Sağlık Hocası

Tiroid Bezinin Hızlı Çalışması İçin Ne Yapılmalı? Bitkisel Çözümler Nedir?

08.11.2019
104

Doğal ilaçların veya alternatif ilaçların amacı, tiroid probleminin kök nedenini belirlemektir. Tiroid problemleri bazen vücudunuzdaki zayıf beslenme, stres veya eksik besinlerin bir sonucu olarak başlar.

Tiroid Bezinin Hızlı Çalışması İçin Ne Yapılmalı? Bitkisel Çözümler Nedir?

Genel bakış

Tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı? Tiroid bezi az çalışıyorsa eğer muhtemelen hipotiroidi probleminiz var demektir. Bunun için standart tedavi yöntemi, günlük tiroid hormon replasman tedavisi almaktır. Tabii ki, ilaçlar sıklıkla yan etkileri de beraberinde getirir ve ilaç almayı unutmak daha fazla semptomlara yol açabilir. Bazı durumlarda, bitkisel çözümler daha az yan etkiye neden olabilir ve genel yaşam tarzınıza daha iyi uyabilir.

Tiroid bezinin hızlı çalışması için bitkisel çözümler

Doğal ilaçların veya alternatif ilaçların amacı, tiroid probleminin kök nedenini belirlemektir. Tiroid problemleri bazen vücudunuzdaki zayıf beslenme, stres veya eksik besinlerin bir sonucu olarak başlar. Diyetinizi değiştirmek ve bitkisel bir takviye almak tiroid rahatsızlığınıza yardımcı olmanın iki yoludur.

Bu seçeneklerin tiroid ilacı kullanmaktan daha az yan etkisi olabilir. Ayrıca, düşük veya az etkili bir tiroid tedavisi için bitkisel bir katkı maddesi kullanmak, ilaçlara iyi yanıt vermeyen kişiler için faydalı olabilir.

Tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı sorusuna cevap olarak:
Aşağıdaki beş bitkisel çözümü tedavi planınıza ilaveler veya alternatifler olarak düşünebilirsiniz:

1- Selenyum

Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, selenyum tiroid hormon metabolizmasında rol oynayan bir elementtir. Bugün piyasada bulunan pek çok yiyecek (otla beslenen sığır eti, ton balığı, hindi ve brezilya fıstığı gibi) selenyum içermektedir .

Tiroid üzerindeki bir bağışıklık sistemi saldırısı olan haşimato hastalığı, vücudun selenyum arzını genellikle azaltır. Bu eser elementin takviyesi, bazı insanlarda tiroksin veya T4 seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olduğunu göstermiştir. Her insan farklı olduğundan, selenyumun sizin için ne kadar doğru olabileceği konusunda doktorunuzla konuşmak önemlidir.

2- Şekersiz diyet

Şeker ve işlenmiş gıdalar vücutta iltihaplanmanın artmasına neden olabilir. Enflamasyon, T4’ün triiyodotironine veya başka bir tiroid hormonu olan T3’e dönüşümünü yavaşlatabilir. Bu semptomlarınızı ve tiroid hastalığınızı daha da kötüleştirebilir. Yani tiroid bezinin az çalışması durumuna neden olabilir, işte bu yüzden bitkisel şeyler haricinde şekersiz diyet de önemlidir.

Ayrıca, şeker enerji seviyenizi kısa vadede artırır, diyetinizden çıkarmanız enerji seviyelerinizi düzenlemenize yardımcı olabilir. Ayrıca, şekeri diyetinizden çıkarmak cildinize ve stres düzeyinize yardımcı olabilir. Şekersiz bir diyet benimsemek kolay değil, ancak sağlığınıza olan faydası buna değecektir.

Tiroid bezinin hızlı çalışması için bitkisel çözümlerin devamı

3- B12 vitamini

B12 vitamini, tiroid bezinin az çalışması sorunu için bitkisel olarak hipotiroidi hastalarına iyi gelir ve yorgunluğa yardımcı olabilir. Tiroid hastalığı aynı zamanda B1 vitamini seviyenizi de etkiler. Aşağıdaki yiyeceklerle diyetinize daha fazla B vitamini ekleyebilirsiniz:

  • Bezelye
  • Kuşkonmaz
  • Susam taneleri
  • Tuna
  • peynir
  • Süt
  • Yumurtalar

Doktorunuzla B12 vitamininin sizin için ne kadar doğru olabileceği konusunda konuşmak önemlidir.

4- Probiyotikler

Probiyotik takviyeleri, mide ve bağırsaklarınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olabilecek canlı bakteriler içerir. Ek formların yanı sıra, kefir, kombucha, çiğ peynir ve yoğurt gibi fermente yiyecek ve içecekler de yararlı probiyotikler içerir.

Bununla birlikte, ilgili resmi kurumlar herhangi bir durumun önlenmesi veya tedavisi için probiyotiklerin kullanımını onaylamamıştır. Bu takviyelerin size yardımcı olup olamayacağını görmek için doktorunuzla konuşmalısınız.

5- Glutensiz diyet

Glutensiz diyet benimsemek, tiroid bezinin az çalışması sorunu (hipotiroidi) olan birçok kişi için oldukça faydalıdır ve bitkisel tedavi gibi iş görebilir. Ulusal Çölyak Farkındalık Vakfına göre, tiroid hastalığı olan çok sayıda insanda aynı zamanda insanların glüten tüketemediği bir sindirim rahatsızlığı olan çölyak hastalığı da vardır. Araştırmalar şu anda tiroid hastalığının tedavisi için glütensiz bir diyeti desteklemese de, birçok kişi diyetlerini buğday ve diğer gluten içeren yiyecekleri kestikten sonra daha iyi hissediyor.

Fakat glütensiz beslenmenin bazı sakıncaları var. Birincisi, glütensiz yiyecek satın almanın maliyeti genellikle buğday içeren yiyeceklerden çok daha yüksektir. Bazı önceden paketlenmiş, glütensiz yiyecekler de sağlıklı değildir. Çünkü bu gıdalar genellikle buğday içeren ürünlerden daha yüksek bir yağ içeriğine sahiptir ve daha az lif içerir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.