Sağlık Hocası

Kuru Elmanın Faydaları Nelerdir? İşte Muhteşem 5 Faydası

Kuru Elmanın Faydaları Nelerdir? İşte Muhteşem 5 Faydası

Genel bakış

Kuru elmanın faydaları gerçekten var mıdır? Elmalar, lezzetli ve sulu meyveler olarak bilinir. Peki ya tüm su içeriğini çıkarırsanız? Taze elmalar kadar iyi bir atıştırmalık olur mu?

Kurutulmuş elmalar, orijinal su muhteviyatlarından çıkarılmış elma meyvelerine aittir. Kurutulmuş elmalar genellikle ticari olarak üretilir, ancak kendi ev yapımı versiyonunuzu da yapabilirsiniz.

Kurutulmuş elmalar, doğal olarak tatlıdır ve bu onları harika bir aperatif seçenek haline getirir. Bunları patetes cipsine benzer şekilde meyve cipsleri olarak düşünebilirsiniz.

Elmaları kurutmak meyveyi korumanın en eski ve en basit yollarından biridir. Kurutma, yiyecek bozucu mikroorganizmaların ve enzimlerin gelişmek için kullandığı suyu uzaklaştırır.

Elmalar nasıl kurulur?

   

Elmaları kurutmak için bazı yöntemler aşağıda sıralanmıştır:

 • Güneşte kurutma
 • Kurutulmuş elmaların seri üretimi için rüzgar tüneli kurutucularının kullanılması
 • Elmaların kurutucuya yerleştirilmesi
 • Bir fırında kurutma işlemi

Kurutulmuş elmalar nasıl saklanır?

Kurutulmuş elmalar, yeniden kapatılabilir yiyecek saklama torbaları veya kaplarında paketlenir. Bu, onları konserve yöntemleriyle korunan elmaya göre daha hijyenik ve bozulma olasılığı daha düşük hale getirir.

Kurutulmuş elmaları stoklamak, kış aylarında yeteri kadar meyve tedarik etmenizi sağlamanın yaygın bir yoludur. Kış aylarında taze elma ve diğer meyveler bulmak zor olabilir. Bu yüzden elmaları kurutmak isteyebilirsiniz.

Kuru elmanın faydaları nelerdir?

Bazı insanlar kurutulmuş meyvelerin taze meyveler kadar sağlıklı olmadıkları kanısındadırlar. Bu gerçeklikle alakası olmayan bir efsanedir. Çünkü elma gibi kuru meyveler aynı zamanda herkes için çok fazla sağlık yararı sunmaktadır.

Hafif, berrak ve lezzetli kurutulmuş elmalar oldukça sağlıklıdır. Kuru elmanın sağlığa faydaları aşağıda liste olarak sumulmuştur:

1- Kuru elmalar kabızlığı önler

Kurutulmuş elmanın faydalarından biri, hem çözünür hem de çözünmeyen lifin yüksek miktarda paketlenmesidir. Yarım bardak kurutulmuş elma zaten size günlük lif ihtiyacınızın % 13-20’sini karşılayacak kadar 3-4 gram diyet lifi verir.

Lif, yemeklerden sonra kan şekeri seviyenizdeki ani yükselmeleri önler. Ayrıca toksinlerin ve zararlı bakterilerin bağırsaklarınızdan akmasına yardımcı olur. Ayrıca kabızlığı uzak tutmak için dışkıyı yumuşatır. Çözünen lif kan şekeri seviyenizi kontrol etmekten sorumlu iken erimeyen lif bağırsaklarınızı temiz tutar.

2- Kuru elmalar beyin ve enerji için B vitamini içerir

Kuru elmalar, enerji metabolizmasını teşvik eden, hormonal dengeyi artıran ve beyni besleyen iki temel B vitaminini içerir. Bunlar pantotenik asit (vitamin B5) ve piridoksindir (vitamin B6). Bu da kuru elmanın faydaları konusunda önemli bir husustur.

Pantotenik asit, vücudunuzun yediğiniz gıdalardan enerji üretmesine yardımcı olmaktan sorumludur. Ayrıca hormon üretiminde hayati öneme sahiptir. Kuru elmalar, günlük önerilen vitamin alımınızın yaklaşık %3’ünü içerir.

Piridoksin, proteinlerin metabolize edilmesine yardımcı olan ve nörotransmiterlerin oluşturulmasına yardımcı olan bir B vitaminidir. Nörotransmiterler beyindeki, zihin cevabını ve fonksiyonunu geliştiren kimyasal transmiterlerdir. Kuru elmalar önerilen günlük piridoksin alımınızın yaklaşık %6’sını karşılayabilir.

