Sağlık Hocası

Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Şeker hastalığı (diyabet), yediğiniz yiyeceğin enerjisini, vücuda uygun şekilde absorbe edilmesini önleyen bir hastalıktır. İki tür diyabet vardır; tip1 ve tip2 diyabet. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Şeker hastalığı nedir?

Diyabet olarak da bilinen şeker hastalığı, etkilenenlerde yüksek kan şekeri seviyeleri ile karakterize kronik bir metabolik bozukluktur. İki ana diyabet türü vardır: tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet.

Tip 1 diyabet ve nedenleri

Tip 1 diyabet otoimmün bir hastalıktır. İnsülin eksikliğine bağışıklık sisteminin hatalı bir reaksiyonu neden olur ve bu da pankreasın insülin üreten hücrelerinin tahrip olmasına neden olur.

Etkilenen kişi, vücudun kendi insülin eksikliğinden muzdariptir. Bu, kan şekeri seviyesini arttırır, çünkü insülin hormonu vücut hücrelerindeki glikoz (şeker) emilimini düzenler ve hipoglisemik bir etkiye sahiptir.

Hastalık genellikle çocukluk veya ergenlik döneminde ortaya çıkar ve bu yaş grubundaki en yaygın metabolik bozukluktur. Etkilenen kişiler, akut metabolik bozuklukları ve olası ikincil hastalıkları önlemek için tüm yaşamları boyunca insülin enjekte etmek zorundadır.

Tip 2 diyabet ve nedenleri

   

Tip 2 diyabet geliştirmenin ana nedeni, vücut hücrelerinin insüline yanıt vermeyi bıraktığı insülin direncidir. Pankreas genellikle hastalığın başlangıcında hala yeterli insülin üretir. Kas, karaciğer ve yağ hücreleri buna karşı giderek daha duyarsız hale gelir. Pankreas daha sonra kan şekerini düşürmek için daha fazla insülin üretir. Bununla birlikte, bir noktada pankreas, insülin direncini artık telafi edemez.

Hastalık, yaşam tarzı değişiklikleri ve özel ilaçların yardımıyla yönetilebilir. Bazı durumlarda, tip 2 diyabetliler için insülin enjeksiyonları da gereklidir.

Gebelik diyabeti ve nedenleri

Diyabet hamilelik sırasında ortaya çıkabilir ve bu duruma gebelik diyabeti denir. Bu durumda, gestasyonel diyabetten bahsedilir.

Hamile kadınların yaklaşık %4-6’sında diyabet gelişir. Diyetin yüksek yağ içeriği, düşük egzersiz ve obezite rolü diyabetin nedeni olabilir. Çoğu zaman, doğumdan sonra hastalık kendiliğinden kaybolur.

Görülme sıklığı nedir?

Dünya Sağlık Örgütü , dünya çapında 340 milyondan fazla insanın diyabetten muzdarip olduğunu tahmin ediyor. Bunların yüzde 90 ila 95’i tip 2 diyabet (2012 itibariyle).

2008-2030 yılları arasında diyabet kaynaklı ölüm sayısının üçte iki oranında artacağı düşünülüyor. Nedeni, yanlış beslenme ve egzersiz eksikliği nedeniyle aşırı kilolu olan insanlardır, çünkü aşırı kilo insülin direncini arttırır.

Şeker hastalığı belirtileri

   

Diyabetin semptomları arasında, alışılmadık derecede dayanılmaz susuzluk, sık idrara çıkma isteği, kilo kaybı ve genel halsizlik sayılabilir. Vücut artan kan şekerini idrarla atarak düzenlemeye çalışır.

Etkilenen kişinin daha fazla idrara çıkması gerekir, bu da vücutta sıvı kaybına neden olur ve bu da susuzluk, dehidrasyon, kilo kaybı ve yorgunluğa yol açar.

Ek olarak, idrar yolu enfeksiyonları, görme bozuklukları veya diş eti enfeksiyonları gibi semptomlar ortaya çıkabilir. Yaralar daha zor iyileşir ve vücudun savunmaları zayıflar.

Tip 1 diyabetin aksine, tip 2 daha yavaş gelişir ve her zaman anlaşılması kolay değildir. Başlangıçta pankreas, daha fazla insülin üreterek ve böylece kan şekeri seviyelerini normal aralıkta tutarak insülin direncini telafi edebilir. Semptomlar daha az belirgindir ve ilk belirtiler genellikle başka şekilde ortaya çıkar.

Bununla birlikte, bir süre sonra insülin üretimi tükenir, kan şekeri seviyeleri yükselir ve son olarak tip 2 diyabet gelişir. Tip 2 diyabetin sadece gözlere, böbreklere veya kalbe zarar verme gibi uzun vadeli sonuçlara dayanarak keşfedildiği durumlar vardır.

Şeker hastalığı teşhisi

Diyabet tanısı, kan şekeri seviyesini belirlemek için basit bir kan testi ile yapılabilir. Sonuçlar kılavuz değerlerin hemen üstünde veya altındaysa, ek bir glikoz tolerans testi (şekere maruz kalma testi olarak da adlandırılır) gerçekleştirilir.

