Sağlık Hocası

Serebral Palsi Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

09.11.2019
74

Serebral palsi, hareket bozuklukları ve kas sertliği (spastisite) olan bir grup semptomu ifade eder. Beynin doğumdan önce gelişimi sırasında, doğum sırasında veya doğumdan kısa bir süre sonra beyin hasarı ile oluşan beyin malformasyonlarından kaynaklanır.

Serebral Palsi Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Genel bakış

Serebral palsi, çeşitli nedenlerle gelişmekte olan bir beyin hasarının etkilerinden dolayı kullanılan bir terimdir. Kas güçsüzlüğü ve hareket problemleri dahil olmak üzere çeşitli semptomlarla bağlantılıdır. Beyindeki hasar genellikle çocuk gelişiminin erken döneminde, hamilelikte veya doğumdan kısa bir süre sonra ortaya çıkar.

Bu bazen genetik hastalık olarak bilinse de, bu doğru değildir.

Serebral palsinin çeşitleri

Her çocuk kendine özgüdür ve beyin felci beynin hangi bölgesine zarar verdiğine bağlı olarak farklı biçimler alır. Doktorlar genellikle MRI beyin taraması kullanarak ve hastanın en baskın hareket problemini göz önünde bulundurarak beyin hasarına baktıktan sonra tanı koyarlar.

Ayrıca çocuğu oturmak, sürünmek, yürümek gibi gelişimsel kilometre taşlarıyla izler. Dört ana serebral palsi tipi vardır: Spastik, diskinetik, ataksik veya hastada birden fazla hareket bozukluğu olduğunda karışık olan tipi.

Spastik serebral palsi tüm vakaların %80’ini oluşturan en yaygın şeklidir. Bu tip tipik olarak hareketi zorlaştıran, konuşma ve mesane kontrolünü etkileyebilen kas gerginliğini içerir. Vücudun bir kısmını veya tamamını etkileyebilir. Spastik serebral palsili birçok hasta bazı istemsiz hareketlere sahiptir ve bu nedenle tip çeşiti olarak karışık olarak adlandırılır.

Diskinetik serebral palsi, vakaların %10-15’ini oluşturur ve genellikle serebral palsinin en ciddi formlarından biridir. İstemsiz hareketlere, kas tonusunda değişikliklere neden olur ve ayrıca duruş veya hareketi etkiler.

Ataksik serebral palsi, serebral palsinin  yaklaşıkn %5’ini oluşturur ve denge, duruş, yürüme, göz hareketlerinin kontrolü ve derinlik algısı gibi hareketlerin ince koordinasyonunu etkiler.

Serebral palsi nedenleri

   

Bu durum hamilelik sırasında ortaya çıkabilir, ancak doğumdaki komplikasyonlardan veya doğumdan sonra yaralanma veya bazı hastalığın ardından ortaya çıkabilir. Beynin zarar görmesine tam olarak neyin sebep olduğunu kesin olarak belirlemek genellikle zordur, çünkü aşağıdakiler de dahil olmak üzere her bireyin kendine özgü semptomlarını oluşturmak için birçok farklı şey birlikte çalışabilir:

  • Beyin hücrelerinin içindeki genlerdeki değişiklikler beynin gelişimine etki edebilir
  • Beyin bazen alışılmadık bir biçimde veya yapıda gelişebilir
  • Hamilelik veya fiziksel yaralanma sırasında meydana gelen enfeksiyonlar beyinde hasara neden olabilir
  • Erken doğum komplikasyonları
  • Bazen beyinde oksijen kıtlığına neden olan doğumda (neonatal ensefalopati olarak bilinir) kritik hastalık

Serebral palsi belirtileri

Belirtiler yürüme, denge ve motor kontrolü, yeme, yutma, konuşma veya göz hareketlerinin koordinasyonunda zorluklar içerebilir. Serebral palsiden etkilenen bazı insanlar da bir miktar zihinsel sakatlığa sahiptir. Serebral palsili hiçbir iki insan aynı şekilde etkilenmez, her insan kendine özgü etkilenir.

Serebral palsi tedavisi

   

Bugünün tedavileri, beyin felci semptomlarını daha kolay yönetilebilir hale getirmeye odaklanıyor. Tedavisi yoktur, ancak sağlık uzmanları ekipleri, hastalarının beyin felçlerinin farklı yönleriyle başa çıkmak için birlikte çalışırlar. Bu, hareket ve hareketliliği geliştirmek için fizyoterapi ve mesleki terapiyi ve ayrıca iletişim becerilerini geliştirmek için konuşma terapisini içerebilir.

Kas gevşetici, kas sertliği ile mücadele etmek için kullanılabilir ve bebeklerde beslenme problemlerine yardımcı olacak diğer ilaçlar da mevcuttur. Bazı uzman kuruluşlar ailelere destek sağlar ve mevcut tedaviler hakkında bilgi verir.

Erken teşhis ve müdahale genellikle pek çok doktor tarafından önemli bir konudur çünkü bu tedavi süresinde büyük rol oynar.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.