Sağlık Hocası

Rahim Ağzı Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

02.12.2019
136

Rahim ağzı kanserine çoğunlukla papilloma virüsü veya HPV neden olur. Bir HPV aşısı rahim ağzı kanseri riskini azaltabilir. Bu kanserin belirtileri ağrılı seks, vajinal kanama ve akıntı içerebilir.

Rahim Ağzı Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Genel bakış

Rahim ağzı kanseri, bir kadının serviksinde gelişen bir kanser türüdür.

Rahim ağzı rahim girişinin vajinadan girişidir. Uzun yıllar boyunca rahim ağzının yüzeyini kaplayan hücreler bir dizi değişikliğe uğrar. Nadir durumlarda, bu değiştirilmiş hücreler kanserli hale gelir.

Normalde hücreler düzenli bir şekilde büyür ve çoğalır ancak bununla birlikte, hasar görmüş genler anormal davranmalarına neden olabilir.

‘Tümör’ adı verilen bir topak halinde büyüyebilirler. Tümörler benign (iyi huylu) veya malign (kötü huylu) olabilir.

Polipler, kistler ve genital siğiller servikste iyi huylu büyüme tipleridir.

Kötü huylu bir tümör kanser hücrelerinden oluşur. Bu hücreler tedavi edilmezse, normal sınırlarının ötesine ve çevresindeki dokulara yayılarak istilacı kanser haline gelebilir.

2 ana tip rahim ağzı kanseri, kökenlerinden kaynaklandıkları hücre tiplerinden sonra adlandırılır. Bunlar şunlardır:    

 1. Skuamöz hücreli karsinom: Bu en sık görülen rahim ağzı kanserinin tipidir ve her 5 vakadan yaklaşık 4’ünü oluşturur. Rahim ağzının deri benzeri yassı hücrelerinde başlar.
 2. Adenokarsinom: Bu glandüler hücrelerden gelişen daha az yaygın bir rahim ağzı kanseri türüdür.

Rahim ağzı kanseri erken evrelerinde hiçbir belirti vermez. Belirtileriniz varsa, en yaygın olanı, cinsel ilişkiden sonra, periyotlar arasında veya menopoz sonrası ortaya çıkabilen olağandışı vajinal kanamadır.

Anormal kanama, rahim ağzı kanserinizin olduğu anlamına gelmez, ancak doktorunuzu derhal görmek önemlidir. Doktorunuz sizde bu kanserin olabileceğinden şüpheleniyorsa en kısa zamanda bir ilgili uzmana danışmalısınız.

Bu kanser türü, taramanın kanser öncesi lezyonları tespit edebildiği birkaç kanserden biridir. O yüzden erken tedavi edilmesi daha olasıdır.

Rahim ağzı kanseri nedenleri

   

HPV (insan papilloma virüsü) adı verilen cinsel yolla bulaşan bir virüs ile uzun süreli enfeksiyonun şimdi neredeyse tüm servikal kanserlerin nedeni olduğu bilinmektedir.

Hayatlarında bir defa cinsel ilişkide bulunmuş herkes HPV alabilir. O kadar yaygın ki, 5 kişiden dördü yaşamlarının bir zamanında HPV almıştır.

Çoğu durumda, 3 yıl içinde kendi kendine temizlenir. Nadir durumlarda, virüs devam ederse ve tespit edilmeden kalırsa rahim ağzı kanserine yol açabilir. Bu genellikle yaklaşık 10 yıl sürer.

HPV çok yaygın olsa da, HPV’li kadınların çoğu rahim ağzı kanseri geliştirmez. Her 5 yılda bir servikal tarama testi yaptırmak için cinsel olarak aktif olan 25-74 yaş arası kadınlar için hala çok önemlidir.

Rahim ağzı kanseri belirtileri

Bu kanserin belirtileri her zaman açık değildir ve ilerlemiş bir aşamaya ulaşana kadar herhangi bir belirti vermeyebilir. Bu nedenle düzenli servikal tarama testi yaptırmanız çok önemlidir. Bazı belirtiler ise aşağıda sıralanmıştır:

1- Sıradışı kanama

Çoğu durumda, vajinal kanama rahim ağzı kanserinin ilk göze çarpan belirtisidir. Genellikle cinsel ilişkidr bulundukran sonra ortaya çıkar.

