Sağlık Hocası

Sedef Hastalığı (Psoriasis) Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Sedef hastalığı (psoriasis), cildin kalın, pembe ile kırmızı arasında, kaşıntılı bölgelerini oluşturan kronik bir cilt hastalığı şeklidir. Döküntü genellikle kafa derisinde, dirseklerde, dizlerde, belde ve cinsel organlarda görülür.

Sedef Hastalığı (Psoriasis) Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Genel bakış

Sedef hastalığı (psoriasis), cildi beyaz veya gümüş döküntülü pullarla kaplayan, pembe ile kırmızı arasında cildi renklendiren ve sürekli kaşındıran bir cilt hastalığıdır. Döküntü genellikle kafa derisinde, dirseklerde, dizlerde, belde ve cinsel organlarda görülür, ancak herhangi bir yerde de ortaya çıkabilir. Ayrıca bu hastalık bazen tırnakları da etkileyebilir.

Sedef hastalığı (psoriasis) genellikle yetişkinliğin erken döneminde başlar, ancak daha sonraki yaşlarda da başlayabilir. Döküntü, zaman zaman iyileşebilir ve tekrar geri gelebilir. Bu hastalık bulaşıcı değildir ve kişiden kişiye yayılmaz. Çoğu insanda, döküntü birkaç cilt lekesiyle sınırlıdır. Ciddi durumlarda, vücudun geniş alanlarını da kaplayabilir.

Nasıl başlar?

Bu hastalık, cildin üzerinde oluşan, gittikçe büyüyen küçük kırmızı yumrular olarak başlar. Bu yüzeyler kolayca dökülür, ancak alttaki doku birbirine yapışır. Çizildiğinde, alt doku ciltten yırtılabilir ve kanamaya neden olabilir. Döküntü büyüdükçe bazı lezyonlar oluşabilir.

Sedef hastalığı (psoriasis) neden olur?

Sedef hastalığının nedeni bilinmemektedir. Bu durum genetik yatkınlığı olan kişilerde kendini gösterme eğilimindedir, bu nedenle ebeveynler tarafından çocuklara aktarılabilir. Sedef hastalığı, çok hızlı gelişen yeni cilt hücrelerinin bir sorunu ile ilgilidir. Normalde, cilt hücreleri her 28 ila 30 günde bir değişir. Sedef hastalığında yeni hücreler büyür ve her üç ile dört günde bir cilt yüzeyine hareket eder. Eski hücrelerin yeni hücrelerin yerini alması, sedef hastalığının simli ölçeklerini oluşturur. Bu durum cilt kanseri ile karıştırılmamalıdır.

Sedef salgınları neden olur?

Kimse sedef salgınlarına neyin neden olduğunu bilmiyor. Salgınların ne kadar ciddi ve ne sıklıkta gerçekleştiği kişiden kişiye göre değişir. Salgınlar aşağıda sıraladığımız şekilde tetiklenebilir:    

  • Deri yaralanması (örneğin kesikler, sıyrıklar veya cerrahi operasyon)
  • Duygusal stres
  • Bazı enfeksiyonel durumlar
  • Bazı reçeteli ilaçlar

Sedef hastalığı (psoriasis) belirtileri nelerdir?

Yukarıda sıraladığımız semptomların yanı sıra, aşağıdaki belirtiler de kendini gösterebilir:

Sedef hastalığı (psoriasis) nasıl teşhis edilir?

Vücudunuzda bitmeyen bir cilt döküntüsü varsa, vakit kaybetmeden doktora görünmekte fayda vardır. Doktorunuz, bunun sebebinin psoriasis hastalığı veya başka bir cilt hastalığı olup olmadığını görmek için bakabilir. Dermatolog, tanı koyabilen bir cilt bakım uzmanıdır. Mikroskop altında incelemek için küçük bir deri örneği alınabilir.

Sedef hastalığı (psoriasis) nasıl tedavi edilir?

   

Bu hastalık, için birçok tedavi vardır. Doktorunuz, kızarıklığın ciddiyetine, vücudunuza, yaşınıza, sağlığınıza ve diğer faktörlere bağlı olarak bir tedavi planı seçecektir. Derideki sadece birkaç bölgeyi etkileyen sınırlı bir hastalık için, topikal kremler veya merhemler gerekli olabilir. Daha büyük alanlar söz konusu olduğunda veya artriti gösteren eklem ağrısından şüpheleniliyorsa, ilave tedaviye gerek duyulabilir.

Yaygın tedaviler aşağıda sıralanmıştır:

  • Steroid kremleri
  • Nemlendiriciler
  • Cilt hücre üretimini yavaşlatan bir ilaç
  • Kömür katranı
  • D3 Vitamini merhem
  • A vitamini veya retinoid kremleri

Psoriasis tedavisi için yeni ilaçlar arasında enjekte edilebilir immün “biyolojik” tedavilerin yanı sıra küçük moleküllü immün modüle edici haplar da bulunur. Vücudun bağışıklık sisteminin sedef hastalığı gibi otoimmün bir hastalığı tetiklemeye karşı bloke ederek çalışırlar.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.