Sağlık Hocası

Kemik Erimesi (Osteoporoz) Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

03.09.2019
285

Kemik erimesi (osteoporoz), kemikleri zayıflatır ve onları ani ve beklenmedik kırıklara karşı daha kırılgan bir hale getirir. Hastalık sıklıkla herhangi bir semptom veya ağrı olmadan ilerler ve kemikler kırılana kadar kişi farkında olmaz.

Kemik Erimesi (Osteoporoz) Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Genel bakış

Kemik erimesi (osteoporoz), kemikleri zayıflatan, ani ve beklenmeyen kırıklar için daha büyük risk altında bırakan bir hastalıktır. Bu hastalık, kemik kütlesi ve güç kaybının artmasına neden olmaktadır.

Hastalık sıklıkla herhangi bir semptom veya ağrı olmadan gelişir ve zayıflamış kemikler ağrılı kırıklara neden olana kadar genellikle farkedilmez. Bu kırıkların çoğu kalça, el bileği ve omurga kırıklarıdır.

Her ne kadar bu durum erkeklerde de görülse de, kadınlarda hastalığı geliştirme olasılığı erkeklerden dört kat daha fazladır. Elli yaşından sonra, iki kadından biri ve dört erkekten biri yaşamlarında kemik erimesiyle alakalı bir kırığa sahip olacaktır. Kadınların Yüzde 30’unun daha düşük kemik yoğunluğu vardır ve bu onları kemik erimesini geliştirme riskine sokuyor.

Osteoporoz, her yıl iki milyondan fazla kırıktan sorumludur ve bu sayı gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

Kemik erimesi nedenleri

   

Bu hastalığın kesin nedeni bilinmemekle birlikte, hastalığın nasıl geliştiğini anlıyoruz.

Kemikler canlı, büyüyen dokulardan meydana gelmektedir. Sağlıklı kemiğin içi sünger gibi görünür; bu alana trabeküler kemik denir. Yoğun kemikten bir dış kabuk süngerimsi kemiğin etrafına sarılır. Bu sert kabuğa kortikal kemik denir. Kemik erimesi (osteoporoz) meydana geldiğinde, “sünger” içindeki “delikler” büyür ve daha fazla büyür, bu da kemiğin içini zayıflatmaktadır.

Vücudu desteklemeye ve hayati organları korumaya ek olarak, kemikler kalsiyum ve diğer mineralleri depolar. Vücut kalsiyuma ihtiyaç duyduğunda, parçalanır ve kemiği yeniden inşa eder. Bir bakıma kemikleri yenileyen bu işlem, kemikleri güçlü tutarken vücuda gerekli kalsiyum sağlar.

Yaklaşık otuz yaşına kadar, insanlar daha fazla kemik oluşturur. Otuz beş yaşından sonra, kemik parçalanması kemik birikiminden daha hızlı gerçekleşir ve bu durum kademeli olarak kemik kütlesi kaybına neden olur.

Kemik erimesi olan bir kişi kemik kütlesini daha yüksek oranda kaybeder. Menopozdan sonra, kemik parçalanma oranı daha da hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Kemik erimesi belirtileri

   

Osteoporoz sıklıkla belirti vermez. Sahip olabileceğiniz ilk işaret, kemiği nispeten küçük bir düşüşte veya kazada kırdığınız zamandır. Kırıklar en çok kalça, omurga veya el bileğinde görülür.

Omurga kemikleri zayıflarsa ve boyunu kaybederse, bazı kişilerde problemler baş gösterebilir. Bunlar vertebral ezilme kırığı olarak bilinir. Genellikle orta veya alt sırt çevresinde olurlar ve herhangi bir yaralanma olmadan da oluşabilirler.

Birkaç omur etkilenirse, omurganız kıvrılmaya başlar ve kısalırsınız.  Bazen vertebral ezilme kırıkları nefes almayı zorlaştırabilir, çünkü kaburgaların altında daha az yer vardır.

Eğer omur kırığınız varsa, kalçalarınızı veya bileklerinizi kırma riskiniz  daha yüksektir.

Nasıl teşhis edilir?

Ağrısız ve doğru tıbbi testler, sorun başlamadan önce size kemik sağlığınız hakkında bilgi verebilir. Bazı durumlarda doktorunuz kemik tarama testi isteyebilir.

Kemik mineral yoğunluğu testleri veya ikili X ışını (DEXA) taramaları olarak da bilinen kemik ölçümleri, omurganın, kalçanın veya bileğin kemik yoğunluğunu belirlemek için çok az miktarda radyasyon kullanan X ışınlarıdır.

Doktorunuz sizden bu testleri yaptırmanızı isteyebilir. Altmış beş yaş üstü tüm kadınlar kemik yoğunluğu testine tabi tutulmalıdır. DEXA taraması kemik erimesi (osteoporoz) için risk faktörü olan kadınlar için daha önce yapılmalıdır.

Yetmiş yaşın üzerindeki erkekler veya risk faktörü olan genç erkekler de kemik yoğunluğu testi yaptırmayı aklında bulundurmalıdır.

Kemik erimesi tedavisi

   

Kemik yoğunluğu testinden olumsuz sonuç alan kadınlar, kırık risklerini azaltmak için tedaviye başlamalıdır. Birçok kadında düşük düzeyde kemik erimesi görülebilir ve bu kadınlar da tedaviye tabi tutulmalıdır.

Doktorunuz, risk faktörlerine ve kemik yoğunluğu sonuçlarına dayanarak tedaviye tedaviye başlayıp başlamayacağına karar verecektir. El bileği, omurga veya kalça gibi tipik bir osteoporoz kırığı olan insanlar da tedavi edilmelidir.

Kemik erimesi tedavisinde genellikle aşağıdakiler kullanılmaktadır:

  • Ağırlık kaldırma egzersizleri
  • Kalsiyum ve D vitamini takviyeleri
  • Doktorun reçete ettiği ilaçlar

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.