Sağlık Hocası

Mamografi Nedir? Ne İşe Yarar? Riskleri Var mıdır?

04.12.2019
39
Mamografi Nedir? Ne İşe Yarar? Riskleri Var mıdır?

Genel bakış

Yaygın olarak bir mamogram olarak da adlandırılan mamografi, kadınlarda meme kanseri taraması ve göğüslerinde şişlik bulunan kadınlarda kanser teşhisine yardımcı olmak için kullanılan göğüslerin bir röntgen türüdür.

50 ila 74 yaşları arasındaki bir kadınsanız, meme kanseri taraması için her iki yılda bir mamogramınızın olması önerilir.

Tarama mamogramları, meme kanserlerini erken görebilmek, görülmeden veya hissedilmeden önce bulmak için kullanılır. Mamogramlar erken teşhis ve tedavide başarılı olma şansını arttırır .

Ayrıca kadınların düzenli mamografiye sahip olsalar bile göğüslerinin normal görünüşünü ve hissini bilmeleri önemlidir. Herhangi bir değişiklik fark ederseniz veya olağandışı bir şey hissederseniz, doktorunuzla konuşmalısınız.

Mamografi nedir?

   

Bir mamogram, göğsün bir görüntüsünü oluşturmak için düşük dozda X-ışını kullanan bir röntgen türüdür. Memede fizik muayene sırasında hissedilmeyecek kadar küçük değişiklikler bulabilir.

Meme kanseri tarama testi olarak mamogram kullanılır.

Bu, meme kanseri olabileceğinden şüphelenmek için bir nedeni olmayan kadınları incelemek için kullanıldığı anlamına da gelir.

Ayrıca, göğüs yumruğu olan kadınlar için tanı testinin bir parçası olarak kullanılır.

Tarama için mamografi ne zaman önerilir?

Yaklaşık olarak her 2 yılda bir 50 ile 74 yaş arasındaki tüm kadınlar için mamografi önerilmektedir. 50 ila 74 yaşları arasındaki kadınlar,

Yaygın olarak bir mamogram olarak da adlandırılan mamografi, kadınlarda meme kanseri taraması ve göğüslerinde şişlik bulunan kadınlarda meme kanseri teşhisine yardımcı olmak için kullanılan göğüslerin bir röntgeni türüdür.

50 ila 74 yaşları arasındaki bir kadınsanız, meme kanseri taraması için her iki yılda bir mamogramınızın olması önerilir.

Tarama mamogramları, meme kanserlerini erken görebilmek, görülmeden veya hissedilmeden önce bulmak için kullanılır. Mamogramlar erken teşhis ve meme kanseri tedavisinde başarılı olma şansını arttırır .

Ayrıca kadınların düzenli mamografiye sahip olsalar bile göğüslerinin normal görünüşünü ve hissini bilmeleri önemlidir. Herhangi bir değişiklik fark ederseniz veya olağandışı bir şey hissederseniz, doktorunuzla konuşun.

Tarama mamogramlarının riskleri

   

50 yaşın üzerindeki kadınların çoğu için düzenli mamografi programlarının yararları tüm risklerden ağır basmaktadır.

Mamogramın riskleri ise şunlardır:

  • X ışınlarından düşük dozda radyasyona maruz kalma
  • Takip testi (yanlış pozitif olarak bilinir) ile yanlış olduğu muhtemel bir kanseri düşündüren bir sonuç. Yanlış pozitif mamografi, skar dokusu, kistler veya yoğun meme dokusundan kaynaklanabilir.
  • Yanlış bir negatif sonuç – yani, meme kanseri mevcuttur ancak bulunamaz.
  • Hayatı tehdit edici olmayan bir meme kanseri bulunur ve tedavi edilir. Hangi meme kanserlerinin yaşamı tehdit edebileceğinden ve hangi meme kanserlerinin olamayacağından emin olmak mümkün değildir.

Teşhis için mamografi ne zaman önerilir?

   

Göğsünüzde bir topak veya başka bir belirti veya semptom varsa, teşhis amaçlı bir mamogram yaptırmanız istenebilir.

Göğüs yumruğu veya başka bir semptomunuz varsa ve mamogramınız varsa, bir ultrason da olabilirssiniz. Ayrıca bir biyopsi yaptırmanız da istenebilir .

Teşhis mamogram riskleri

Ana risk, X-ışınlarından düşük dozda radyasyona maruz kalmaktır. Ancak göğüs yumruğu hakkında bilgi edinmenin yararı ağır basar.

40 yaş ve üzerindeyseniz ve örneğin aile geçmişinizden dolayı meme kanseri riskinizle ilgileniyorsanız, doktorunuz bir mamogram önerebilir.

Daha genç yaşta taramanın faydaları, daha yoğun olan meme dokusu görüntüyü etkilediğinden belirsizdir, bu da kanseri tespit etmeyi zorlaştırır.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.