Sağlık Hocası

Kemoterapi Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?

07.10.2019
238
Kemoterapi Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?

Genel bakış

Kemoterapi, kanser hücrelerini yok etmek için anti-kanser (sitotoksik) ilaçları kullanlan bir tedavi şeklidir.

Sitotoksik, hücrelere toksik demektir. Sitotoksik kemoterapi ilaçları kanser hücrelerinin büyümesini ve bölünmesini engeller ancak normal hücreleri de etkiler.

Bazen kemoterapi bazı kanser türlerini tedavi etmek için tek başına kullanılır. Ancak, genellikle cerrahi, radyoterapi, hormonal tedavi veya hedefe yönelik tedaviler gibi diğer kanser önleyici ilaçlar gibi diğer tedavilerle beraber de kullanılır.

Kemoterapi ilaçları

Tüm kanserler aynı ilaçlarla veya aynı şekilde tedavi edilmez. Kemoterapinin ilaçları farklı ilaçların bir kombinasyonu da olabilir. Birçok farklı ilaç vardır ve sürekli yeni ilaçlar geliştirilmektedir.

Daha önce yapılmış olan araştırmalar, kanser uzmanınızın sahip olduğunuz kanser türünü tedavi etmek için en etkili ilaçlar konusunda karar vermesine yardımcı olacaktır. Eğer kemoterapi tedavisi alacaksanız, bir araştırma denemesine katılmak için davet edilebilirsiniz.

Kemoterapi ilaçları nasıl çalışır?

   

Bu ilaçlar, bölünen ve büyüyen kanser hücrelerini durdurarak çalışır. Farklı ilaçlar kanser hücrelerini farklı şekillerde etkiler. Bir ilaç kombinasyonu kullanıldığında, her ilaç farklı etkileri için tercih edilir.

Kemoterapi ilaçlarının çoğu kanda taşınır. Bu, vücudun herhangi bir yerinde kanser hücrelerine ulaşabilecekleri anlamına gelir. Ancak bir kemoterapinin farklı şekillerde de uygulandığı zamanlar vardır.

Kemoterapi ilaçları ayrıca vücudunuzdaki sağlıklı hücrelerin bir kısmını da etkiler. Bu sağlıklı hücreler genellikle kemoterapinin neden olduğu hasarlardan iyileşebilir. Ancak kanser hücreleri iyileşemez ve sonunda ölürler.

Kemoterapinin yan etkileri

Kemoterapi ilaçları vücudunuzdaki sağlıklı hücrelerin bir kısmını etkileyebileceği için, bu yan etkilere neden olabilir. Tedavi bittikten sonra çoğu yan etki ortadan kalkar.

Vücudun bazı bölgelerinde bulunan sağlıklı hücreler bu ilaçlara karşı daha hassastır. Örneğin, bu kemik iliğindeki (kan hücrelerini yapan) hücreleri ve sindirim sistemini içerir.

Bu nedenle bazı yan etkilerin, enfeksiyon riski altında olma veya hasta hissetme gibi daha yaygın olmasının nedeni budur.,

Günümüzde doktorlar kemoterapinin yan etkileri ve bunların nasıl azaltılabileceği ve yönetilebileceği hakkında daha fazla bilgiye sahiplerdir.

Kemoterapi tedavisinden sonra

   

Tedavi bittikten sonra öncelikle iyileşmeye odaklanılmalıdır. Kanser hayatı değiştiriyor olabilir, bu yüzden normale dönmek biraz zaman alabilir.

Daha az pozitif hissettiğiniz veya hala tedavinin yan etkileriyle başa çıkabildiğiniz günler olabilir. Bu yüzden kendinize zaman tanımalısınız.

İlk olarak, kemoterapi tedavisinden sonra ilerlemenizi kontrol etmek ve olabilecek endişelerinizi tartışmak için genellikle düzenli takip randevularınız olacaktır. Randevular arasında herhangi bir problem yaşarsanız, daima temasa geçin. Tedavi bittikten sonra bile tavsiye ve destek sağlanacaktır.

Kanser tedavisinden önceki rutinlerine geri döndüğünüzü görebilirsiniz. Ancak, bazı insanlar kanser tedavisinden sonra devam eden yan etkilere sahiptir ve yeni bir rutine uyum sağlamaları gerekebilir.

Kemoterapi tedavisini bitirdikten sonra bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmaya karar verebilirsiniz.

Bu, sağlıklı beslenmeyi, daha fiziksel olarak aktif olmayı, sigarayı bırakmayı veya stresi azaltmak için tamamlayıcı bir tedavi almayı içerebilir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.