Sağlık Hocası

Kemik Tarama Testi Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır? Riskleri Var mıdır?

09.11.2019
102

Kemik tarama testi, birkaç tip kemik hastalığını teşhis etmeye ve izlemeye yardımcı olan nükleer bir görüntüleme testini içermektedir.

Kemik Tarama Testi Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır? Riskleri Var mıdır?

Genel bakış

Kemik tarama testi, kemiklerinizdeki sorunları teşhis etmenize yardımcı olmak için kullanılan bir görüntüleme testidir. Güvenli bir şekilde radyofarmasötik denilen çok az miktarda radyoaktif ilaç kullanır. Aynı zamanda bu ilaç “boya” olarak da adlandırılmıştır, ancak dokuyu boyamaz.

Spesifik olarak, kemik metabolizmasıyla ilgili sorunları ortaya çıkarmak için bir kemik taraması yapılır. Kemik metabolizması, kemiklerin parçalanma ve kendilerini yeniden oluşturma işlemlerini ifade eder. Yeni kemik oluşumu, kemikler yaralandığında veya kırıldığında iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Bir kemik taraması kemiklerdeki anormal metabolik aktiviteyi görüntülemek ve belgelemek için iyi bir yoldur.

Kanserin prostat veya meme gibi vücudun başka bir bölgesinden kemiklere yayılıp yayılmadığını belirlemek için bir kemik taraması da kullanılabilir.

Kemik tarama testi sırasında, kemikleriniz tarafından alınan bir damar içine radyoaktif bir madde enjekte edilir. Daha sonra birkaç saat izlenirsiniz. Maddede çok az miktarda radyasyon kullanılır ve neredeyse tamamı iki veya üç gün içinde vücudunuzdan salınır.

Kemik tarama testi neden yapılır?

Doktorunuz, kemiklerinizde bir sorun olduğunu düşünüyorsa kemik taraması isteyebilir. Bu test ayrıca, yaşadığınız herhangi bir açıklanamayan kemik ağrısının nedenini bulmanıza da yardımcı olabilir.

Kemik taramaları, aşağıdaki durumlarla ilişkili kemik problemlerini ortaya çıkarabilir:

  • Artrit
  • Avasküler nekroz
  • Kemiğe vücudun diğer bölgelerinden yayılmış olan kanser
  • fibröz displazi (normal kemik yerine anormal skar benzeri dokunun büyümesine neden olan bir durum)
  • Kırıklar
  • Bazı enfeksiyonlar
  • Paget kemiği hastalığı (zayıf, deforme olmuş kemiklere neden olan bir hastalık)

Bazı durumlarda kemik erimesi için de bu test yapılabilir.

Kemik tarama testi riskleri nelerdir?

Bir kemik taraması geleneksel X ışınlarından daha büyük risk taşımaz. Kemik taramasında kullanılan radyoaktif madde içindeki izleyiciler radyasyona çok az maruz kalıyor. Yani alerjik reaksiyon gösterme riski düşüktür.

Ancak, test hamile veya emziren kadınlar için güvenli olmayabilir. Cenin ve anne sütünü kirletme riski vardır. Hamileyseniz veya emziriyorsanız, bu teste girecekseniz eğer, doktorunuza bildirdiğinizden emin olun.

Bu test için nasıl hazırlanmalı?

Kemik taraması özel bir hazırlık gerektirmez. Taramadan önce doktorunuz sizden vücut pirsingleri de dahil olmak üzere metal takılarınızı çıkarmanızı isteyecektir.

Gerçek tarama prosedürü yaklaşık bir saat sürer. Doktorunuz, bu süre boyunca hala oturmakta sorun yaşayacağınızı düşünüyorsanız, rahatlamanıza yardımcı olmak için size hafif bir yatıştırıcı verebilir.

Kemik tarama testi nasıl yapılır?

İşlem damarınıza bir radyoaktif madde enjeksiyonu ile başlar. Bu durumda maddenin sonraki iki ila dört saat boyunca vücudunuzda çalışmasına izin verilir. Kemik taramasının nedenine bağlı olarak doktorunuz hemen görüntülemeye başlayabilir.

Madde vücudunuzda yayıldıkça, kemik hücreleri doğal olarak tamirat gerektiren bölgeleri çeker. Maddenin radyoaktif izleyicileri bu hücreleri izler ve kemiğin hasar gördüğü yerlerde toplanır. Kan akışı yüksek bölgelerde alınır.

Yeterli zaman geçtikten sonra doktorunuz kemikleri taramak için özel bir kamera kullanacaktır. Maddenin yerleşmiş olduğu hasarlı alanlar, görüntüde koyu lekeler olarak görünür.

Doktorunuz ilk turda kesin sonuç yoksa enjeksiyon ve görüntüleme işlemini tekrarlayabilir. Ayrıca tek foton emisyonlu bilgisayarlı tomografi (SPECT) siparişi verebilirler. Bu, bir kemik taramasına benzer, ancak görüntüleme işlemi kemiklerinizin 3 boyutlu görüntülerini oluşturur. Doktorunuzun kemiklerinizi daha derin görmesi gerekiyorsa bir SPECT gerekir. Orijinal görüntüler belli alanlarda net değilse, bunu da kullanabilirler.

Sonuçlar ne anlama geliyor?

Radyoaktif madde vücuda eşit bir şekilde yayıldığında test sonuçları normal kabul edilir. Bu, büyük bir kemik probleminizin olmadığı anlamına gelir.

Tarama kemiklerde daha koyu “sıcak noktalar” veya daha hafif “soğuk noktalar” gösterdiğinde sonuçlar anormal kabul edilir. Sıcak noktalar, fazla miktarda radyoaktif maddenin toplandığı yerleri tanımlar. Öte yandan soğuk noktalar, hiç toplanmadığı alanlardır. Anormal sonuçlar, kanser veya artrit veya kemikte enfeksiyon gibi bir kemik rahatsızlığınızın olduğunu gösterebilir.

Kemik taraması sonrası takip

Kemik tarama testi herhangi bir yan etkiye veya komplikasyona neden olmaz. Radyoaktif izleyicinin çoğu vücudunuzdan 24 saat içinde elimine edilir. Küçük miktarlar üç gün boyunca kalabilir.

Test, kemik metabolizmasındaki problemleri tanımlamaya yardımcı olsa da, mutlaka bunun nedenini ortaya çıkarmaz. Bir kemik taraması bir sorun olduğunu ve nerede olduğunu söyler. Bu spesifik olmayan bir testtir. Kemik taraması anormallikler gösterdiyse daha fazla test yapmanız gerekebilir. Doktorunuz seçeneklerinizi açıklar ve süreç boyunca size rehberlik eder.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.