Sağlık Hocası

Konjestif Kalp Yetmezliği Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Konjestif kalp yetmezliği, kalbin vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için yeteri miktarda kan pompalayamadığı bir durumdur.

Konjestif Kalp Yetmezliği Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Genel bakış

Konjestif kalp yetmezliği, kardiyologlar tarafından kalp vücudun enerji talebini karşılamak için vücudun geri kalanına yeterli kan pompalayamayan bir hastalığı tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Bu, ya iyi pompalanan bir kalpten kaynaklanabilir ancak çok yetersizdir (yapısal bir sorundan dolayı) ya da vücuda normal miktarda kan pompalamayan zayıf bir kalp kası sonucu olabilir.

Her iki durum da, kalbin sol tarafı sorunsa kan ve sıvının akciğerlere yedeklenmesine veya kalbin sağ tarafı sorunsa kalbe giden damar ve karaciğere kan ve sıvının yedeklenmesine yol açacaktır.

Kalbin her iki tarafının aynı anda başarısız olması ve aynı anda her iki sisteme de yedeklenmesi nadir değildir.

Neden olur?

Konjestif kalp yetmezliği hastalığının iki ana neden kategorisi vardır. İki kategori hakkında genel bilgiler aşağıda verilmiştir:

İlk neden bebeklerde ve küçük çocuklarda daha yaygındır. Bu durumda, kalp kası iyi pompalama yapar, ancak kanın aldığı yol çok verimsizdir. Akciğerlere çok fazla kan geldiğinde ortaya çıkar, akciğerlerin ve sonunda kalbin kullanımı zorlaşır. Bu, bazı bebeklerin doğduğu belirli türdeki deliklerle veya bağlantılarla meydana gelir. Bu bağlantılarla, zaten oksijenle dolu akciğerlerden kalbe geri dönen kan, aslında akciğerlere geri gelir ve tekrar tekrar kalbe döner ve kısırdöngü oluşur.

Konjestif kalp yetmezliği  ikinci nedeni, kalp kasının normal miktarda kan pompalayacak kadar güçlü olmamasıdır. Bu genellikle daha büyük çocuklarda görülür, ancak bebeklerde de görülebilir.

Bebeklerde bu tip konjestif kalp yetmezliğinin ana nedeni, kalbin sol tarafındaki yapıların, kanın akciğerlere yedeklenmesine neden olan kalpten dışarı atmakta zorlanacak kadar küçük veya daralmasıdır. Bu kritik aort darlığında, aortun kritik koarktasyonunda veya hipoplastik sol kalp sendromunda görülebilir .

Kalbin yapısının normal olduğu daha büyük çocuklarda, genellikle kalp kası zayıflaması veya kardiyomiyopati, kalp kası enfeksiyonu (miyokardit), hepsi konjestif kalp yetmezliği hastalığına yol açabilir.

Kardiyomiyopati bebeklerde de görülebilir ve kalp ritim bozukluğu veya enfeksiyon gibi bir takım sorunlardan kaynaklanabilir.

Konjestif kalp yetmezliği belirtileri nelerdir?

Belirti ve semptomlar farklı yaştaki çocuklar için farklıdır. Potansiyel belirtiler, bebekler ve daha büyük çocuklar için aşağıda sıralanmıştır:

Bebeklerde belirtiler

 • Zayıf büyüme (çünkü işini yapmak için daha çok çalıştığı için kalp tarafından önemli miktarda enerji kullanılır)
 • Solunum zorluğu (çünkü akciğerler sıvı ile doludur ve telafi etmek için göğsündeki ve göbek kaslarının daha fazlasını kullanırlar. Önemli konjestif kalp yetmezliği ile, kalp o kadar sert pompalar ki, göğsün yüzeyindeki kalp atışlarını kolayca hissedebilir veya hatta görebilir)
 • Daha hızlı nefes alma ve kalp atış hızı
 • Yemek yeme zorluğu
 • Kalpleri daha çok çalışmak zorunda olduğundan, diğer bebeklerden daha fazla ya da daha az enerjiye sahip olma
 • Karaciğer ayrıca, kalbin sağ tarafındaki tıkanıklık nedeniyle genişleyebilir ve daha kolay palpe edilebilir
 • Sağ kalp yetersizliğinde gözlerde veya ayaklarda şişkinlik olabilir
 • Gelişimsel gecikmeler

Konjestif kalp yetmezliği hastalığının bu belirtileri genellikle bebek doğar doğmaz ortaya çıkmaz. Bunun nedeni, tüm bebeklerin akciğerlerindeki basınçların, bebekler ilk doğduğunda vücudun geri kalanının basınçlarına eşit olmasıdır.

