Sağlık Hocası

Romatoid Artrit Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Romatoid artrit (RA) eklemlerde ağrı ve şişmeye neden olan otoimmün bir hastalıktır . Bu, bağışıklık sisteminin iltihaplanma ve eklem hasarına neden olan eklemlerin astarına saldırmasından kaynaklanır.

Romatoid Artrit Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Genel bakış

Romatoid artrit (RA) eklemlerde ağrı ve şişmeye neden olan otoimmün bir hastalıktır . Bu, bağışıklık sisteminin iltihaplanma ve eklem hasarına neden olan eklemlerin astarına saldırmasından kaynaklanır.

RA genellikle el, ayak ve el bileği gibi daha küçük olan eklemleri etkiler, ancak kalça ve diz gibi daha büyük eklemler de etkilenebilir.

Doktorlar hala bu otoimmün hastalık durumuna neyin neden olduğunu bilmiyorlar, ancak bu hastalığın sigara içen veya ailesinde bu hastalık bulunan kişilerde daha yaygındır.

Ayrıca birçok durum eklem sertliğine ve iltihaplanmalara neden olduğundan teşhis koymak zor olabilir.

Doktorunuz eklemlerinizin şişmiş olup olmadığını görmek ve ne kadar kolay hareket ettiklerini öğrenmek için fizik muayene yapabilir. Ayrıca , hastalığın eklemlerinize zarar verip vermediğini görmek için bazı kan testleri ve röntgen talep edebilirler .

Doktorunuz size belirtilerinizi de sorabilir ve sadece önemli olduğunu düşündüğünüz şeyleri değil, hepsini özetlemeniz gerekir.

Doktorunuz bu hastalığa sahip olduğunuzu düşünüyorsa, sizi “romatolog” olarak adlandırılan bir uzmana havale edebilir. Bir romatolog bu hastalığı teşhis edebilir ve doğru tedaviyi almanızı sağlayabilir. Bu hastalığınız varsa ve henüz bir romatolog görmediyseniz, doktorunuzdan sevk isteyebilirsiniz.

Romatoid artrit nedenleri

   

Doktorlar hala bu hastalığa neyin neden olduğunu bilmiyorlar, ancak  bu hastalığın sigara içen ve genetik yatkınlığı olan kişilerde daha yaygın olduğu bilinmektedir.

Ayrıca birçok durum eklem sertliğine ve iltihabına neden olduğu için teşhis edilmesi oldukça zorlayıcı olabilir.

Durumun eklemlere nasıl saldırdığını biliyoruz, ancak ilk atağı neyin tetiklediği henüz bilinmiyor. Bazı teoriler, bir enfeksiyonun veya bir virüsün bu otoimmün hastalık durumunu tetikleyebileceğini, ancak bu teorilerin hiçbirinin kanıtlanmadığını göstermektedir.

Bu hastalıkta neler oluyor?

Romatoid artrit hastalığına sahip olduğunuzda antikorlar, her bir ekleminizi kaplayan bir zar (ince hücre katmanı) olan sinovyuma saldırır. Sinovyum ağrır ve iltihaplanır, bu da kimyasalların salınmasına ve sinovyumun kalınlaşmasına neden olur.

Bu kimyasallar ayrıca kemiklere, kıkırdaklara (kemikler arasındaki sıkı bağ dokusu), tendonlara ve ligamentlere (kemiği ve kıkırdağı bağlayan dokuya) zarar verebilir. Kimyasallar yavaş yavaş eklemin şeklini ve hizalamasını yitirmesine neden olur ve nihayetinde eklemi tamamen tahrip edebilir.

Romatoid artrit belirtileri

Bu hastalığın semptomları genellikle yavaş yavaş gelişir. İlk semptomlarda genellikle omuzlar ve dizler erken etkilenebilir ve kas sertliği belirgin bir erken özellik olabilir, ancak parmaklarınız ve ayak parmaklarınız gibi küçük eklemlerde hissedilir.

Bu hastalığın genel belirtileri aşağıda sıralanmıştır:    

 • Ağrı: Bu genellikle zonklayıcı ve sıkıntılı bir ağrı türüdür ve genellikle sabahları ve bir süre hareketsiz kaldıktan sonra daha kötüdür.
 • Sertleşme: Bu hastalıktan etkilenen eklemler, özellikle sabahları sertleşebilir.
 • Sıcaklık ve kızarıklık: Etkilenen eklemin astarı iltihaplanır, bu da eklemlerin şişmesine, ısınmasına, hassaslaşmasına ve acı vermesine neden olur.

Yukarıdakilere ek olarak bazı belirtiler de şunlardır:

 • Yorgunluk
 • Enerji eksikliği
 • Ateş
 • Terlemek
 • İştahsızlık
 • Kilo kaybı
 • Kuru gözler
 • Göğüs ağrısı (kalp veya akciğerlerin etkilendiği durumlarda ortaya çıkar)

Nasıl teşhis edilir?

Bu otoimmün hastalık durumunun teşhisi zor olabilir, çünkü birçok durum eklem sertliğine ve iltihabına neden olur.

Doktorunuz, şişmiş olup olmadıklarını ve ne kadar kolay hareket ettiklerini öğrenmek için eklemlerinizi kontrol ederek fiziksel bir muayene yapacaktır.

Doktorunuza sadece önemli olduğunu düşündüğünüz belirtilerden değil, tüm belirtilerinizden bahsetmek çok önemlidir.

Fiziksel bir muayene yaptıktan ve tıbbi geçmişinizi sorduktan sonra, doktorunuz tanıyı doğrulamaya yardımcı olabilecek bir dizi test yapabilir veya sizden bazı testleri yaptırmanızı isteyebilir.

Romatoid artrit tedavisi

   

Bu hastalığa sahip kişilerin çoğu tam ve aktif yaşamlarına devam edebilirler. Hastalığın kontrolünü elinize almak yaşam tarzınız üzerindeki etkileriyle başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Bilinen bir tedavisi olmadığı için erken tanı ve tedavi semptomları kontrol edebilir ve sakatlığın önlenmesine yardımcı olabilir.

Bu otoimmün hastalık durumunun çoğu tedavisi, her bireyin kişisel semptomlarına ve durumlarının ciddiyetine göre uyarlanmıştır.

Bazı tedavi seçenekleri aşağıda sıralanmıştır:

 • Semptomları hafifletmek veya durumun yavaş ilerlemesini sağlayan ilaçlar
 • Sıcak banyolar
 • Sinirleri uyararak ağrıyı azalttığı sanılan TENS (deri altı elektriksel sinir stimülasyonu) elektrik cihazı
 • Eklem problemlerini düzeltmek için ameliyat
 • Fizyoterapi gibi destekleyici tedaviler
 • Tamamlayıcı tedaviler gibi rahatlama teknikleri, masaj, hipnoz veya akupunktur bazı insanlar için yararlı olabilir

Bu yaklaşımlardan birden fazlasını aynı anda kullanmak mümkündür (örneğin, bir ilaç tedavisi, ısı paketi ve gevşeme teknikleri gibi). Acı deneyimi de herkese özgüdür, bu nedenle sizin için neyin işe yaradığı başkasından farklı olabilir.

Semptomlar kötüleştiğinde “alevlenme” olarak adlandırılır ve ne zaman ortaya çıkacaklarını tahmin etmek imkansızdır.

Bu hastalık durumuna sahip olmak, ek semptomlara neden olabilecek diğer bazı koşullara yol açabilir. En sık görülen komplikasyonlar karpal tünel sendromu ve akciğer, kalp ve gözler gibi vücudun diğer alanlarının iltihaplanmasıdır.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.