Sağlık Hocası

Sarı Humma Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

03.12.2019
46

Sarı humma, enfekte bir sivrisinek tarafından ısırılarak yakalanabileceğiniz ciddi bir hastalıktır . Afrika, Orta veya Güney Amerika’nın bazı bölgelerine seyahat ediyorsanız, sarı humma yakalamanızı önlemek için bir aşıya ihtiyacınız olacaktır.

Sarı Humma Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Genel bakış

Sarı humma bir virüsten kaynaklanır. Sizi çok hasta edebilir, vücudunuzun organlarından kanamaya ve hatta ölüme neden olabilir. Buna sarı ateş denir, çünkü bazen sarılık hastalığı gibi cildi sararır.

Virüs, insanlara virüslü Aedes veya Haemagogus sivrisineklerinin ısırığı ile bulaşır. Bu hastalık Afrika’da 29, Orta ve Güney Amerika’da 13 ülkede bulunur.

Bu hastalık dünya çapında her yıl yaklaşık 30.000 kişiyi öldürüyor.

Sarı humma nedenleri

Hastalık tipik olarak insanlara sivrisinekler ısırıklarından bulaşır. İnsanlar birbiriyle temasa geçerek kendi aralarında bu hastalığı yaymazlar, ancak enfeksiyon medikal iğneler yoluyla doğrudan kana bulaşabilir.

Birkaç farklı sivrisinek türü virüsü bulaştırır. Bazıları kentsel alanlarda, diğerleri ise ormanlarda ürer. Ormanda üreyen sivrisinekler, aynı zamanda, maymunlara da bu virüsü bulaştırabilir.

Sarı humma belirtileri

   

Belirtiler genellikle enfekte bir sivrisinek tarafından ısırıldıktan 3 ila 6 gün sonra ortaya çıkar.

Bazen insanlar ağır bir şekilde hasta olmaz. Bazı insanlarda sarı hummanın iki aşaması vardır. İlk aşama aşağıdakileri içeren semptomlara neden olur:

  • Ateş
  • Kas ağrısı
  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • Baş ağrısı
  • Zayıflık

İkinci aşamada kanama, sarılık ve karaciğer yetmezliği ve böbrek yetmezliği vardır. İkinci aşamadaki geçenlerin yaklaşık yarısı 10 ila 14 gün içinde ölecektir.

Sarı humma teşhisi ve tedavisi

   

Sarı hummanın tanınması oldukça zor olabilir çünkü ilk aşama diğer birçok hastalığa benzer. Teşhis kan testi ile doğrulanır.

Sarı humma için spesifik bir tedavi yoktur, ancak dehidratasyon ve ateş gibi semptomlar tedavi edilebilir. Ciddi derecede hasta olan kişilere yoğun bakımdan sonra da titizlikle bakılması gerekecektir.

Nasıl önlenir?

Sarı hummayı önlemenin en iyi yolu aşı olmaktır. Hayatınız boyunca sizi korumak için sadece bir aşıya ihtiyacınız vardır. 9 ayın üzerindeki çocuklar aşı olabilir.

Sarı humma aşılarınızı onaylanmış bir klinikte yaptırmanız önemlidir. Ülkeye seyahat etmeden en az 10 gün önce yaptırabilirsiniz. Size uluslararası bir aşılama sertifikası verilecektir. Bu hastalığa dair enfekte bir bölgeye girdikten sonra diğer ülkelere girmek için bunu göstermeniz gerekebilir.

Aşılanmış olsanız bile, sivrisinek ısırıklarını önlemeniz gerekir. Sivrisinekler, sıtma, zika virüsü ve dang humması gibi diğer ciddi hastalıkları da taşıyabilirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.