Sağlık Hocası

Otoimmün Pankreatit Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Otoimmün pankreatit, nadir görülen otoimmün bir hastalıktır. Böyle bir durumda vücudun bağışıklık sistemi kendi sağlıklı hücrelerine saldırır. Bu hastalık genellikle steroid tedavisi ile tedavi edilebilir.

Otoimmün Pankreatit Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Genel bakış

Otoimmün pankreatit, vücudun bağışıklık sisteminin pankreasın saldırısına neden olduğu ve steroid tedavisine yanıt veren kronik bir iltihaptır. Tip 1 ve tip 2 olarak iki türü vardır.

Tip 1 genellikle pankreas, karaciğerdeki safra kanalları, tükürük bezleri, böbrekler ve lenf düğümleri dahil olmak üzere birçok organı etkileyen hastalığın bir parçasıdır.

Aynı zamanda idiyopatik kanal merkezli pankreatit olarak da adlandırılan Tip 2 türü, sadece pankreası etkiliyor gibi görünmektedir, ancak tip 2 türüne sahip kişilerin yaklaşık üçte birinde inflamatuvar barsak hastalığı vardır.

Bu hastalık, nadir görülen, yeni tanınan bir hastalıktır ve yanlışlıkla pankreas kanseri olarak teşhis edilebilir.

İki durumun benzer belirti ve semptomları vardır, ancak çok farklı tedavileri vardır. Bu nedenle ikisini birbirinden ayırt etmek çok önemlidir.

Otoimmün pankreatit nedenleri

Doktorlar otoimmün pankreatite neyin neden olduğunu bilmiyorlar, ancak diğer otoimmün hastalıklarda olduğu gibi, vücudun bağışıklık sistemi sağlıklı vücut dokularına saldırmaktadır.

Otoimmün pankreatit belirtileri

   

Bu hastalığın tanısını koymak zordur. Genellikle, herhangi bir belirtiye neden olmaz. Belirtiler kendini gösterdiğinde ise bunlar genellikle pankreas kanseri ile aynıdır.

Belirtiler şunları içerebilir:

  • Koyu idrar
  • Solgun renkli dışkı
  • Sarı cilt ve gözler (sarılık)
  • Karnınızın üst kısmında veya sırtınızın orta kısmında ağrı
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Zayıflık veya aşırı yorgunluk
  • İştahsızlık veya doygunluk hissi
  • Bilinen bir sebep olmadan kilo kaybı

İnsanların yaklaşık yüzde 80’inde en sık görülen otoimmün pankreatit belirtisi, tıkalı safra kanallarının neden olduğu ağrısız sarılıktır.

Bu hastalık ayrıca kilo kaybına neden olabilir.

Kimler risk altındadır?

   

Bu hastalığın iki türü de, dünyanın farklı yerlerinde farklı sıklıkta ortaya çıkar. Amerika Birleşik Devletleri’nde otoimmün pankreatitli kişilerin yaklaşık yüzde 80’inde tip 1 türü vardır.

Tip 1 otoimmün pankreatitli kişilerde sıklıkla:

  • 60 yaşın üzerindedir.
  • Erkektir.

Tip 2 otoimmün pankreatiti olan kişiler:

Nasıl teşhis edilir?

   

Otoimmün pankreat teşhisi zor bir hastalıktır, çünkü belirtileri ve semptomları pankreas kanseri ile aynıdır.

Ancak, kesin bir teşhis son derece önemlidir. Teşhis edilmemiş kanser, geciken ya da gerekli cerrahi işlemlerin yapılmamasına neden olabilir.

Bu hastalığa sahip insanlar pankreasın genel bir genişlemesine sahip olma eğilimindedir, ancak pankreasta bir kitle de bulunabilir.

Teşhisi kesin olarak belirlemek ve bu hastalığın hangi türüne sahip olduğunuzu belirlemek için kan ve görüntüleme testleri gereklidir.

Otoimmün pankreatit tedavisi

Bu hastalığın bazı tedavileri aşağıda başlıklar halinde sıralanmıştır:    

Biliyer stent uygulaması

İlaca başlamadan önce, bazen doktorlar obstrüktif sarılık semptomları olan kişilerde safra yollarını tahliye etmek için bir tüp yerleştirecektir. Bazen tanı kesin değilse drenaj önerilir.

Steroid ilaçları

Otoimmün pankreatit belirtileri genellikle kısa bir steroid ilaçları kullanımı sonrasında düzelir. Birçok insan şaşırtıcı bir şekilde hızlı pozitif tepki verir. Bazen insanlar herhangi bir tedavi olmadan da iyileşirler.

İmmunosupresanlar ve immünomodülatörler

Uzatılmış steroid kullanımıyla ilişkili ciddi yan etkilerin azaltılmasına yardımcı olmak için, doktorlar sıklıkla, bazen steroid koruyucu ilaçlar olarak adlandırılan bağışıklık sistemini baskılayan veya değiştiren bu ilaçları ilaçları tedaviye eklerler.

Pankreas yetersizliği tedavisi

Yetersiz pankreas enziminiz varsa, ek enzimlere ihtiyacınız olabilir. Takviye ihtiyacınız varsa, doktorunuz pankreas enzimleri yazacaktır.

Diyabet tedavisi

Diyabetiniz varsa uygun tedaviye ihtiyacınız olacaktır. Doktorunuz gereken yönlendirmeleri yapacaktır.

Diğer organ tutulumunun izlenmesi.

Tip 1 otoimmün pankreatit sıklıkla, genişletilmiş lenf düğümleri ve tükürük bezleri, safra kanallarının skarlanması, karaciğer iltihabı ve böbrek hastalığı dahil olmak üzere diğer organ tutulumu ile ilişkilidir.

Her ne kadar bu belirtiler steroid tedavisi ile tamamen azalabilse veya yok olsa da, doktorunuz sizi izlemeye devam edecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.