Sağlık Hocası

Ülseratif Kolit Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

02.09.2019
255

Ülseratif kolit, sindirim sisteminde uzun süreli inflamasyona ve yaralara sebebiyet veren kronik inflamatuar bağırsak hastalığıdır.

Ülseratif Kolit Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Genel bakış

Ülseratif kolit, kalın bağırsak (kolon) ve rektumun astarını etkileyen kronik bir inflamatuar bir hastalıktır. Bu rahatsızlığı olan kişilerin kolon ve rektumlarında periyodik olarak alevlenen ve kanlı dışkı ve ishale neden olan küçük ülserler ve küçük apseler vardır.

Bu hastalık, hastalığın yok olduğu göründüğü farklı parlama ve remisyon dönemleri ile bilinmektedir. Remisyon dönemleri haftalardan yıllara kadar sürebilir.

Enflamasyon çoğu zaman rektumda başlar ve daha sonra kolonun diğer bölümlerine yayılabilir. Kolonun ne kadar etkilendiği kişiden kişiye göre değişir.

Eğer enflamasyon rektum ile sınırlıysa, hastalığa ülseratif proktit de denebilir. Bahsettiğimiz hastalık, Crohn hastalığının aksine, yemek borusu, mide ya da ince bağırsakları etkilemez.

Birlikte gruplandıklarında ülseratif kolit ve crohn hastalığı, bağırsakta iltihaplanmaya neden oldukları için iltihaplı bağırsak hastalığı olarak da adlandırılır.

Ülseratif kolit nedenleri

   

Bunun nedeni henüz bilinmemektedir, ancak muhtemelen gastrointestinal sistemdeki bağışıklık sisteminin bağırsaktaki bir şeye veya bağırsaktaki astarlara -kontrolsüz iltihaplanmalara neden olan anormal tepkileri- neden olabilir.

Ülseratif kolit belirtileri

Ülseratif kolitin ana semptomu, genellikle kanlı olan ishaldir. Bazen hastalığın semptomları arasında şiddetli kanlı ishal, dehidrasyon, karın ağrısı ve ateş bulunur. Diğer belirtiler arasında ağrılı, bağırsak hareketleri veya dışkıda irin veya kan olabilir. Bazen ise kilo kaybı, eklem ağrısı, anemi (kırmızı kan hücrelerinde eksiklik) veya cilt lezyonları (yaralar) ile ilişkili olabilir.

Kimlerde görülür?

Bu hastalık genetik faktörlerden dolayı miras olabilir. İnflamatuvar bağırsak hastalığı olan kişilerin yüzde 25’ine kadar hastalığı olan birinci derece akrabalarında (anne, baba, erkek kardeş, kız kardeş) bu hastalık görülür.

Nasıl teşhis edilir?

Ülseratif kolit hastalığını diğer durumlardan ayırmak için çeşitli tanı prosedürler ve laboratuar testleri kullanılır.

İlk olarak, doktorunuz tıbbi geçmişinizi gözden geçirecek ve tam bir fizik muayene yapacaktır. Aşağıda sıraladığımız testlerden bir veya daha fazlasını isteyebilir:

Ülseratif kolit tedavisi

   

Tedavi, ilaç tedavisi, diyet değişiklikleri veya cerrahi operasyonu içerebilir. Tedaviler ülseratif koliti tedavi edemeseler de çoğu insanın normal yaşam sürmesine yardımcı olabilirler. Tedavilerin ana hatlarını aşağıda anlatmaya çalıştık:

İlaçlar: Hekiminizin reçete ettiği çeşitli ilaçlar, bağırsak dokusunun iltihabını azaltmak, semptomları iyileştirmek ve hafifletmek için kullanılır.

Diyet değişikliği: Hafif ve orta derecede ülseratif kolit için doktorunuz veya diyetisyeniniz protein ve kalori bakımından yüksek ve lifleri düşük olan bir diyet önerebilir.

Cerrahi operasyon: Tüm kolonun çıkarıldığı cerrahi operasyon, ilaçlar etkili olmadığında veya hastalığın ciddi komplikasyonları varsa gerekli olabilir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.