapabilirsiniz:

  • Banyo yaptıktan sonra cildiniz hala nemliylen nemlendirici krem kullanın.
  • Sulu kalmak için bol miktarda sıvı için.
  • Kaliteli bir nemlendirici kullanın.
  • Duşunuzu çabucak yapın ve çok sıcak su kullanmayın.
  • Yumuşak sabun kullanın.

2- Cildinizde döküntü var mı?

   

Vücudunuzu kaşıyorsanız ve kaşırken de döküntü oluşuyorsa, bu cildinizle ilgili bir problemin işareti olabilir. Döküntüye neden olabilecek bazı şeylet aşağıda sıralanmıştır:

Böcek ısırıkları: Bir sivrisinek veya örümcek tarafından ısırıldığında, vücudunuzda kaşıntı olabilir. Tahtakurusu ve akarlardan gelen ısırıklar, döküntü gibi göründüklerinden teşhis etmek daha zor olabilir. Bitler, kafa derinizde veya kasık kıllarınızda, yoğun bir kaşıntı ile birlikte sürtünme hissine neden olabilir.

Egzama veya atopik dermatit: Bu hatalıklar cildinizde kuru, pullu lekeler veya inişli çıkışlı döküntüler olarak görülür. Buna neyin sebep olduğu belli değildir, ama aşırı kaşıntı yapar. Ailelerde astım ve alerji öyküsü varsa, çocuklara da geçme ihtimali vardır. Bazı gıda alerjileri durumu daha da kötüleşebilir.

Kontakt dermatit: Bu kaşıntılı kızarıklık, cildinize temas eden bir şeye verilen reaksiyondan kaynaklanır. Nereden geldiğini bulmak için bazı dedektiflik çalışmaları yapmanız gerekebilir.

Mücevherinizdeki metaller veya kozmetik, tuvalet malzemeleri ve temizlik ürünlerindeki kimyasallar olabilir. Sebep olabileceğini düşündüğünüz her şeyi kullanmayı veya giymeyi bırakın ve kaşınmanın iyileşip iyileşmediğine bakın.

3- Cildinizde görünürde bir problem yok mu?

   

Eğer cildinizde herhangi bir problem göremiyorsanız, bu daha ciddi problemlerin belirtisi olabilir. Buna neden olabilecek bazı şeyler aşağıda verilmiştir.

Kurdeşen: Kurdeşen hastalığının nedeni genelikle alerjilerdir. Yalnız bir bölgede veya kümeler şeklinde ortaya çıkarlar ve deriden yüksektedir, gnellikle kaşınırlar. Stres, sıcaklık, egzersiz veya güneşe maruz kalma gibi durumlar da bu hastalığı ortaya çıkarabilir.

Sedef hastalığı (psoriasis): Sedef hastalığı Vücudunuzun, cilt yüzeyindeki kaşıntılı, iltihaplı yamalarda biriken cilt hücrelerini aşırı üretmesini sağlar. Bu aşırı aktif bir bağışıklık sisteminin bir sonucudur.

Hamilelik: Hamilelikte 10 kadından 1’inden fazlasında kaşıntı sorunu olduğu görülüyor. Sebepler, zararsız döküntülerden daha ciddi koşullara kadar değişmektedir.

Bazı ilaçlar: Bazı ilaçlar döküntü veya tahriş belirtisi olmasa bile cildinizde kaşıntı yapabilir. Eğer böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız doktorunuza başvurmakta fayda vardır.

4- Sinir sisteminiz sağlıklı mı?

   

Sinir sisteminizle ilgili bir sağlık sorununuz varsa, bu kaşıntıya neden olabilir. Bu durumda kızarıklık genellikle yoktur. Fakat çok fazla kaşıyorsanız, cildiniz tahriş olmuş görünebilir. Sinir sistemi ile ilgili bazı hastalıklar şunlardır:

5- Vücunuzda kaşıntının nedeni psikolojik olabilir mi?

Doktorunuz fiziksel bir neden bulamazsa, bunun psikolojik olduğunu söyleyebilir. Bazı zihinsel koşullar insanlara kendilerini kaşıma dürtüsü verir.

Derileri bir şeyle kaynıyormuş gibi hissedebilirler. Kızarıklık yoktur, ancak kaşımaktan kaynaklanan cilt hasarları olabilir. Böyle bir kaşıma isteği aşağıdakilerin bir işareti olabilir:

  • Depresyon
  • Anksiyete
  • Obsesif kompulsif bozukluk
  • Psikoz
  • Trikotilomani

6- Vücutta kaşıntının başka nedenleri de olabilir

   

Kaşıntı nedeni genellikle basit bir şeydir. Ancak bazı durumlarda, ortadan kaybolmazsa, aşağıdakiler gibi ciddi bir hastalığın işareti olabilir:

Ayrıca bu hastalıkların bazıları için tedavilerden sonra da kaşınmaya başlayabilirsiniz. Böbrek diyalizi, kemoterapi ve radyasyon terapisinin yan etkilerinden biri kaşıntıdır.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.