İlgili kişiden biraz kan alınır ve daha sonra glikoz çözeltisi içer. Bir ila iki saat sonra tekrar kan alınır ve kan şekeri seviyesi belirlenir. Test sonuçlarının yardımıyla diyabet tanısı net bir şekilde yapılabilir.

HbA1c değeri, son iki ay içindeki ortalama kan şekeri seviyesinin belirlenebildiği uzun süreli kan şekeri değeridir. Glikoz ile ilişkili kırmızı kan pigmentinin (hemoglobin) yüzdesidir. HbA1c değeri yüzde olarak verilir.

Kanda ne kadar fazla glikoz varsa, o kadar fazla kan pigmenti kurban edilir. Bu, başlangıçta birkaç saat sonra geri dönüşü olmayan bir son ürüne dönüştürülen kararsız bir ara ürün oluşturur. Bu nedenle kısa süreli kan şekeri tepe noktaları HbA1c değerine neredeyse hiç yansımaz. Sağlıklı insanlarda, değer yüzde dört ila altı civarındadır.

Bu kan testini yapmanın birkaç yolu vardır:

  • Doktorunuz kanınızı alacak ve labaratuvara gönderecektir. Bulgular gelir gelmez, doktorunuz sonuçları sizinle tartışacaktır. Şeker maruziyet testi gerekliyse, bir laboratuvar testi daha olmanız gerekebilir.
  • Gebe kadınlarda, kan şekeri düzeyleri, gestasyonel diyabet için önerilen anne-çocuk testlerinin bir parçası olarak belirlenir.
  • Eczanelerde kan şekeri ölçümleri her zaman yerinde yapılır, genellikle iğne kısa bir süre parmak ucuna batırılır ve bir test şeridindeki kan damlası hızlı bir sonuç verir.

Şeker hastalığı tedavisi

   

Diyabet tedavisi, hastanın yaşam kalitesini korumaya ve kalbe, böbreklere, kan damarlarına, gözlere ve ayaklara zarar vermekten kaçınmaya odaklanır.

Tip 1 diyabetin tedavisi

Tip 1 diyabetliler kan şekerini kontrol etmek ve günde birkaç kez insülin enjekte etmek zorundadır. Bir eğitim kursunda, hastalar ilgili insülin dozunu gerektiği gibi ayarlamayı öğrenir.

İnsülini vücuda vermenin iki farklı yolu vardır:

  • Yoğunlaştırılmış konvansiyonel insülin tedavisi: Her öğünden önce, diyabetik insanlar mevcut kan şekeri seviyesini ölçer ve kan şekeri değerinden, istenen miktarda yiyecekden ve planlanan fiziksel aktiviteyi göz önüne alarak kendisi için en uygun insülin dozunu hesaplar. Sonra ise insülini kendisine enjekte eder.
  • İnsülin pompası tedavisi: Burada bir pompa, kısa etkili bir insülinin, bir iğne ve ince bir plastik tüp (kateter) yoluyla cildin altındaki yağ dokusuna sürekli olarak girmesini sağlar. Doktor, temel gereksinimleri karşılamak için gerekli olan insülin miktarlarını programlar. Diyabetik insan, her öğünden önce mevcut kan şekeri seviyesini ölçer ve kan şekeri değerinden, istenen miktarda yiyecekden ve planlanan fiziksel aktiviteden onun için en uygun insülin dozunu hesaplar. Ekstra insülin dozu bir düğmeye basılarak serbest bırakılır.

Tip 2 diyabetin tedavisi

Çoğu durumda, tip 2 diyabet yaşam tarzında bir değişiklikle tedavi edilebilir, çünkü temel olarak pankreasta yeterli insülin üretilmesi gerekmektedir. Sadece şekerin kandan vücut hücrelerine emilimi bozulur, bu da kan şekeri seviyesinde sürekli bir artışa neden olur.

Bu insülin direnci sağlıklı beslenme, kilo kaybı ve daha fazla egzersiz ile azaltılabilir. Bu önlemler düzeltmezse, tablet veya insülin kullanımı gereklidir. İlaç tedavisinde ayrı ayrı veya kombinasyon halinde kullanılabilen çeşitli aktif bileşenler vardır, örneğin:

  • Sülfonilüreler insülin salımını ve salımını uyarır.
  • Biguanid karaciğerde yeni glikoz oluşumunu engeller ve vücut hücrelerinin insüline duyarlılığını arttırır. Bunlar aynı zamanda insülin duyarlılaştırıcılar olarak da adlandırılır.
  • Alfa-glukosidaz inhibitörleri emilim geciktiricilerdir, bir yemekten sonra kan şekerinin yükselmesini önlemek için glikozun doğrudan bağırsaktaki kan içine geciktirilmiş emilimine neden olurlar.
  • Gliptinler modern bir aktif bileşen sınıfıdır. Beta hücrelerinden insülin sekresyonunu teşvik eder ve periferik insülin direncini azaltır. İyi tolere edilirler ve iyi etkinliği ile hipoglisemi ve kilo alımı riski çok düşüktür.

Unutmayın, hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.


Son olarak, şeker hastalığına iyi gelen bitkiler de ilginizi çekebilir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.