Sağlık Hocası

Seboreik Dermatit Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

24.11.2019
68

Seboreik dermatit, yetişkinlerde en sık görülen cilt hastalıklarından biridir. Genellikle kepeğe neden olan, bulaşıcı olmayan cilt lezyonudur.

Seboreik Dermatit Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Genel bakış

Kronik bir egzama şekli olarak düşünülen seboreik dermatit, vücutta, üst sırt, burun ve kafa derisi gibi yağ üreten (sebasöz) bir çok bezin bulunduğu yerlerde görülür. Seboreik dermatitin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, genler ve hormonlar önemli bir rol oynamaktadır. Deride doğal olarak yaşayan mikroorganizmalar da bu hastalığın gelişmesine katkıda bulunabilir.

Her yaştan insanlarda (bebekler de dahil olmak üzere) bu hastalık görülebilmektedir. Ancak, en sık 30-60 yaş arasındaki yetişkinleri ve üç aylığın altındaki bebekleri etkiler.

Seboreik dermatit için ortak tetikleyiciler şunlardır:

  • Stres
  • Hormonal değişiklikler
  • Hastalıklar
  • Bazı kimyasallara maruz kalma
  • Soğuk, kuru hava
  • Bazı ilaçlar

Genel olarak bu hastalık erkeklerde kadınlardan biraz daha fazla yaygındır. Bağışıklık sistemini (HIV / AIDS ve sedef hastalığı gibi) ve Parkinson hastalığı gibi sinir sistemini etkileyen belirli hastalıkları olan insanlar da risk altındadır. Ayrıca epilepsi, alkolizm, akne ve depresyon ve yeme bozuklukları gibi zihinsel sağlık sorunları olan insanları da etkileyebilir.

Bu hastalık bulaşıcı değildir.

Seboreik dermatit nedenleri

   

Seboreik dermatitin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, genler ve hormonlar önemli bir rol oynamaktadır. Deride doğal olarak yaşayan maya gibi mikroorganizmalar da bu hastalığa katkıda bulunabilir. Diğer egzama formlarından farklı olarak bu hastalık, herhangi bir alerjinin sonucu değildir.

HIV veya AIDS gibi bağışıklık sistemini etkileyen bazı hastalıklar ve Parkinson hastalığı gibi sinir sistemini etkileyen hastalıklara sahip kişilerin bu hastalığı geliştirme riskinin yüksek olduğuna inanılmaktadır.

Seboreik dermatit belirtileri

Bu hastalık çoğu zaman yavaş yavaş başlar, kafa derisinin kuru, kepekli veya yağlı bir şekilde kendini göstermesine neden olur. Bazen kaşıntı da olabilir ama saç dökülmesi olmaz.

Daha ciddi durumlarda, kulakların arkasında, kulak kanalında, kaşlarda, burun köprüsünde, burun çevresinde, göğüste, koltuk altlarında ve koltukta sarımsı kırmızımsı pullu kabarıklıklar görülebilir.

Bir aylıktan küçük bebeklerde bu hastalık; kalın, sarı, kabuklu bir kafa derisi döküntüsü ve bazen kulakların arkasında sarı renkte ve yüzdeki kırmızı sivilce oluşumuna neden olabilir. Bu duruma sık sık kafa derisi döküntüsü de eşlik eder.

Nasıl teşhis edilir?

   

Seboreik dermatit teşhisi için özel bir test yapılmamıştır. Doktorunuz tıbbi geçmişinizi soracak ve ayrıca cildinizin fiziksel muayenesini yapacaktır.

Bazen doktor bir miktar deri kazıyıp bir kimyasalla karıştırır ve mantar enfeksiyonu olup olmadığını belirlemek için mikroskop altında inceler.

Benzer şekilde, bu hastalığa benzeyen diğer koşulları ekarte etmek için bir cilt biyopsisi (küçük bir deri örneği alınması prosedürü) gerekebilir.

Seboreik dermatit tedavisi

İlaçlı şampuanlar, kremler ve losyonlar bu hastalığın ana tedavilerinden birkaçıdır.

Doktorunuz reçeteli ilaçları tercih etmeden önce reçetesiz kepek şampuanları gibi reçetesiz temin edebileceğiniz şeyleri denemenizi tavsiye edecektir.

Bunlar işe yaramazsa, başka tedavileri denemek konusunda sizi bilgilendirecek ve uygun tedaviye geçecektir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.