3- Kuru elmalar hücresel sağlığı iyileştirir

Kuru elmalar, özellikle polifenoller olmak üzere zengin bir antioksidan kaynağıdır. Bunlar, hücrelerinize zarar vermeye çalışan yabancı bakterileri engeller.

Hücrelere zarar veren şeyler; hava kirleticileri, böcek ilaçları, alkol ve kızarmış yiyecekler gibi maddelerin yaydığı moleküller ve atomlardır. Bunlar vücut tarafından emilir ve oksidasyon olarak bilinen bir işlemle hücreye zarar verir.

Vücudunuzun herhangi bir organında ve sisteminde hasarlı hücreler oluşabilir. Bedeninizin bazı kısımlarında bilmeden hücresel hasarlar yaşıyor olabilirsiniz. Bazı hücresel hasar belirtileri arasında fiziksel yorgunluk, kuru ve donuk cilt ve zihinsel dengesizlik olabilir.

Polifenoller hasarlı hücrelerin kendilerini yeniden üretmelerine yardımcı olan antioksidanlardır. Hücrelerden çalınan elektronları değiştirerek hücreye zararlı şeyleri etkisiz hale getirebilirler.

Kurutulmuş elmanın faydalarından biri, vücuttaki polifenol seviyelerini arttırmasıdır. Kurutulmuş elma yemekten salınan antioksidanlar, hücrelerin hücresel hasarın etkileriyle başa çıkmasına yardımcı olur. Vücudunuzun hücreleri beslenecek ve kendilerini daha hızlı iyileştirecek donanıma sahip olacaktır. Bu da enerjide bir artışa, cildinizde gözle görülür bir parıltıya, ruh halinizde ve zihinsel işlevinizde bir iyileşmeye yol açacaktır.

4- Mineral alımınızı artırır

Mineraller vücudunuzu sağlıklı tutmak için hayati bir maddedir. Bazı insanlar, kuru elmanın faydaları arasında mineral içeriklerinin olduğunu bilmemektedir. Kuru elmalar, genel sağlığınıza ve iyiliğinize katkıda bulunabilecek aşağıdaki önemli mineralleri taşır.

 • Potasyum: Yarım bardak kurutulmuş elma günlük potasyum ihtiyacınızın yaklaşık %4’ünü içerir. Potasyum elektrolit ve su seviyelerini kontrol altında tutmak için çok önemlidir. Aynı zamanda gelişmiş beyin ve sinir sistemi işlevi ile bağlantılı bir mineraldir.
 • Sodyum: Potasyum gibi, sodyum da vücudunuzdaki su dengesini sağlamak için gereklidir. Ayrıca kan hacmini ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. 40 gram kurutulmuş elma, günlük alım miktarınızın yaklaşık %8’i olan yaklaşık 180 mg sodyum taşır.
 • Demir: Bu mineral, taze kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur, bu da kanınızdaki oksijeni vücudunuzun çeşitli bölgelerine taşır. Kuru elmalardaki demir içeriği, önerilen günlük alımınızın %3-8’ini karşılayabilir.

Kuru elmanın faydaları olarak, selenyum, bakır ve manganez gibi küçük miktarlarda mikro mineraller de içermesini de sayabiliriz.

5- Kuru elmalar sağlıklı kilonun korunmasına yardımcı olur

Kuru elmalar sıfır yağ içeriğine sahiptir ve bu da ağırlıklarını takip eden insanlar için ideal bir atıştırmalıktır. Ayrıca doğal olarak tatlıdırlar ve salata ve sebzeler gibi sağlıklı yiyecekleri mükemmel şekilde tamamlayabilirler.

Yine de bir oturuşta çok fazla kurutulmuş elma yememeye dikkat edin. Küçük porsiyonlar tercih etmelisiniz. Kalori alımınızı kontrol etmek için öğün başına bir bardak kurutulmuş elma iyidir.

Son olarak

Gördüğünüz gibi kuru elmanın faydaları bir hayli fazladır. Taze meyve meslektaşlarına kıyasla onları zararlı olarak görmek basit bir efsanedir.

Kuru elmalar sağlığınızı sayısız yolla geliştirir. Onları düzenli olarak yemek:

 • Sizi doygun tutar.
 • Bağırsak sağlığınızı iyileştirir.
 • Daha fazla enerji metabolize etmenize yardımcı olur.
 • Beyin ve sinir fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olur.
 • Hücresel hasarla savaşmanıza yardımcı olur.
 • Su dengesini ve kan hacmini düzenler.
 • Vücuttaki oksijen iletimini artırır.
 • İdeal sağlıklı kilonuzda kalmanıza yardımcı olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.