Sağlık Hocası

Ulnar Oluk Sendromu (Kubital Tünel Sendromu)

14.11.2019
73

Ulnar oluk sendromu, el bileğini etkileyen bir durumdur. Ulnar siniri, el bileğinden Guyon kanalı adı verilen bir boşluktan geçerek sıkıştırıldığında meydana gelir.

Ulnar Oluk Sendromu (Kubital Tünel Sendromu)

Genel bakış

Ulnar oluk sendromu aynı zamanda kubital tünel sendromu olarak da bilinir. Bu sendrom, el bileğini etkileyen bir durumdur.

Elinizde ağrı, karıncalanma veya uyuşukluk fark ederseniz bu sendroma sahip olabilirsiniz. Hoş bir durum değildir ancak tedavi planınız ve basit değişiklikler çabucak daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Ulnar sinir dediğimiz şey, boyunda omuza yakın bir yerde başlar. Sonrasında ise dirseklerinizden uzanarak elinizin dış kısımlarına ulaşır. Ulnar sinir, elinize his ve işlev sağlayan üç ana sinirden biridir.

Bahsettiğimiz sendrom, karpal tünel sendromunun daha az bilinen kuzenidir. Median sinir, elinizdeki karpal tünelden geçerken, ulnar sinir bileğinizdeki Guyon kanalından geçer.

Ulnar oluk sendromu nedenleri

En yaygın neden, ganglion kisti adı verilen kanserli olmayan bir büyümedir. Ancak eklemi çok fazla döndürürseniz veya tekrar tekrar hareket ettirirseniz, bu duruma yakalanabilirsiniz. Ayrıca, eliniz aşağı eğilmiş olarak çalıştığınız durumlarda da ortaya çıkabilir. Bisiklet kullananlar veya sürekli ağırlık kaldıranlar bazen sürekli kavrama basıncı nedeniyle kubital tünel sendromu durumuna yakalanabilir.

Diğer nedenler bilek yaralanmalarını ve artriti içerir. Bileğinizdeki bir hamat kemiği kırılması da onu bu duruma neden olabilir. Beyzbol oyuncusu iseniz, vuruş yaparken bu kemiği kırabilirsiniz.

Ulnar oluk sendromu belirtileri

Elinizdeki uyuşukluk ve fonksiyon kaybı bu sendromun ana belirtileri arasındadır. Erken aşamalarda, parmaklarınızla elinizin yanında uyuşukluk veya karıncalanma fark edebilirsiniz. Uyuya kaldığınızda ve tekrar uyandığınızda da büyük ihtimalle uyuşukluk hissedeceksinizdir.

Kubital tünel sendromunun ilk zamanlarında ağrınız olmayabilir. Ancak kavanozları açmak, bir şeyleri tutmak veya elinizle yazmak gibi karmaşık görevler yapmak zor olabilir. Kötüleştikçe, bileğiniz incinmeye başlayabilir.

Ulnar oluk sendromu teşhisi

Öncelikle, doktorunuz tıbbi geçmişiniz ve semptomlarınız hakkında sorular soracaktır.
Ayrıca elinizi kontrol edecek ve karıncalanan alanları arayacaktır. Kasın zayıf olduğu yerde kuruluk veya lekeler arayabilir.

Semptomların çoğu elinizde olsa da, dirseğinizde de biraz ağrı olabilir. Sinirin orada sıkışıp kalmadığından emin olmak için eklemi kontrol edecektir.

Bileğinize veya başka bir bölgesine zarar vermişseniz, doktorunuz eklem taraması veya röntgenini çekecektir. Sinire baskı yapan bir kemik parçası olabilir. Bu kubital tünel sendromunun daha az yaygın bir nedenidir, ancak ekarte etmek isteyecektir.

Ulnar oluk sendromu tedavisi

Soruna neyin sebep olduğuna bağlı olarak tedavi yöntemi değişebilir. Eğer bilek pozisyonu suçlu ise, ellerinizi sık sık hareket ettirmeniz ve yardımcı olacağının düşünülmesi sonucunda dolgu kullanmanız gerekir.

Ağrıdan şikayetçi iseniz doktorunuz size bazı ağrı kesici ilaçlar reçete edebilir.

Doktor muhtemelen bileğinizi düz tutmanıza yardımcı olacak bir destek, atel veya başka bir cihaz verecektir. Bağları elinizde ve dirseğinizde kuvvetlendirmek için mesleki terapi önerebilir.

Eğer bir yaralanma geçirdiyseniz veya durumunuz bu gibi bir şeyden kaynaklanıyorsa, doktor sinirden baskı almak için ameliyat önerebilir. Ameliyattan sonra normale dönmenize yardımcı olacak mesleki veya fizik tedavi göreceksinizdir.

Nasıl önlenir?

Tüm kubital tünel sendromu vakalarının gelişmesini durduracak belirli bir önleyici tedbir yoktur. Ancak, bazı önlemlerle riskinizi azaltabilirsiniz. Aşağıdaki ipuçları işinize yarayabilir:

  • Ellerinizi dinlendirmek için işte ara verin.
  • Görevleri tamamlamak için daha az güç ve daha hafif bir tutuş kullanın.
  • Tekrarlayan işlerden kaçının.
  • Titreşimli aletler kullanmaktan kaçının.
  • Ergonomik ve yastıklı aletler kullanın.
  • Ellerinizi ve bileklerinizi sıcak tutun.
  • Çalışırken dirsekleri kolçaklara veya mobilyalara koymaktan kaçının.

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.