Sağlık Hocası

Tiroid Nedir? Tiroid Hastalıkları Nelerdir?

09.09.2019
183

Tiroid dediğimiz şey, kelebek şeklinde, boynun ortasında duran küçük bir bezdir. Birincil işlevi vücudun metabolizmasını kontrol altında tutmaktır.

Tiroid Nedir? Tiroid Hastalıkları Nelerdir?

Genel bakış

Tiroid bezi adem elması dediğimiz yerin altında kalan, genellikle en fazla 30-60 gr arasında olan organdır.

Bu organın görevi iki hormon olan T3 (triiyodotironin) ve T4’ün (tetraiodotironin veya tiroksin) üretilmesi ve salınmasıdır.

Bu hormonlar organizmanın metabolizmasını kesin olarak belirler ve çok sayıda vücut fonksiyonunu etkiler. Bunlar arasında enerji tüketimi, vücut ısısının düzenlenmesi, sinirlerin, kasların, kalp, dolaşım, mide ve bağırsakların aktivitesi, zihinsel iyilik, cinsellik ve özellikle çocuklarda fiziksel ve zihinsel gelişim sayılabilir.

Bu organa ait hormonların üretimi ve salınımı, hipofiz bezi ve beyindeki hipotalamus adı verilen başka bir bölge tarafından düzenlenir. İki kontrol bölgesi kandaki hormon seviyelerini izler. Bu azalırsa, hipofiz bezi, bu organın hormon salınımının artmasına neden olan haberci madde TSH’yi serbest bırakır.

Öte yandan, hormon seviyesi normal seviyeleri aşarsa, hipofiz bezi normal hormon oranları geri kazanılana kadar ilave TSH tutar.

Tiroid hastalıkları nelerdir?

Bu minik organın en önemli hastalıkları hipotiroidi ve organın iyi huylu genişlemesidir.

Hipotiroidi kanda tiroid hormonu eksikliği ile karakterize edilir. Tipik belirtiler arasında yavaş düşünme veya konuşma, dürtüsüzlük, kilo alma, yüzdeki şişlik, aşırı soğuk algınlığı, yorgunluk, düşük performans ve kabızlık sayılabilir.

Bir de, organın fonksiyon bozukluğunda, tiroid hormonu konsantrasyonu kanda artmıştır. Hastalık, sinirlilik, kilo kaybı, uykusuzluk, sıcak hissetme, yorgunluk ve ishal gibi semptomlarla ilişkilidir.

Büyütülmüş bir tiroid guatr olarak adlandırılır. Hastalık genellikle iyot eksikliğinin bir sonucudur. İyot, T3 ve T4 hormonlarının vazgeçilmez bir bileşenidir.

Bu minik organın genişlemesinin olası sonuçları, tiroid fonksiyon bozukluğunu ve hava yollarının genişleyen bezle daralması gibi mekanik bozuklukları içerir. İyotun bu organla ilişkisi aşağıda açıklanmıştır:

İyot ve tiroid

İyot, vücudun tiroid hormonlarının üretimi için ihtiyaç duyduğu bir elementtir. İyot bağırsaktan yemekle alınır, kan dolaşımına girer ve en sonunda T4 ve T3 hormonlarında minik organa dahil edilir. Bu nedenle, iyot bu organda birikir.

Hormonlar ve iyotun vazgeçilmez bileşenleri organizma için hayati öneme sahiptir. Eğer bu organ diyetten yeterince iyot alamazsa, yiyeceklerden az miktarda alan iyotu etkin bir şekilde dışarı çıkarmak için genişler.

Bu, iyot eksikliği guatrına (guatr) neden olabilir. Eğer bu genişlemeye rağmen, tiroid yeterli miktarda hormon üretemiyorsa, buna karşılık gelen semptomlara hipotiroidi denir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.