Sağlık Hocası

Mesane Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

31.08.2019
274

Mesane kanseri, en çok erkeklerde görülen dördüncü kanser, kadınlarda en sık görülen onuncu kanserdir. Mesane kanseri yaşlı erişkinlerde daha çok görülmektedir, Bu hastalığa sahip insanların yüzde birinden azı kırk yaşın altındadır.

Mesane Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Genel bakış

Mesane kanseri, hemen hemen tüm vakalarda mesanenin mukozasında yer alan malign bir tümördür. Burada, sağlıklı ve normal hücrelerden daha hızlı bölünecek şekilde değiştirilen hücreler oluşur.

En büyük tehlike, değiştirilen hücrelerin dışarı atılıp vücudun diğer bölümlerinde ikincil tümörler oluşturabilmesidir.

Mesane kanserini tanımada en önemli semptomlar ağrılı idrara çıkma ve idrardan kan gelmesi durumudur. Bu tür değişiklikler fark edilirse hastalar her zaman bir doktora danışmalıdır.

Bu arada, erkekler mesane kanserinden kadınlardan daha fazla etkilenmektedir.

Mesane kanseri nedenleri

Temel olarak bu kanser, genetik materyali mesanede değişen dejenerasyonlu hücrelerden kaynaklanır. Bu dejenere hücreler, ölmeden kontrolsüz bir şekilde bölünmeye başlar.

Olası bir sonuç, bir tümör olabilir. Bu kanser türü bu nedenle hücrelerde değişime neden olan dış etkenlerden kaynaklanabilir. Aşağıdaki liste risk faktörlerini içermektedir:   

  • Sigara en büyük risk faktörü olarak kabul edilir. Bir kişi ne kadar uzun süre sigara içerse, mesane kanseri gelişme riski o kadar artar. Bu arada, bu risk pasif içiciler için de vardır.
  • Anilin veya kauçuk endüstrisinde kullanılan çeşitli kimyasallar da mesane kanserine neden olabilir. İlgili maddelerle temas halinde olduğu kanıtlanırsa, bu kanser meslek hastalığı olarak kabul edilir.
  • Sistit hastalığının yıllarca tedavi edilmemesi, bu kanseri gelişme riskini büyük ölçüde artıracaktır.
  • Ayrıca, bazı ilaçlar da mesane kanserini tetikleyebilir.

Ayrıca genetik faktörler de göz önünde bulundurulmalıdır çünkü önemli bir etkendir. Bir ebeveyn bu kanser türüne yakaladığında, çocuklar için de hastalık riski artar.

Ne kadar kaygındır?

Dünyada binlerce kişi bu kanser türünden etkilenmektedir. Erkekler kadınlardan üç kat daha fazla etkilenmektedir. Mesane kanseri, prostat, akciğer ve kolon kanserinden sonra erkeklerde dördüncü en yaygın kanser türüdür.

Bu kanser türü tipik olarak ileri yaşlarda ortaya çıkar. Ortalama olarak, hastalık 70 civarı yaşlarda görülmektedir.

Mesane kanseri belirtileri

   

Bu kanserin karakteristik özelliği, etkilenenlerin başlangıçta genel semptomlardan yoksun olmalarıdır.

Kahverengimsi veya kırmızı renkli idrar, ilk işaretlerden bir tanesidir ve dikkate alınmalıdır. Ancak, etkilenenler herhangi bir ağrı yaşamayabilir. Diğer işaretler arasında fazla sıvı tüketilmediği halde artan idrara çıkma içerir.

Ancak mesane enfeksiyonuna benzeyen mesane üzerinde bir baskı hissi, mesane kanserine işaret edebilir. Ağrı genellikle sadece mesane kanseri ilerlemiş bir aşamaya ulaştığında veya tümörün üreter veya üretranın yerini değiştirdiğinde ortaya çıkar.

Bu durumda, belirli koşullar altında, böbrek aynı zamanda ağrı ile de bağlantılı olan yanma hissi yaşayabilir.

Nasıl teşhis edilir?

   

Mesane kanseri şüphesi varsa, doktor ayrıntılı bir inceleme yapacaktır. Bunlardan biri vücudunuzdan bazı dokular alıp mikroskop altında incelemeyi içerir. Bunu alt karın bölgesi, mesane ve böbreklerin ultrasonla muayenesi takip eder.

Doktor test şeridi kullanarak, hastanın idrarında gizli kan olup olmadığını belirleyebilir. Gerekirse, doktor genellikle ağrıyla ilişkili olmayan bir sistoskopi isteyebilir.

Mesane aynalama sırasında, doktor, mesanenin mukozalarını optik aletler yardımıyla inceleyebilir. Gerekirse, sistoskopi sırasında doku örnekleri alınır ve ardından bir uzman tarafından incelenir.

Teşhis için başka bir araç, malign hücrelerin idrarda olup olmadığını belirleyen idrarın mikroskopik incelenmesidir. Mesane kanserinin şüphesi doğrulanırsa , muhtemelen bir bilgisayar veya manyetik rezonans tomografi muayenesi yapılacaktır.

Mesane kanseri tedavisi

   

Tedavinin nasıl olacağı, mesane kanserinin durumuna bağlıdır. Ne tür bir tümör olduğu, tümörün tam olarak nerede bulunduğu ve kanserin tam olarak hangi aşamada olduğu gibi farklı durumlar, tedavinin sürecini ve nasıl olacağını etkileyecektir.

Çoğunlukla, bu kanser, hala çok erken bir aşamada olduğunda keşfedilir, bu nedenle başarılı iyileşme umutları oldukça iyidir.

Erken aşamada, genellikle sadece en içteki mesane duvarı tabakası etkilenir. Bu nedenle, mukoza zarı arkasındaki kas yapısı etkilenmez. Burada, bir sistoskopi ile karşılaştırılabilecek tedavi için endoskopik bir işlem genellikle yeterlidir.

Bununla birlikte, gerekirse, en geç altı hafta sonra doku çıkartıldığı zaman başka bir işlem gerekir. Bu, ilk prosedür sırasında çıkarılmamış malign bölgeleri ortaya çıkarabilir. Eğer tümör evresi zaten ilerlemiş ise, mesane temizliği (sistektomi) gerekli olabilir.


Not: Konu ile ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.