Sağlık Hocası

Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir? Türleri, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Şeker hastalığı (diyabet), yediğiniz yiyeceğin enerjisini, vücuda uygun şekilde absorbe edilmesini önleyen bir hastalıktır. İki tür diyabet vardır; tip1 ve tip2 diyabet.

Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir? Türleri, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Genel bakış

Bilimsel olarak diabetes mellitus olarak da bilinen şeker hastalığı (diyabet), dünyadaki en yaygın metabolik hastalıklardan biridir. Artık, modern ilaçların ve yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi, hastalar için kaliteli bir şekilde tedavi edilmesini mümkün kılmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre, dünya çapında yaklaşık 230 milyon kişiye, diyabet tanısı konmuştur. Bu rakam, 2030 yılına kadar 360 milyon insan olabilir. Almanya’da, nüfusun yaklaşık %5’i, yaklaşık 4 milyon insan bu hastalığa sahiptir. Bunlardan yaklaşık 200.000 kişi tip 1 diyabete sahiptir.

Diyabet hastalarında kalp hastalıkları ve böbrek hastalıklarının yanı sıra felç geçirme olasılığı daha yüksektir ve bu hastalıklar (eğer ortaya çıkarsa) daha şiddetlidir. Uygun terapötik önlemler bu riski önemli ölçüde azaltabilir. Bu hastalıkta genetik yatkınlık da önemli bir rol oynamaktadır.

Şeker hastalığı (diyabet) nasıl ortaya çıkar?

   

Şeker metabolizması ile problemi olmayan insanlar, kan şekeri ve insülin sekresyonu arasındaki etkileşimi kolayca başarır, böylece kan şekeri seviyesi neredeyse sabit tutulur.

Şeker hastalığı (diyabet), vücut hücrelerinin artık kanda bulunan glikozu tamamen absorbe edemediği kronik bir kan şekeri metabolizması bozukluğudur. Bu nedenle şeker hastalarının yükselen kan şekeri seviyesi, “hiperglisemi” olarak adlandırılmasının nedeni budur.

Bunun sorumluluğu aşağıda sıraladığımız iki hastalıktır:

  • Pankreasın insülin üreten hücreleri hiç  insülin üretmez veya çok az insülin üretir. Bu, tip 1 diyabet hastalığının temel özelliğidir.
  • İnsülin artık hücrelerde yeterince çalışamaz ise bu hastalık tip 2 diyabet olarak adlandırılır.

Yukarıda saydığımız tip 2 diyabet, bağışıklık sistemine saldıran otoimmün hastalıklar yüzünden meydana gelmektedir.

Şeker hastalığı (diyabet) formları ve nedenleri

Hiç kimse bir tereyağı, kek ya da çikolata yüzünden şeker hastalığına yakalanmıyor. Böyle bir hastalık farklı koşullara bağlıdır. Günümüzde bilim, diyabete yol açan süreçler hakkında oldukça iyi bir fikre sahiptir.

Tip 1 diyabet

   

Bu hastalık sıklıkla çocuklukta başlar, tedavi edilemez ve hastalar insülin uygulamasına bağlıdır.

Bunun nedeni otoimmün bir hastalık, yani, bağışıklık sisteminden kaynaklı bir durumdur. Patojenler çalıştıkça aniden pankreasın insülin üreten hücrelerini hedeflemeye ve onları yok etmeye başlar.

Bu ölümcül sürecin önemsiz nedenleri genellikle banal viral enfeksiyonlardır. Bu, kendinizi gerçekten tip 1 diyabet hastalığına karşı koruyamayacağınız anlamına gelir.

Tip 2 diyabet

Bu tip diyabet, eskiden “erişkin başlangıçlı diyabet” olarak anılıyordu çünkü etkilenen hastaların çoğu yaşlıydı. Yetmiş yaşın üzerindeki her beş kişiden birine tip 2 diyabet tanısı konur. Ancak son yıllarda, daha genç hastaların da bu tür bir şeker hastalığı (diyabet) formuna sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Bu hastalığın genetik olarak da bir sonraki nesle geçtiği durumlar da vardırç

Tip 2 diyabet genellikle aşırı beslenme ve sonuçta ortaya çıkan obezite tarafından oluşmaktadır. Artık obezite, fiziksel aktivite eksikliği ve uygun olmayan diyet kombinasyonunun insülin direnci olarak bilinen bir işlemi desteklediği bilinmektedir.

Kas, karaciğer ve yağ dokusu artık mevcut insüline yeterince cevap verememektedir. Sonuç olarak, insülin seviyeleri sürekli olarak artar. Bu işlem sinsidir ve kişi bunu hissetmez. Ancak pankreas zaten en üst düzeyde çalışır. Sonunda pankreas hücrelerinin üretimi zayıflar.

Gebelik diyabeti

   

Yukarıda saydığımız şeker hastalığı (diyabet) türlerinin haricinde bir de gebelik diyabeti vardır.

Hamile kadınların yaklaşık %4-6’sında diyabet gelişir. Diyetin yüksek yağ içeriği, düşük egzersiz ve obezite rolü diyabetin nedeni olabilir. Çoğu zaman, doğumdan sonra hastalık kendiliğinden kaybolur.

Şeker hastalığı belirtileri

Hem kadınların hem de erkeklerin ortak diyabet semptomları aşağıda sıralanmıştır:

  • Aşırı susuz ve aç hissetme
  • Sık sık idrara çıkma (idrar yolu enfeksiyonları veya böbrek problemlerinden)
  • Kilo kaybı ve kilo almak
  • Yorgun hissetmek
  • Sinirlenmek
  • Bulanık görmek
  • Yaraların yavaş iyileşmesi
  • Mide bulantısı hissi

Şeker hastalığı tedavisi

   

Tip 1 diyabet hastaları, pankreasları hormon üretmediği için insülin almalıdır. Tamamlayıcı insülin vücuttaki hücrelerin glikozu emmesine ve enerji kullanmasına yardımcı olur.

Tip 1 diyabet hastası bir kişinin gün boyunca çeşitli zamanlarda insülin alması gerekir. Yemekten önce veya sonra bazı insülin dozları alınır.

Tip 2 diyabet hastası için insülin her zaman gerekli değildir.

Bununla birlikte, doktor hamile kadınların ya da uzun süre hastaneye yatış sırasında olduğu gibi belirli zamanlarda insülin almayı önerebilir.


Son olarak, şeker hastalığına iyi gelen bitkiler de ilginizi çekebilir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.