Sağlık Hocası

Melanom Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

30.08.2019
295

Melanom, pigment üretimi yapan hücrelerde meydana gelen bir cilt kanseri türüdür. Bu hastalık, göz, bağırsaklar veya vücudun diğer bölgelerinde renkli (genellikle siyah ve kahverengi) dokularla başlayabilir.

Melanom Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Genel bakış

Melanom “siyah tümör” anlamına gelen en tehlikeli cilt kanseri türüdür. Skuamöz hücreli karsinom tipinin aksine, bu hızlı bir şekilde büyür ve herhangi bir organa yayılma yeteneğine sahiptir.

Erken teşhis önemlidir, çünkü tedavi başarısı doğrudan kanserli bölgenin büyüklüğü ve derinliği ile ilgilidir. Bu kanser türü, melanosit adı verilen deri hücrelerinden gelir. Bu hücreler cilde rengini veren koyu renkli pigment olan melanin üretir.

Melanom çoğunluk olarak siyah veya kahverengi renklidir, ancak bazıları pembe, kırmızı, mor veya ten rengindedir. Vücudun herhangi bir bölgesi melanomdan etkilenebilir. Erkekler kadınlara oranla bu hastalığı geliştirmeye daha yatkındır. Kadınların kollarında ve bacaklarında bunun olma olasılığı daha yüksektir.

Melanom nedenleri

Uzmanların çoğu, bu kanser türü için büyük bir risk faktörünün, özellikle gençlerde güneş yanığı gibi güneş ışığına aşırı maruz kalma olduğu konusunda hemfikirdir.

Bronzlaşma yataklarından kaynaklanan ultraviyole (UV) radyasyonu da hastalığın riskini arttırmakta ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından kanserojen (kansere neden olan) olarak belirlenmiştir.

Herhangi bir insan melanom durumuna yakalansa da, aşağıda sıraladıklarımız açısından durum daha da risklidir:

  • Geçmişte aynı rahatsızlığa sahip insanlar
  • Genetik faktörler
  • Açık tenli insanlar
  • Kabarık güneş yanıkları dahil uzun süreli veya aşırı güneşe maruz kalma
  • Bronzlaşma yatak kullanımı
  • Zayıflamış bağışıklık sistemi

Melanom, Kafkasyalılarda daha yaygındır, ancak her cilt tipinde insanda görülebilir.

Melanom belirtileri

Bir melanomun nasıl tespit edildiğini bilmek önemlidir, çünkü erken melanomlar yüksek oranda tedavi edilebilir. Melanom, açık yaralar veya kabarıklıklar şeklinde görünebilir. Bir melanomu tespit etmek için aşağıdakileri gözden geçirmeniz önemlidir.

  • Şüphe duyduğunuz yara veya kabarıklığın bölgesinin bir yarısı diğer yarısıyla uymuyorsa
  • Yaranın veya kabarıklığın kenarları düzgün değilse
  • Kahverengi, siyah, gri, kırmızı veya beyaz tonlarında ise
  • Yara veya kabarıklık zaman geçtikçe renk ve şekil açısından değişiyorsa

Melanom nasıl tedavi edilir?

Tedavi melanomun evresine ve hastanın sağlığına bağlıdır.

Cerrahi operasyon genellikle bu hastalığın ana tedavisidir. Prosedür, kanseri ve etrafını saran normal derinin bir kısmını kesmeyi içerir. Alınan sağlıklı cilt miktarı cilt kanserinin büyüklüğüne ve konumuna bağlıdır. Tipik olarak, dermatolog kliniğinde lokal anestezi altında cerrahi operasyon yapılabilir.

Daha ileri olgularda ameliyat yerine başka tedavi türleri gerekebilir. Diğer tedavi seçenekleri arasında lenfadenektomi (çevresindeki lenf düğümlerinin çıkarılması), radyasyon tedavisi , immünoterapi (kanser hücrelerine saldırmak için hastanın bağışıklık sisteminin kullanılması) ve kemoterapi sayılabilir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.