Sağlık Hocası

Preeklampsi Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

07.12.2019
118

Preeklampsi halk arasında genellikle gebelik zehirlenmesi olarak bilinmektedir. Bu duruma sahip kadınların idrarlarında yüksek miktarda protein içerecek ve sıklıkla ayaklarında, bacaklarında ve ellerinde şişme olacaktır.

Preeklampsi Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Genel bakış

Halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak da bilinen preeklmapsi, hamilelik sırasında ortaya çıkan ciddi komplikasyonlardan birini tanımlar.

Preeklampside, anne adayı hamilelikte ilk kez yüksek tansiyon geliştirir ve hamileliğin en erken 20. haftasından sonra ve aynı zamanda idrar yoluyla protein kaybeder.

En kötü durumda, eklampsi (gebelik zehirlenmesi nöbeti) gelişir en kısa sürede kan basıncı tamamen raydan çıkar ve gebe ve doğmamış çocuğu ciddi bir şekilde tehdit eder.

Bu nedenle gebelik zehirlenmesi yakından izlenir ve çocuğun doğumuna erken başlanabilir. İşte bu durum, erken doğumun yaygın nedenlerinden biridir.

Dünya çapında, hamile kadınların yüzde 5-8’si preeklampsiden etkilenmektedir.

Aşağıda iki farklı gebelik zehirlenmesi türü vardır:    

 • Erken preeklampsi: Hastalık gebeliğin 34. haftasından önce ortaya çıkar.
 • Geç preeklampsi: Hastalık gebeliğin 37. haftasından sonra ortaya çıkar.

Etkilenen hamile kadınlar bu durumu farklı derecelerde yaşayabilirler.

Bazen preeklampsinin komplikasyonları doğumdan sonra veya doğumda ortaya çıkar. Bunlara eklampsi de dahildir.

Şiddetli bir seyir riski, özellikle erken eklampsi öncesi mevcuttur ve tamamen nadirdir. Gebelik zehirlenmesi hamileliğin geç dönemlerinde ortaya çıkarsa, genellikle hafiftir ve ciddi komplikasyonlar ortaya çıkmaz.

Preeklampsi nedenleri

Preeklampsinin neden olabileceğinin gerçek nedenleri hala belirsizdir.

Ancak riski artıran bir dizi faktör vardır. Bunlar aşağıda sıralanmıştır:    

 • Bir önceki hamilelikte yaşanan gebelik zehirlenmesi
 • Annesi, kız kardeşi veya büyükannesinin de önceden bu hastalığa yakalanması
 • Anne karnının ve bebeğin doğmadan önceki yavaş gelişimi
 • Çok genç veya geç yaşta hamile kalmak
 • Hamilelik öncesi yüksek tansiyon
 • Böbrek hastalıkları
 • Diyabet
 • Obezite
 • İlk hamilelik
 • Çoğul gebelik

Hamile kadınlar bu faktörlerden bir veya daha fazlasından etkilenirse, hamileliği sırasında preeklampsi olma riski artar.

Preeklampsi belirtileri

Hamileliğiniz sırasında belirtilerinizi izlediğinizden emin olun. Bazı komplikasyonlar ortaya çıkarsa, en kısa sürede bir uzman (jinekolog) veya doğum kliniği tarafından izlenmeli ve gerekirse tedavi edilmelidir. Aksi takdirde preeklampsi, anne adayı ve doğmamış çocuğun yaşamını tehdit edebilir.

Olası gebelik zehirlenmesi belirtileri aşağıda sıralanmıştır:    

 • Baş ağrısı
 • Bulanık görme
 • Hızlı kilo alımı (haftada 1 kilogramdan fazla)
 • Vücutta su birikmesi
 • Epigastrik ağrı
 • Huzursuzluk
 • Yüksek tansiyon (tansiyonunuzu düzenli olarak ölçmeniz önemlidir)

Bir veya daha fazla belirti görürseniz derhal doktora gitmelisiniz. Doktorunuz, kan basıncınızı ölçer ve ayrıca belirli proteinler için idrarı test eder ve böylece preeklampsiyi tespit edebilir.

Nasıl teşhis edilir?

Preeklampsi, hamile kadının kan basıncının 140/90 üzerinde birkaç kez veya 160/100 üzerinde bir kez artması ve aynı zamanda 24 saatlik idrarda 0.3 gramdan fazla protein bulunması durumunda ortaya çıkar.

Bu dış preeklampsi belirtileri, gebeliğin 20. haftasına kadar gerçekleşmez, çok daha sonradan kendini göstermeye başlar

Bu nedenle düzenli olarak muayene olmanız ve belirti testler olmanız gerekmektedir. Çünkü bu, olası bir gebelik zehirlenmesinin önüne geçebilir ve hamileliğinizi çok daha sağlıklı geçirebilirsiniz.

Hamilelik testleri yapılırken bir ön eklampsi taramasında jinekolog ultrason, belirli hormonlar için kan testi ve tansiyon ölçümü gerçekleştirir.

Bu şekilde, gebelik zehirlenmesi riski, vakaların yüzde 80’inden fazlasında önceden teşhis edilir ve bu durumun önüne geçilir. Bu yüzden hamilelikte mutlaka gerekli taramaları yaptırın.

Preeklampsi tedavisi

   

Preeklampsi semptomları gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkarsa, ilgili kişi jinekolog tarafından veya kalan gebelik sırasında doğum kliniğinde yakından izlenir.

Bu izleme, bekleyen anne için hipertansiyon riski ile doğmamış çocuğun durumu arasındaki sürekli bir dengedir.

Bu düşüncenin amacı, annenin karnındaki çocuğun mümkün olduğunca gelişebilmesidir.

Kan basıncı çok yükselirse, geriye kalan tek tedavi plasentanın alınmasıdır. Bunun için çocuğun doğumuna erken başlanmalıdır.

Nasıl önlenir?

Preeklampsiyi önlemenin en iyi yolu taramaya katılmaktır. Test hamile kadında yüksek risk gösteriyorsa, düşük doz aspirin ile tedavi genellikle hamilelik boyunca izlenir.

Bu tedavinin ilk belirtilerin başlamasından önce ve gebeliğin 20. haftasından önce başlatılması önemlidir. O zaman bu tedavi, etkilenenlerin yüzde 80’inden fazlasında preeklampsi riskini önleyebilir.

Obezite gebelik zehirlenmesi için ciddi bir risk faktörüdür. Bu nedenle hamile anneler hamilelikten önce ve hamilelik sırasında diyetlerine dikkat etmelidir.

Bununla birlikte, yalnızca preeklampsi riski yüzünden değil, doğmamış çocuklarının sağlığı için de diyetlerine dikkat etmelidirler.


Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.