Beklenen adet dönemi dışında herhangi bir zamanda kanamanın da olağandışı olduğu kabul edilir.

Bu, menopozdan sonra kanamayı da içerir (bir kadının aylık periyotları durduğunda).

Herhangi bir olağandışı vajinal kanama varsa, tavsiye için doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

2- İlerlemiş kanser belirtileri

   

Rahim ağzı kanseri serviksinizden ve çevresindeki doku ve organlara yayılırsa, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi başka belirtiyi tetikleyebilir:

 • Kabızlık
 • İdrardan kan gelmesi
 • İdrar
 • Kemik ağrısı
 • Bel ağrısı
 • Bacaklarından birinin şişmesi
 • Böbrek ağrısı
 • Tuvalet alışkanlığında değişiklikler
 • İştah kaybı
 • Kilo kaybı
 • Yorgunluk ve enerji eksikliği

3- Diğer belirtiler

Rahim ağzı kanserinin diğer semptomları şunları içerebilir:

Rahim ağzı kanseri teşhisi

Bu kanser olduğundan şüphelenilen kadınlar, anormal bir servikal tarama testinden sonra da emin olmak için birçok teste tabi tutulabilir. Bunlar aşağıda sıralanmıştır:

1- Kolposkopi

Rahim ağzı kanseri şüphesi olan kadınların çoğu kolposkopi için gönderilecektir. Bu inceleme için, uzman büyük bir mikroskop gibi bir kolposkop kullanır. Kolposkop, uzmanın herhangi bir anormallik derecesini ve doğasını kontrol etmek için serviksin büyütülmüş bir görüntüsüne sahip olmasını sağlar.

Kolposkopi muayenesi sırasında, rahim ağzının anormal görünümlü bölgelerinden küçük bir doku örneği (bir biyopsi) alınabilir.

2- Biyopsi

   

Bir biyopsi doktorunuz veya uzmanınız bazı rahim ağzı dokularını çıkardığında ve mikroskop altında incelemek için laboratuara gönderdiğinde gerçekleşir. Doku alındığında, kısa bir süre için kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz.

Biyopsiler genellikle muayene odasında veya bir klinikte yapılır. Sonuçlar laboratuardan yaklaşık bir hafta içinde geri alınır.

Bir biyopsiden sonra, menstrüel krampa benzer bir ağrı yaşayabilirsiniz. Ağrıyı gidermek için ilaç isteyebilirsiniz. Ayrıca bir miktar kanama veya başka vajinal akıntı olabilir, ancak bu yan etkiler yavaş yavaş yok olacaktır.

Rahim ağzı biyopsisinden sonra iyileşmek ve enfeksiyon olasılığını azaltmak için cinsel ilişkide bulunmamalı ya da en az birkaç gün tampon kullanmamalısınız.

3- Diğer testler

Biyopsi rahim ağzı kanseri olduğunu gösteriyorsa, başka testler de yapılabilir. Testler, rahim ağzınızdaki kanserin kapsamını ve vücudun diğer bölgelerine yayılıp yayılmadığını (metastaz yapılacağını) belirleyecektir.

Buna ‘evreleme’ denir. Sonuçlar size ve doktorunuza sizin için en iyi tedaviye karar vermede yardımcı olacaktır.

Rahim ağzı kanseri tedavisi

   

Tüm kanser öncesi anormalliklerin tedaviye ihtiyacı yoktur ve bunlar oldukça kolay ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Anormal servikal tarama testini takiben aldığınız tedavi tipi, anormallik tipine bağlı olacaktır.

Servikal tarama testinizde HPV enfeksiyonu olduğunu gösteriyorsa, 12 ay içinde tekrar testi yaptırmanız istenecektir. HPV enfeksiyonu 12 ay sonra hala devam ediyorsa, daha fazla araştırmaya ihtiyacınız olabilir.

