Sağlık Hocası

Şalgam Suyunun Faydaları Nelerdir? İşte Muhteşem 13 Faydası

Şalgam Suyunun Faydaları Nelerdir? İşte Muhteşem 13 Faydası

Genel bakış

Şalgam suyunun faydaları arasında kanserin önlenmesi, kalp hastalıklarının iyileştirilmesi, kemik erimesine iyi gelmesi, akciğer sağlığının desteklenmesi, sindirimin desteklenmesi ve daha birçok şey yer alır.

Diğer yararları arasında bağışıklık sisteminin desteklenmesi, göz sağlığının korunması ve pürüzsüz bir cilt oluşumu sayılabilir. Daha detaylı bilgiler aşağıda verilmiştir.

Şalgam suyunun faydaları

Diğer sebzelerden farklı olarak, şalgam suyu yüksek kalorili değildir ancak yine de besleyicidir. Şalgam, çoğu kişinin bilmediği birçok sağlık yararına sahiptir. İşte faydalarından bazıları!

1- Kanseri önler

Şalgam suyu, kanser riskini azaltan fitokimyasallar ve antioksidanlarla doludur. Şalgamlarda da bulunan glukosinolatlar da aynı şekilde kanseri önler.

Bunlar, toksinlerin süzülmesinde karaciğeri destekleyen bileşiklere dönüşen bitki kimyasallarıdır. Kanserojenlerle savaşırlar ve hatta malign kanser hücrelerinin gelişimini durdurabilirler.

Şalgam suyunu düzenli olarak içmek, meme kanseri, rektal ve kolon kanseri de dahil olmak üzere birçok kanser riskini azaltabilir.

2- Kalp sağlığını destekler

Şalgam, bol miktarda K vitamini olması nedeniyle iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Bu vitamin felçleri, kalp krizlerini ve diğer kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

Ayrıca taze şalgamın yeşil kısımları, safra emiliminin artmasıyla sindirime yardımcı olur ve bu da kolesterol seviyelerinin düşmesine neden olur.

Şalgam suyu ayrıca dolaşım ve kardiyovasküler sağlık için genellikle iyi olan folik asit bakımından zengindir.

3- Kemikleri güçlendirir

Şalgam suyu ayrıca her ikisi de sağlıklı kemikler için gerekli olan potasyum ve kalsiyumla doludur. Şalgam suyunu düzenli olarak içmek kemik erimesi, eklem hasarı ve romatoid artrit riskini azaltır.

Zengin kalsiyum seviyeleri ayrıca vücudun bağ dokusu oluşumunu arttırmaya yardımcı olur.

4- Akciğer sağlığına iyi gelir

Sigara kanserojenleri, özellikle A vitamini eksikliği ile sonuçlanır. Bu, sonuçta, amfizem, akciğer iltihabı gibi durumlara ve akciğer kanseri gibi diğer sağlık sorunlarına yol açar.

Şalgam suyu, sağlıklı akciğerlerin korunmasına yardımcı olan A vitamini bakımından zengindir.

5- Sindirim sistemine yardımcı olur

Şalgamın özellikle yeşili, vücudun sindirim sürecini artıran çok miktarda lif içeriğine sahiptir.

Çalışmalar ayrıca, glukosinolatların, sağlık sorunlarına yol açtığı bilinen Helicobacter pylori gibi bakterilerin işlenmesinde bağırsakları destekleyebileceğini göstermiştir.

Şalgam glukosinolatlar, vitaminler, mineraller ve liflerle bol miktarda bulunur. Bunlar birçok hastalığın önlenmesini içeren faydalar sunarlar.

6- Damar sertliğine iyi gelir

Rakipsiz serbest radikaller, kötü LDL kolesterolün oksidasyonu ve trombositlerin topaklanmasıyla sonuçlanarak kan damarlarını tahrip eder ve damar sertliğine neden olur.

C vitamini, ve E vitamini şalgam suyu ve köklerinde ve yeşilliklerinde bulunan beta-karoten, serbest radikalleri ve etkilerini önleyen güçlü bir antioksidan kombinasyonudur.

7- Çok sayıda hastalığın tedavisinde etkilidir

Şalgam suyunun iyileştirici ve terapötik yetenekleri, iştahsızlık ve hemoroid gibi çok sayıda yaygın hastalıkların yönetiminde önemli rol oynar.

Şalgam özellikle böbrek taşının evrelerinde işlevseldir.

8- Sağlıklı kilonun korunmasında etkilidir

Kalorisi düşük olan şalgam suyu, kilo verme rejimini destekleyebilir. Sebzenin yüksek lif içeriği sağlıklı bir metabolizmayı arttırır, sağlıklı bir ağırlığı düzenler ve sindirim sisteminizi mutlu eder.

9- Astımı yönetmenize yardımcı olur

Antiinflamatuar özelliklere sahip olduğundan astımın tedavisinde ve hatta önlenmesinde oldukça faydalıdır. Araştırmalar şalgam suyu içen astımlı hastaların gerçekte daha az miktarda hırıltı yaşadığını ortaya koymuştur.

10- Daha iyi kokmanızı sağlar

Koltuk altı deodorantınıza doğal bir alternatif arıyorsanız, daha fazla aramanıza gerek yok. Şalgam suyu içmek, vücut kokusunun giderilmesinde oldukça etkilidir.

11- Bağışıklık sisteminizi destekler

Yüksek beta-karoten seviyeleri nedeniyle, şalgam kökü vücudun bağışıklık sisteminin iyi yağlanmış bir makine gibi çalışmasını sağlamada hayati bir rol oynar.

12- Göz sağlığını korur

Özellikle şalgamın yeşillikleri, lutein adı verilen zengin bir karotenoid kaynağı olduğundan, sebze göz sağlığını destekler ve katarakt ve maküler dejenerasyon gibi oküler bozuklukları bile önler.

13- Cildinizi güzelleştirir

Şalgam suyunda bol miktarda A vitamini, C vitamini ve beta karoten bulunurlar. Ayrıca hepsi sağlıklı ciltler için gerekli olan bakır gibi mineraller bakımından da zengindir.

Şalgam suyu tutarlı bir şekilde tüketilmesi parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza neden olur. A ve C vitaminlerinin güçlü seviyeleri, sağlıklı ve parlak cildin korunmasında yardımcı olur.


Son olarak, diğer besinlerin inanılmaz faydalarını öğrenmek için ilgili kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.