Sağlık Hocası

Klamidya Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

23.01.2019
327

Klamidya hastalığı, en yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Bu hastalığa sahip kadınların yaklaşık yarısında semptom yoktur, ancak çoğu erkekte semptomlar kendini gösterir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Klamidya Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Klamidya nedir?

Klamidya hastalığı bakterilerin neden olduğu cinsel yolla bulaşan yaygın bir enfeksiyondur. Klamidya olduğunuzu bilmiyor olabilirsiniz çünkü birçok insan genital ağrı ve vajina veya penisten akıntı gibi belirtileri veya semptomları asla geliştirmez.

Bu hastalık hem erkekleri hem de kadınları etkiler ve her yaş grubunda görülür, ancak genç kadınlar arasında daha yaygındır. Klamidyaya sahip olduğunuzu öğrendikten sonra tedavi olmak gayet mümkündür. Bununla birlikte, tedavi edilmezse, daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Klamidya nedenleri

Bu hastalık, Chlamydia trachomatis bakterisinden kaynaklanır ve en yaygın olarak vajinal, oral ve anal ilişki yoluyla yayılır. Bir annenin doğum sırasında klamidyayı çocuğuna yayması, pnömoniye veya yeni doğan bebekte ciddi bir göz enfeksiyonuna neden olması da mümkündür.

Kimler risk altındadır?

Klamidya hastalığı riskinizi artıran faktörler şunlardır:

 • 25 yaşından önce cinsel olarak aktif olmak
 • Geçen zaman içinde birden fazla kişiyle ilişkide bulunmak
 • Sürekli prezervatif kullanmamak
 • Daha önce cinsel yolla bulaşan enfeksiyonun olması

Klamidya belirtileri

   

Erken evre enfeksiyonları genellikle çok az belirti veya semptom göstermez. Belirti veya semptomlar ortaya çıktığında, genellikle klamidya maruziyetinden bir ila iki hafta sonra başlarlar. Belirti ve semptomlar ortaya çıksa bile, genellikle hafif ve geçicidir ve bu da göz ardı edilmelerini kolaylaştırır.

Kadınlarda belirtiler

Hasta kadınların yaklaşık yarısında herhangi bir semptom yoktur.

Semptomlar kendini göstermeye başladığında aşağıdakileri içerebilir:

 • Cinsel organdan kötü kokmayan beyaz, sarı veya yeşil akıntı
 • Regl dönemi harici kanama
 • Cinsel organ içinde veya çevresinde kaşıntı veya yanma
 • Karın ağrısı
 • İdrar yaparken ağrı veya yanma hissi
 • Ağrılı adet dönemleri
 • Rektumda ağrı, kanama ve akıntı

Erkeklerde belirtiler

Kadınların aksine, erkeklerde çoğu zaman semptomlar kendini net bir şekilde göstermektedir.

Belirtiler aşağıdakileri içerir:

 • Cinsel organdan sarımsı veya beyaz akıntı
 • İdrar yaparken ağrı veya yanma hissi
 • Testislerin etrafında ağrı ve şişlik

Bu hastalık rektuma da bulaşabilir. Bu enfeksiyonlar genellikle hiçbir belirti veya semptom oluşturmazken, rektal ağrı, akıntı veya kanama yaşayabilirsiniz.

Enfekte insanlarla temas yoluyla klamidyal göz enfeksiyonları (konjonktivit) olmanız da mümkündür.

Ne zaman doktora görünmeli?

Vajina, penis veya rektumunuzdan akıntı varsa veya idrar yaparken ağrınız varsa doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca, cinsel partnerinizin klamidya olduğunu açıkladığında da yine doktorunuza danışınız. Belirtiniz olmasa bile doktorunuz muhtemelen bir antibiyotik reçete edecektir.

Klamidya teşhisi

Klamidya veya cinsel yolla bulaşan herhangi bir hastalığa (bel soğukluğu gibi) sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, doktorunuza başvurmakta fayda vardır.

