Sağlık Hocası

Otoimmün Hepatit Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Otoimmün hepatit, vücudun bağışıklık sisteminin enfekte olmuş doku ve hücrelere saldırmak yerine sağlıklı doku ve hücrelere saldırdığı bir karaciğer hastalığıdır. Bu hastalık nadir olmasına rağmen, ciddi karaciğer hasarına neden olabilir.

Otoimmün Hepatit Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Genel bakış

Otoimmün hepatit, karaciğerde nadir görülen ciddi bir hastalıktır ve otoimmün hastalıklar sınıfına aittir.

Otoimmün, vücudun bağışıklık sisteminin kendisine saldırdığı anlamına gelir. Bu durumda, bağışıklık sistemi enfeksiyonlu hücrelere saldırmak yerine sağlıklı karaciğer hücrelerine saldırmak için antikorlar gönderir.

Hepatit, karaciğerin sağlıklı dokusu iltihaplandığı zaman ortaya çıkar. Tedavi edilmezse, sorun karaciğer sirozuna ve sonuçta karaciğer yetmezliğine kadar ilerleyebilir.

Karaciğer ciddi şekilde hasar görürse, bir karaciğer nakli gerekli olabilir.

Otoimmün hepatit, Tip 1 veya Tip 2 olarak sınıflandırılır:

  • Tip 1 ergenlerde veya yetişkinlerde teşhis edilir. Bu tür daha yaygındır ve genellikle Kuzey Amerika’da görülür.
  • Tip 2 çoğunlukla çocuklarda teşhis edilir ve tedavisi daha zor olabilir.

Otoimmün hepatit nedenleri

   

Bu hastalık aniden ortaya çıkabilir veya zamanla yavaşça gelişebilir. Hastalığın nedeni bilinmemektedir, ancak bazı durumlarda diğer sistemik hastalıklar veya bazı ilaçlara maruz kalma ile ilgili durumlar olabilir.

Bu hastalık, aynı zamanda bu hastalığın genini taşıyan bir ebeveynden, büyükanneden veya büyükbabadan da miras alınabilir.

Otoimmün hepatit belirtileri

Bu durum her hastayı farklı etkiler. Bazı hastalarda herhangi bir belirti yoktur, bazı hastalarda ise aşağıdaki gibi belirtiler olabilir:

  • Yorgunluk
  • Mide bulantısı
  • Vücutta kaşıntı veya kızarıklık
  • Sarı renkli cilt veya gözlerin beyazlaması

Karaciğerdeki hepatit devam ettikçe ve karaciğer fonksiyonu kötüleştikçe, hasta aşağıdaki belirtileri görebilir:   

Nasıl teşhis edilir?

Otoimmün hepatit belirtileri ilk başta hafif ve grip benzeri olabilir, bu yüzden hemen teşhis edilemeyebilir.

Doktor hastanın fizik muayenesini yapacak ve ailenin tıbbi geçmişini soracaktır. Doktor ayrıca aşağıdakileri de içeren bazı testler isteyebilir:

  • Kan testi: Karaciğerde iltihaplanmayı kontrol etmek, hastanın karaciğer fonksiyonunu değerlendirmek ve bu hastalık ile ilişkili antikorları kontrol etmek için.
  • Karaciğerin ultrasonu: Ultrason, yüksek frekanslı ses dalgalarını vücut dokularından ileten bir işlemdir. Ekolar kaydedilir ve vücudun içindeki video veya fotografik görüntülere dönüştürülür.
  • Biyopsi: Gerekirse, doktor ayrıca bir karaciğer biyopsisi isteyebilir. Bu, hepatit teşhisi için karaciğerde küçük bir doku parçasının çıkarılmasını içerir. Sonra ise hastalık laboratuarında analiz edilecektir.

Otoimmün hepatit tedavisi

   

Hastalığın teşhisi konduğunda, bir doktor, antikorların saldırısını durdurmak ve iltihaplı karaciğeri iyileştirmek için ilaçlar yazacaktır.

Durum düzeldikçe, doktor ilaç dozunu düşürebilir. Durum düzelmezse, diğer immün baskılayıcı ilaçlara ihtiyaç duyulabilir.

Hastalık remisyona girmeden önce, hastaların tedavi edilmeleri gerekebilir, bu noktada ilaçlar alınabilir. Eğer bir nüks varsa (hastalığın geri dönüşü), ilaçları uzun süre kullanmaları gerekebilir.

Eğer ilaçlar hepatit hastalığını yeterli şekilde tedavi etmiyorsa ve hasta siroz veya karaciğer yetmezliği geliştirirse, bir karaciğer nakline ihtiyaç duyabilir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.