Anormal hücreleriniz kolposkopide bulunursa, bir biyopsi veya tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Tedavi tel ilmek eksizyonu, koni biyopsisi, lazer veya diyatermi içerebilir. Bunların hepsi anormal hücrelerin çıkarılması için yöntemlerdir.

Çoğu durumda, transformasyon bölgesinin büyük ilmek eksizyonu (LLETZ) veya ilmek elektrocerrahi eksizyon işlemi (LEEP), koni biyopsisi veya lazer ameliyatı (dokuda kansız kesim yapmak için bir lazer ışını kullanır veya bir yüzey lezyonunu gidermek için tedavi edilir), prekanseröz bir lezyonu kaldıracak ve daha fazla tedavi gerekmeyecektir.

Nadiren, patoloji örneğinde çok küçük bir kanser keşfedilebilir ve kanser dokusunun boyutuna ve doğasına bağlı olarak daha fazla tedavi gerekebilir.

Erken evre veya lokalize rahim ağzı kanseri tedavisi

   

Eğer invaziv teşhis konulursa, doktorunuz size kanseriniz için en iyi tedaviyi önerecektir. Bu, kanserin vücudunuzda nerede olduğunu gösterecek olan testlerin sonuçlarına bağlı olacaktır.

Ayrıca yaşınıza, genel sağlığınıza ve tercihlerinize bağlı olacaktır. Genel olarak “multidisipliner takım” olarak bilinen alanda çalışan uzman doktorlarınız sizinle en iyi tedaviyi tartışacaktır.

Bu bilgiler erken evre servikal kanserli veya pelvis ve lokal lenf bezlerinin ötesine yayılmayan lokalize servikal kanserli kadınlar için önerilen tedavileri kapsar .

Erken evre rahim ağzı kanseri olan bazı hastaların ameliyat olması önerilebilir. Hastaların çoğunun bir radyoterapi ve düşük doz kemoterapinin bir arada olması önerilecektir.

Bazen üç tedavinin tümü de gerekli olabilir. Ameliyat yapıldığında, ameliyat sırasında çıkarılan dokular üzerinde yapılan testler, doktorlarınızın kemoradiasyon da önermesini sağlayabilir. Ancak bu çok yaygın değildir.    

İlk tedaviden sonra, bazı kadınlar tedavi şansını arttırmak için ek tedavilere (‘adjuvan tedavi’ denir) ihtiyaç duyabilir.

Ana tedaviden önce verilen tedaviye ‘neoadjuvan tedavi‘ denir. Neoadjuvan tedavi şu anda rahim ağzı kanseri için rutin olarak kullanılmamaktadır. Neoadjuvan veya adjuvan kemoterapinin olası yararı araştırılmaktadır.

Henüz menopoza girmediyseniz, radyoterapi ve kemoterapi, yumurtalıklarınızın çalışmamasına neden olur. Tedavi ekibiniz sizinle tedaviye başlamadan önce daha etkili olabilecek hormon replasman tedavisi hakkında konuşacaktır.

Çocuk doğurma çağındaysanız ve henüz çocuk sahibi olmak istemediğinizi düşünüyorsanız, tedavi ekibiniz doğurganlık koruyucu seçenekleri tartışacaktır.

Hamileyseniz, tedaviniz kanserin evresine ve hamilelik evresine bağlı olacaktır. Rahim ağzı kanseri için çok erken bir aşamada bulunur veya gebeliğin son üç ayında bulunan kanser için, bebeğin doğumundan sonrasına kadar tedaviyi geciktirmek mümkün olabilir.

Nasıl hissettiğinizi hakkında konuşmak için tedavinizin herhangi bir aşamasında bir psikolog veya danışman görmek isteyebilirsiniz.

Belirtileri ve yan etkileri yönetmeye yardımcı olmak için tamamlayıcı tedaviyi denemek istiyorsanız, bunu doktorlarınız ve sağlık uzmanlarınızla tartışmanız önemlidir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.