Sağlık Hocası

Ketojenik Diyet Nedir? Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Ketojenik diyet, birçok kişinin hızlı kilo vermesi için mucize bir diyet olarak kabul edilir ancak konu hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Ketojenik Diyet Nedir? Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Genel bakış

Ketojenik diyet, bir tür düşük karbonhidrat diyetidir ve vücudun gıda yoluyla enerji üretmenin yeni bir yolunu öğrenmesi ile alakalıdır.

Vücut, birçok sağlıklı yağ ve çok az karbonhidrat tüketerek “ketoz” olarak adlandırılan duruma girer.

Bu durumda vücut, hücre enerjisi için yakıt olarak şeker yerine yağ yakar. Şeker moleküllerinin eksikliğinden dolayı karaciğer, yağ asitlerini “keton cisimleri” olarak adlandırmak zorunda kalır.

Ve bu keton bedenleri iltihap önleyicidir ve kilo vermenize yardımcı olabilir.

Ketojenik diyet faydaları

Anti-enflamatuar: Bu diyet ve sonuçta ortaya çıkan ketozis, güçlü bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Bunun Alzheimer ve kanser gibi dejeneratif hastalık riskini azaltması muhtemeldir.

Enerji arttırıcı: Ketozis durumu, hücrelere, özellikle beyine, daha fazla mitokondri üretme konusunda yardımcı olur. Bu mitokondri, vücudunuzun enerji güçleridir ve sabahtan akşama kadar uyanık ve odaklanmış hissetmenizi sağlar.

Yağ yakma: Ketojenik diyet, hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir. Keton gövdeleri daha uzun vadeli bir tokluk sağlar ve açlık hormonlarını (grelin gibi) azaltır.

Konsantrasyon arttırıcı: Keton cisimleri beyin için ideal bir enerji kaynağıdır. Vücut ketozise adapte olduktan sonra, beyin enerjinin %75’ine kadar ketondan kazanabilir.

Kan şekeri düşürme: Bu diyetin diyabet hastaları üzerinde birçok olumlu etkisi gözlemlenmiştir. Ketojenik diyet uygun şekilde yapıldığında, insülin ve kan glukoz seviyeleri dengelenir.

Önemli: Eğer diyabet hastasıysanız, bu diyete geçmeden önce muhakkak doktorunuza danışmalısınız.

Ketojenik diyet tedavi yöntemi olarak kullanılabilir mi?

Tarihsel olarak, ketojenik diyet ilk kez 1921’de kullanılmış ve çocukluk epilepsisinin tedavisi için bilimsel olarak belgelenmiştir.

21. yüzyılın başından bu yana, tüm tedavi seçeneklerini ve ketojenik diyetin yararlarını gösteren daha fazla sayıda çalışma birikmektedir. Böylece, bu beslenme biçimi giderek tıp, profesyonel spor ve beslenme uzmanlarının odağı olmaktadır.

Hala çocukluk çağı epilepsisinde en etkili tedavilerden biridir.

Ek olarak, bu diyet sadece epilepsinin tedavisi için değil, günümüzde diyabet, obezite, nörodejeneratif hastalıklar, hipertansiyon, akne, kanser veya beyin travması gibi birçok kronik hastalıkta tercih edilmektedir.

Ketojenik diyet durumunda neler yenilir?

1- Deniz ürünleri: Balık ve kabuklu deniz hayvanları bu diyetin dostu yiyeceklerdir. Somon balığı ve diğer balıklar B vitaminleri, potasyum ve selenyum bakımından zengindir, ancak neredeyse hiç karbon içermez.

2- Düşük karbonhidratlı sebzeler: Nişastalı olmayan sebzeler kalorisi ve karbonhidratı düşüktür, fakat C vitamini ve çeşitli mineraller de dahil olmak üzere pek çok besin maddesi bakımından yüksektir.

3- Peynir: Peynir hem besleyici hem de lezzetlidir. Yüzlerce çeşit peynir vardır. Neyse ki, hepsi karbonhidrat açısından çok düşük ve yağ oranı yüksektir. Bu da ketojenik diyete mükemmel bir uyum sağlıyor.

4- Avokado: Avokadolar inanılmaz derecede sağlıklı besinlerdir. Avokado, birçok insanın yeterince alamayabileceği önemli bir mineral olan potasyum da dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineralde öncüdür.

5- Et ve tavuk: Et ve kümes hayvanları, ketojenik diyet uygulayanlar için temel gıdalar olarak kabul edilir.

6- Yumurtalar: Büyük bir yumurtada 1 gramdan az karbonhidrat ve 6 gramdan az protein bulunur. Bu da yumurtaları ketojenik bir yaşam tarzı için ideal bir besin haline getirir.

7- Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizi yağı, ketojenik diyet için biçilmiş bir kaftandır. Dahası, bu yağ, obez yetişkinlerin kilo ve karın yağlarını kaybetmelerine yardımcı olabilir.

Son olarak, atkins diyeti ve dukan diyeti isimli yazılarımız da ilginizi çekebilir:


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.