Böyle bir hastalığınız olup olmadığını öğrenmek için bir takım muayeneler ve gerekirse testler yapacaktır.

Hastalığı kontrol etmek için kadınlara pelvik muayene yapılır. Cinsel organdan bir sıvı örneği alınır.mErkeklerde de yine aynı şekilde bir sıvı örneği alınabilir. Sıvı, test için bir laboratuara gönderilir.

Ayrıca idrar testinden de teşhis sağlanabilir. Doktorunuz, muayene ve test sonuçlarından sonra sizin için en iyi tedavi kararını verecektir. Daha fazla bilgi için cinselle yolla bulaşan hastalıklar testi yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu hastalığa sahipseniz ve diğer sağlık sorunlarının olasılığı nedeniyle risk altındaysanız doktorunuza ne sıklıkla klamidya tarama testi yaptırmanız gerektiğini sormalısınız. Doktorlar klamidya taramasını aşağıdakiler için önermektedir:

 • 25 yaş ve altındaki cinsel olarak aktif kadınlar: Klamidya enfeksiyonu oranı bu grupta en yüksektir, bu nedenle yıllık tarama testi önerilir. Geçen yıl test edilmiş olsanız bile, yeni bir seks partneriniz olduğunda test yapın.
 • Hamile kadınlar: İlk prenatal muayeneniz sırasında klamidya için test edilmelisiniz. Enfeksiyon riskiniz yüksekse (değişen cinsel partnerlerinizden veya normal partnerinizin olası enfeksiyonlarından) hamileliğinizin ilerleyen dönemlerinde tekrar test olmanızda fayda var.
 • Kadınlar ve erkekler: Birden fazla ilişki partneriniz varsa, ilişki sırasında her zaman prezervatif kullanmıyorsanız veya erkeklerle ilişkide bulunan bir erkekseniz, sık sık klamidya taramasını düşünmelisiniz.

Klamidya tedavisi

   

Şanslısınız, bu hastalık tedavi edilebilir ve iyileştirilebilir. Bununla birlikte, cinsel yolla bulaşan bazı bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotiklere karşı dirençli hale gelmeye başlamıştır ve böylece tedavisi zorlaşmaktadır. Bu nedenle, enfeksiyonun erken aşamada önlenmesi daha da büyük önem taşımaktadır.

Klamidya, ağızdan alınan antibiyotik ilaçlarla tedavi edilir. Hem siz hem de partneriniz enfekte olduğundan, ikinizin de tedavi olmanız doğru olandır. Tedavi ile enfeksiyon yaklaşık 7 gün içinde iyileşmelidir. Belirtiler kaybolsa bile ilacınızı almaya devam etmelisiniz.

Ayrıca, hastalığınızı tedavi etmek için asla bir başkasının ilacını almamalısınız. Bunu yaparak, enfeksiyonu tedavi etmeyi zorlaştırabilirsiniz.

Klamidya önlenebilir mi?

Bu enfeksiyonunu önlemenin en kesin yolu cinsel aktivitelerden kaçınmaktır. Kısaca şunları yapabilirsiniz:

 • Kondom kullanın: Her cinsel temas sırasında bir erkek lateks prezervatif veya bir kadın poliüretan prezervatif kullanın. Her cinsel karşılaşmada uygun şekilde kullanılan prezervatifler enfeksiyon riskini azaltır ancak ortadan kaldırmaz.
 • İlişki partneri sayınızı sınırlandırın: Birden fazla partnere sahip olmak, klamidya ve diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara yakalanma riskini artırır.
 • Düzenli test olun: Cinsel olarak aktifseniz, özellikle birden fazla partneriniz varsa, klamidya ve diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için ne sıklıkta taranmanız gerektiği konusunda doktorunuzla konuşun.
 • İlişkide duştan kaçının: Bu tavsiye edilmez çünkü vajinada bulunan iyi bakteri sayısını azaltır, bu da enfeksiyon riskini artırabilir.

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.