Sağlık Hocası

Koroner Arter Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

27.09.2019
204

Koroner arter hastalığı, en sık görülen kalp hastalıklarından biridir. Kalp kasına kan veren arterler sertleştiğinde veya daraldığında bu durum meydana gelir. Sertleşme ve daralma durumu, kalbin iç duvarlarında kolesterol ve plak denilen diğer maddelerin birikmesinden kaynaklanmaktadır.

Koroner Arter Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Genel bakış

Koroner arter hastalığı nedir? Kalker ve yağ birikintileri gibi, damarın iç duvarındaki aterosklerotik değişiklikler damarların daralmasına neden olabilir.

Bu nedenle kalp kası artık yeterli miktarda kanla sağlanmaz, bir koroner arter hastalığı (KAH) ortaya çıkar. Etkilenen kişi anjina belirtileri olarak adlandırılan göğüs ağrısı hisseder.

Özellikle, anjina şikayetleri, kalp fiziksel veya zihinsel stres nedeniyle artan oksijen açlığında ortaya çıkar.

Koroner arter hastalığının kalp krizi veya kalp yetmezliği gibi ciddi etkileri olabilir.

Koroner arter hastalığı nedenleri

   

Bu hastalık genellikle koroner arterlerin duvarlarında yağ birikintileri oluşmasından kaynaklanır. ‘Aterom’ olarak adlandırılan yağ birikintileri, kolesterol ve diğer atık maddelerden oluşur.

Koroner arterlerin duvarlarında aterom birikmesi arterleri daraltır ve kanın kalbe akışını kısıtlar. Bu sürece ateroskleroz denir.

Ateroskleroz, yaşam tarzı alışkanlıklarından ve aşağıdaki gibi diğer koşullardan kaynaklanabilir:

  • Etkin olmamak
  • Aşırı kilolu olmak
  • Sağlıksız şeyler yemek
  • Sigara içmek
  • Yüksek kolestorol
  • Yüksek tansiyon
  • Şeker hastalığı

Koroner arter hastalığı belirtileri

   

Kalp kasının, koroner damarlardaki vasküler değişikliklerle beslenmemesi, uzun süre fark edilmeyebilir.

Kalp kasının akut hipoksisinde sık görülen şikayet anjina denilen şeydir. Bu, göğsün etrafında meydana gelen bir basınç ve gerginlikle sonuçlanır. İlgili ağrı ayrıca sol kola veya diğer vücut bölgelerine de yayılabilir (örneğin, boyun, çene veya üst karın).

Diğer olası semptomlar nefes darlığı, kardiyak aritmi ve terlemeyi içerir. Bazı mağdurlar durumu hayatı tehdit edici olarak algılar ve ölümcül korku içindedir.

Göğüs ağrısı veya basıncı şikayetlerinin ciddiyeti, genellikle koroner arter hastalığı durumunun ciddiyetine bağlıdır. Belirtiler süre, sıklık ve yoğunluk olarak değişebilir.

En kötü durumda, bir kalp krizi meydana gelebilir.

Koroner arter hastalığı tedavisi

   

Öncelikli hedefler: Rahatsızlığı gidermek, daha fazla nöbet ve komplikasyonları önlemek, koroner arterlerin kalsifikasyonunu durdurmak ve ömrünü uzatmaktır.

Muayene sonuçlarına bağlı olarak, konservatif (ilaç) veya girişimsel tedavi mümkündür. İkincisi kalp kateterizasyonu ve baypas ameliyatını içerir.

Tedavinin bir diğer önemli yönü dengeli beslenme ve yeterli kontrollü egzersiz ile sağlıklı bir yaşam tarzıdır.

Ek olarak, sigara içmek gibi sağlığa zarar verme alışkanlıklarından vazgeçilmeli ve fazla kilolar azaltılmalıdır.

Yüksek tansiyon, lipid metabolizması bozuklukları veya diyabet gibi risk faktörleri varsa, buna göre tedavi edilmelidir.

Nasıl önlenir?

   

En yüksek öncelik, yukarıda belirtilen etkilenebilir risk faktörlerinin önlenmesi veya azaltılmasıdır. Bunlar, örneğin, metabolik bozukluklar, uygun durumlarda sigarayı bırakma, düzenli fiziksel egzersiz ve eğer gerekliyse, psikolojik veya psikosomatik bakım konusunda beslenme tavsiyelerini içerir.

Hastalar sigarayı muhakkak bırakmalıdır. Sigarayı bırakmak için profesyonel yardım mümkündür.

Orta derecede dayanıklılık egzersizi (haftada üç kez yaklaşık 20 dakika) kilo kaybına ve gevşemeye katkıda bulunur. Kan lipitleri ve kan basıncı pozitif olarak etkilenir ve kalp kası nihayetinde negatif performanstan arındırılır. Hangi sporun size en uygun olduğunu doktorunuzla görüşmelisiniz.

Gevşeme teknikleri de işyerindeki stresi azaltabilir ve böylece kalp kasını da koruyabilir.

Ayrıca bu kişilere çeşitli salata, meyve ve sebze çeşitliliği içeren az yağlı ve lif bakımından zengin bir diyet önerilir. Bu, yağ metabolizması bozuklukları veya artan kan şekeri seviyeleri gibi metabolik bozuklukları olumlu yönde değiştirebilir.

Araştırmalar, grip aşısının koroner kalp hastalığı yüzünden gerçekleşen ölümü önemli ölçüde azaltabildiğini gösteriyor. Bu nedenle kişi yıllık grip aşısı olabilir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.