Sağlık Hocası

Sağ Kasık Ağrısı Neden Olur? Ciddi Bir Şey midir? Nasıl Tedavi Edilir?

28.10.2019
225

Sağ kasıkta ağrı nedeni genellikle çekilmiş bir kastan kaynaklanmaktadır. Bu durum en çok aktif olarak spor yapan veya spor oyunarında bulunan insanlarda görülür.

Sağ Kasık Ağrısı Neden Olur? Ciddi Bir Şey midir? Nasıl Tedavi Edilir?

Genel bakış

Sağ kasık ağrısı veya genel olarak ağrılı kasık sebebinin çekilmiş bir kastan kaynaklandığını varsaymak makul olacaktır. Ne yaptığını hatırlamıyor olabilirsin belki ama acıya başka ne sebep olmuş olabilir? Bununla birlikte tekrarlayan sızı veya zamanla kötüleşen ağrı, altta yatan kalça probleminin bir sonucu olabilir.

Washington Üniversitesi’nde bir ortopedi uzmanı olan doktor şöyle diyor: “Kalçadan kaynaklanan kasık ağrısı, belirli bir yaralanma veya travma olmadan tipik olarak zamanla yavaşça gelişir. Kalça büküldüğünde, örneğin alçak bir sandalyede otururken veya sürüş sırasında daha kötüdür. İnsanlar kalçada biraz sertlik ve hareket azalması fark edebilir. Ağrı genellikle donuk bir acıdır, ancak kalça belli pozisyonlara döndüğünde keskin ve bıçaklayan bir ağrı olabilir.”

Sağ kasık ağrısı durumuna bağlı yaygın kalça hastalıkları genellikle; eklem içindeki kıkırdak hasarı, kalça sıkışma sorunları ve artrit durumlarıdır. Fizik muayene ve kalça röntgeni, kalça içinde veya çevresinde yapısal veya mekanik bir sorun olup olmadığını tespit etmeye yardımcı olabilir. Bu koşullar için tedavi seçenekleri soruna bağlı olarak değişir.

Kasık ağrısı tedavileri tipik olarak fizik tedavi ve anti-enflamatuar ilaçlar ile başlar. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer ileri tedaviler önerilebilir:


  • Enjeksiyonlar,
  • Kalça artroskopisi
  • Kalça replasmanı

Sağ kasıkta ağrı durumuna bağlı olarak artrit gelişimini önlemeye veya geciktirmeye yardımcı olmak için kalça artroskopisi, kalça sıkıntısı ve eklem içindeki diğer kalça problemleri olan gençler ve aktif hastalar için önerilen minimal ve sıkıntısız bir işlemdir.

Zaten artrit gelişen genç hastalar kalça replasmanı için aday olabilirler. Bu, geleneksel kalça protezine kıyasla daha kemik koruyucu bir cerrahi seçenektir. Kasık ağrınız kalıcıysa veya kötüleşmeye devam ederse, ortopedik kalça cerrahının değerlendirmesinden faydalanabilirsiniz.

Sağ kasık ağrısı diğer nedenleri

Kasık yaralanmasından veya yukarıda saydıklarımızdan kaynaklanmayan kasık ağrısı, vücudun diğer bölümlerinden gelebilir. Buna yayılan ağrı denir. Çekilen kaslar, bağlar veya bacaktaki tendonlar kasıkta semptomlara neden olabilir. Yaralanma olmadığında kasık ağrısının diğer nedenlerini aramak önemlidir.

Sağ kasıkta ağrı nedeni bazen bir kasık fıtığı olabilir. Bir kasık fıtığı, cerrahi tedaviye ihtiyaç duyabilir.

Bazı enfeksiyonlar kasık bölgesinde yumru, veya şişmeye neden olabilir. Kasık bölgesindeki bezler (lenf düğümleri) kasık bölgesinde bir enfeksiyon olduğunda genişleyebilir ve ağrılı olabilir. Enfeksiyon küçükse, şişlik birkaç gün sürebilir ve kendi kendine kaybolabilir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.