Sağlık Hocası

Turner Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Turner sendromu bazı kadınları ve kızları etkileyen genetik bir hastalıktır. İşitme, görme ve kısırlıkla ilgili sorunlara neden olabilir, ancak genellikle entelektüel yeteneklere bir zararı olmaz. Hormon ilaçları bazı sorunların üstesinden gelmeye yardımcı olabilir.

Turner Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Genel bakış

Turner sendromu, her yıl dünyada binlerce kişiyi etkileyen genetik bir hastalıktır. Aynı zamanda Ullrich-Turner sendromu olarak da bilinir. Bu hastalık genellikle erkekleri ve erkek çocuklarını etkilemez, sıklıkla kadınlarda görülür.

Turner sendromu nedenleri

Normal olarak, bir kadının her hücrede 2 X kromozomu vardır. Bu hastalık, 1 X kromozomunun tamamı veya bir kısmı eksik olduğunda ortaya çıkar. Bu aynı zamanda monosomi olarak da bilinir. Doğumdan önce ve sonra gelişimi etkileyebilir.

Turner sendromu belirtileri

Bu genetik hastalığa sahip olan kızlar ve kadınlar farklı şekillerde etkilenir. Kısa boy ve kısırlık (az gelişmiş yumurtalıklar nedeniyle) Turner sendromunun temel özellikleridir.

Turner sendromuna sahip kızlar aşağıdaki problemlerin bir kısmına veya tamamına da sahip olabilir:

  • Bebeklik döneminde beslenme zorluğu
  • İşitme veya görme ile ilgili sorunlar
  • Koordinasyon problemleri
  • Ellerin ve ayakların şişliği
  • Daha yavaş cinsel gelişim
  • Kalp, arter veya böbrek problemleri

Nasıl teşhis edilir?

Bu hastalık semptomları nedeyle diğer hastalıklarla kolayca karıştırılabilir. Ancak tanının genetik testlerle doğrulanması gerekiyor.

Ultrason veya diğer prenatal testler bu hastalığın belirtileri gösteriyorsa , bebek doğmadan önce bu genetik hastalığı test etmek mümkündür.

Bazen bir kız Turner sendromlu olabilir ve çocukluk veya ergenliğe kadar hastalığı teşhis edilmemiş olabilir.

Turner sendromu tedavisi

Bu hastalığın teşhisi konan birisinin, sağlıklı kaldıklarından emin olmak için tıbbi kontrolleri olması ve normalde yumurtalıklardan gelen hormonların yerini almak için hormonlara ihtiyacı olması gerekecektir.

Bu genetik hastalık sahibi bir kadın çocuk sahibi olmak isterse, doktora başvurması gerekmektedir. Doğurganlığı konusunda muhtemelen yardıma ihtiyacı olacaktır.

Aşağıdaki hastalıklar, bu hastalık gibi diğer bazı tıbbi durumların riskini artırabilir:

Doktorlar bu koşulları kontrol etmek isteyebilir.

Turner sendromu olan bir insan hafif öğrenme güçlüğü çekebilir ve bu konuda bazı ek yardım gerektirebilir. Bu konuda doktorunuz gereken yönlendirmeleri yapacaktır.

Ancak, bu hastalığa sahip olan kadınların veya kız çocukların çoğu normal bir zekaya ve normal bir ömre sahiptir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.