Sağlık Hocası

Renal Kolik Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

06.09.2019
206

Renal kolik dediğimiz şey, bel ve yan kısımlarında şiddetli ağrı durumudur. Bu ağrı çoğu zaman bir tarafta olur, ama her iki yanın ağrıdığı vakalar da vardır. Ağrılar hızlı bir şekilde başlayabilir, gelip gidebilir ve zamanla daha kötüye gidebilir.

Renal Kolik Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Genel bakış

Renal kolik, bel veya yanlarınızda şiddetli ağrı durumudur. Ağrı genellikle bir tarafta olur, ancak belinizin her iki tarafında da olabilir. Ağrılar hızla başlayabilir, gelip gidebilir ve zamanla kötüye gidebilir.

Renal kolik nedenleri

Bu hastalık, idrar yolunuzdaki tıkanmadan kaynaklanır. İdrar yolu böbreklerinizi, üreterlerinizi, mesanenizi ve idrar yolunuzu içerir.

Üreterler, böbreklerinizden mesanenize idrar taşır. Üretra, idrar yaparken dışarıya idrar taşır. İdrar yolundaki tıkanmanın en sık nedeni böbrek taşıdır. Kan pıhtıları, üreter spazmları ve ölü doku da idrar yolunuzu tıkayabilir.

Renal kolik belirtileri

   

Çoğu belirtiler aşağıdaki gibidir:

  • Şiddetli bel ve kasık ağrısı
  • Karın ağrısı
  • İdrar yaparken acı
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Sık sık idrara çıkma ihtiyacı hissetmek
  • Sizin için normal olandan daha az idrara çıkma veya hiç çıkmama
  • Ateş

Nasıl teşhis edilir?

Kan ve idrar testleri enfeksiyon veya böbrek fonksiyonlarınızı gösterecektir.

Bir röntgen, ultrason, BT veya MRI böbrek taşı veya ağrınızın diğer nedenlerini de gösterebilir. İdrar yolunuzun resimlerde daha iyi görünmesi için size kontrast sıvısı verilebilir (kontrast sıvısına karşı alerjik reaksiyonunuz olup olmadığını doktorunuza bildiriniz).

MRG odasına metal bir şey ile girmemeniz gerekiyor. Metal ciddi yaralanmalara neden olabilir. Vücudunuzun içinde veya üzerinde herhangi bir metal olup olmadığını muhakkak doktorunuza söyleyiniz.

Renal kolik tedavisi

   

İlaçlar ağrı ve kas spazmlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Midenizi sakinleştirmek ve kusmayı durdurmak için ilaca ihtiyacınız olabilir. Doktor gerek duyarsa, gerekli ilaçları size reçete edecektir.

Bir tıkanıklığı gidermek için bazı durumlarda ameliyat da gerekebilir. Eğer böbrekleriniz düzgün çalışmıyorsa, cerrahi operasyon gerekli olabilir.

Nasıl başa çıkılır?

Renal kolik ağrısını azaltmaya yardımcı olmak ve idrar yolunuzdaki tıkanıklıkları gidermek için belirtilen şekilde sıvı almalısınız. Her gün ne kadar sıvı içeceğinizi ve hangi sıvıların sizin için en iyisi olduğunu doktorunuza sorun.

Her gün yaklaşık 3 litre (12 bardak) sıvı içmeniz gerekebilir. Günlük toplam sıvınızın yarısı su olmalıdır. Günde 2 bardak kahve, çay ve soda ile sınırlayın. Çünkü idrarınız temiz olmalıdır. Bunların haricinde bazı öneriler aşağıda verilmiştir.   

1- Her idrar yaparken idrarınızı süzün. Böbrek taşları toplamak için süzgeç (altta ince bir ağ ile huni) veya cam kavanozun içine idrar yapın. Bir sonraki ziyaretinizde böbrek taşlarını sağlık uzmanınıza verin.

2- Renal kolik ile baş etmek için çeşitli sağlıklı yiyecekler yiyin. Sağlıklı besinler arasında meyveler, sebzeler, tam tahıllı ekmekler, az yağlı süt ürünleri, fasulye, yağsız etler ve balık bulunur.

Portakal gibi yediğiniz turunçgillerin miktarını arttırmanız gerekebilir. Doktorunuza ne kadar tuz, kalsiyum ve protein almanız gerektiğini sorun.

3- Sıcak havalarda aktivite yapmaktan kaçının: Isı, gereğinden fazla su içmenize neden olabilir ve bu da idrara çıkma sayınızı artırabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.