Daha büyük çocuklarda belirtiler

 • Akranlarına göre daha çabuk nefes alamazlar ve daha sık dinlenmeye ihtiyaç duyarlar. Nefes darlığı, merdiven çıkma veya yürüyüşe çıkma gibi şeyleri güçlükle yaparlar.
 • Arkadaşlarıyla karşılaştırıldığında enerji eksikliği görülür, ancak tüm çocukların farklı enerji seviyelerine sahip olduklarından belirlemek zor olabilir.
 • İştahsızlık
 • Kilo kaybı veya kilo alma eksikliği daha büyük çocuklarda bile görülebilir.
 • Kabarık bir görünüme neden olan ağırlık artışı
 • Kalbi dinlerken ekstra ses (dörtnala)
 • Kalbin sağ tarafındaki tıkanıklık nedeniyle karaciğerin büyümesi ve daha kolay hissedilir olabilir.
 • Göğüs ağrısı
 • Çarpıntı (düzensiz kalp atışı)
 • Baş dönmesi
 • Bayılma

Daha büyük çocuklarda kalp yetmezliği parametrelerini belirlemek daha zor olduğundan, egzersiz yeteneklerinde değişiklik veya zamanla semptomların ilerlemesi konusunda dikkatli olmak önemlidir.

Konjestif kalp yetmezliği nasıl teşhis edilir?

Bu durum klinik bir tanı gerektirir. Yukarıda tarif edilen semptomlar, problemin önemli ipuçlarıdır. İyi bir fizik muayene çok önemlidir. Bazı teşhis yöntemleri aşağıda sıralanmıştır:

 • Bir elektrokardiyogram, kalp odalarının genişlemiş olup olmadığını ve kalp yetmezliğine yol açabilecek belirli doğuştan kalp hastalıklarına veya ritim bozukluklarına işaret edip edemediğini belirtmek için faydalı olabilir.
 • Bir göğüs röntgeni kalbin genişlemiş olup olmadığını belirlemek için çok faydalı olabilir.
 • Daha büyük çocuklar için bazı durumlarda kalp yetmezliğinin ilerlemesini takip etmek için derecelendirilmiş bir egzersiz testi de kullanılabilir.
 • Bir ekokardiyogram, kalbin yapısal sorunlarının tanısını doğrular ve kalp kasının işlevini değerlendirmede kullanılabilir.
 • Bazen kalbin işlevini daha fazla araştırmak için kalp kateterizasyonu yapılmalıdır.
 • Son olarak, bazı büyük çocuklar ve ergenler için kardiyak MRG, kalp fonksiyonlarını değerlendirmek için yararlı bir yol sağlar.

Konjestif kalp yetmezliği nasıl tedavi edilir?

Tedavi yaş ve hastalık tipine göre değişebilir. Bir ritim problemi gibi tedavi edilebilir bir neden özel ilaçlar veya prosedürler gerektirebilir. Ventriküler septal defekti olan bebeklerde, tıbbi tedavi, deliğin kendi kendine küçülmesini veya kapanmasını sağlamak veya bebeğe kalp ameliyatından önce büyümesi için biraz zaman tanımak için geçici bir çözüm olarak kullanılabilir.

Aortopulmoner pencere, truncus arteriosus veya hipoplastik sol kalp sendromu gibi daha karmaşık problemlerde, ameliyat gerekli olabilir.

Bazı hastaları doğumsal kalp hastalıkları nedeniyle ameliyat geçiremez ve tek seçenek kalp naklidir. Kalp kasları zayıf olan büyük çocuklarda ilaç, iyileşmek için zaman vermek için kalbin iş yükünü azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak bu çocukların bazıları da nihayetinde nakil gerektirecektir.

Tedavi ayrıca ventriküler destek cihazları (VAD) veya SynCardia Total Yapay Kalp gibi cihazları içerebilir. Bu cihazlar, donör bir kalbin nakil için uygun hale gelmesini beklerken veya nakil için uygun olmayan hastaları desteklerken, hastaların stabilize edilmesine ve desteklenmesine yardımcı olabilir. Bu yöntem, bazı hastalar için kalp nakline alternatif olabilir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.