Sağlık Hocası

Kellik Nedir? Neden Olur? Kaç Çeşittir? Nasıl Tedavi Edilir?

21.10.2019
189

Kellik birçok insanı etkileyen ve bazen oldukça can sıkıcı olan bir durumdur. Bu durum hakkında merak ettiğiniz her şeyi aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kellik Nedir? Neden Olur? Kaç Çeşittir? Nasıl Tedavi Edilir?

Genel bakış

Kellik yani saçınızı kaybetmek (tıbbi dilde alopesi olarak bilinir) rahatsız edici olabilir. Bu makalede, farklı saç dökülmesi türleri anlatılmakta, tedavi seçeneklerini araştırmakta ve yardım için nereye başvurabileceğiniz konusunda önerilerde bulunulmaktadır.

Kellik nedir ve neden olur?

Tıbbi dilde alopesi, insanların tek bir bölgeden veya kafalarının, yüzlerinin veya vücutlarının birden fazla bölgesinden saçlarının dökülmesine neden olan bir durumdur.

En yaygın türleri aşağıda sıralanmıştır:

Daha az yaygın olarak, saç dökülmesine kimyasal maddeler (kemoterapi gibi), fiziksel koşullar veya bazı saç stillerinin neden olduğu aşırı çekme veya gerilme neden olabilir. Bu son sebep kadınlarda erkeklerden daha sık görülür.

Kellik türleri

   

1- Erkek tipi kellik

Erkek tipi kellik, saç saplarının dibi olan saç köklerinin hormonlara karşı çok hassas hale gelmesiyle oluşur. Saçlar daha sonra büyümeyi durdurur.

İki şey olur: Saç alından geri çekilir; ve başın üstündeki saçlar incelir. Bazı erkekler bölgesel olarak saç kaybederken, bazıları ise tüm saçını kaybeder.

Erkek tipi olan türü genetik olarak kendini gösterme eğilimindedir.

2- Kadın tipi kellik

Kadın tipi kelliğin nedeni (ayrıca kadın tipi saç dökülmesi veya FPHL olarak da bilinir) net değildir, ancak hormonlara duyarlılıktan kaynaklanıyor olabilir.

Ayrıca genetik faktörlerle de kendini gösterebilir. Kadınlarda saç incelmesi en büyük problemdir.

3- Alopesi areata

   

Alopesi areata, bağışıklık sistemi saç köklerine saldırdığında ortaya çıkan tedavi edilebilir ancak tamamen tedavi edilemeyen bir otoimmün hastalıktır. Yetişkinleri olduğu kadar çocukları da etkileyebilir.

Kimse alopesi areata’nın neden olduğu kellik durumunu neyin tetiklediğini kesin olarak bilemez, ancak muhtemelen genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonu ile tetiklenir.

Bazı insanlar aşırı stres ve kaygının onu tetikleyebileceğine inanıyor, ancak bunu destekleyecek çok az bilimsel kanıt var.

Genellikle, alopesi areata baş üzerinde bir veya daha fazla küçük, dairesel saç dökülmesi lekesine yol açar. Kel yamalar hızla büyüyebilir. Saçlar genellikle daha sonra uzar fakat uzaması birkaç ay sürebilir.

Kafanın yanı sıra, alopesi areata yüzde sakalda, kaş ve kirpikte saç dökülmesine neden olabilir. Burun deliği tüyleri bile düşebilir.

Kapsamlı saç dökülmeniz varsa saçlarınızın uzaması daha az olasıdır. Ancak doktorunuzla seçenekleriniz hakkında konuşmalısınız. Çünkü saç kökleri ölmez, ancak tekrar çalışmaya başlamak için bir tetikleyiciye ihtiyaçları vardır.

Hangisi olduğu nasıl teşhis edilir?

Saç dökülmesinden endişeleniyorsanız doktorunuzla konuşmalısınız. Doktorunuz genellikle nedenini bulabilir, ancak sizi bölgeyi kontrol edecek bir dermatoloğa yönlendirebilir.

Kellik durumuna neyin neden olduğundan emin değillerse, daha yakından incelemek için bir deri, saç veya kan örneği alabilirler.

Başka neler yapılabilir?

   

Kellik geçici veya kalıcı olabilir. Kabul etmeyi kolay bulabilir ve hayatınızı etkilemeyeceğini hissedebilirsiniz. Bununla birlikte, kendi imajınızı, özgüveninizi veya zihinsel sağlığınızı etkileyen, kafa karıştırıcı ve utanç verici bulabilirsiniz.

Saç dökülmesini kabul etmek başa çıkmanın en kolay ve en ucuz yoludur, ancak bu her zaman kolay olmayacaktır.

Kellik ile yaşayan bir kişinin peruk takma, saç ekimi yaptırma veya dövme yaptırma gibi uygulayabileceği pratik eylemler vardır.

Erkek veya kadın tipi kellik varsa, bir takım tedaviler bazen saç dökülmesini yavaşlatabilir – tavsiye için doktorunuza danışın.

Alopesi areata varsa, doktorunuzun reçete ettiği ilaçlar yardımcı olabilir. Yine pratisyen hekiminizle veya dermatoloğunuzla konuşmalısınız.

Unutmayınız ki yalnız değilsiniz…


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.