Sağlık Hocası

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti)

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti)

Genel bakış

Karın germe ameliyatı ya da abdominoplasti, karın şeklini değiştirmek ve belki de zayıflamış kasları sıkılaştırmak veya onarmak için yapılan estetik i bir ameliyat şeklidir.

Abdominoplasti ne zaman yapılır?

Sarkan yağı ve cildi gidermek ve karnınızdaki ayrılmış kasları onarmak istiyorsanız, abdominoplasti yaptırabilirsiniz.

Ameliyat genellikle kozmetik nedenlerle, yaşlanma, hamilelik veya hızlı kilo kaybının neden olduğu gevşek veya şişkin bir göbek görünümünü iyileştirmek amacıyla yapılır.

Aynı zamanda aşağıdaki gibi rekonstrüktif bir işlem olarak yapılabilir:

 • Büyük pelvik tümörlerin çıkarılması gibi bir hastalık veya ameliyattan sonra anormallikleri düzeltmek
 • Karnın yapısal kusurlarını düzeltmek
 • Obezitenin neden olduğu anormallikleri düzeltmek
 • Fıtık onarımı sonrası karın konturunu iyileştirmek

Apronektomi bazen abdominoplasti işlemine ek olarak yapılan başka bir işlemdir. Cinsel organları kaplayabilen, kişisel hijyeni zorlaştırabilen ve cildin tahrişine neden olabilen abdominal yağdan yapılmış bir apronun çıkarılmasını içerir.

Karın germe ameliyatı hakkında merak edilenler

Birçok insan mükemmel görünmek için büyük bir baskı hissederler. Bu işlem görünüşünüzü ve muhtemelen yaşam kalitenizi iyileştirebilir. Fakat bu büyük bir ameliyat ve herkes için uygun değildir.

Eğer obezseniz, ameliyat olmadan yapabileceğiniz her şeyi yapıp yapmadığınızı düşünün. Diyetisyen yardımı görmek ister misiniz? Daha düzenli egzersiz yapmanın yolları var mı? İhtiyacınız olan tüm desteğe sahip misiniz?

Bu ameliyatı yapıp yapamayacağınızı ve beklediğiniz sonuçları size verecek olup olmadığını düşünün. Sağlık sigortaları estetik cerrahi maliyetini kapsamaz ve genellikle özel sağlık sigortası da buna dahildir. Bununla birlikte, abdominoplasti rekonstrüktif nedenlerle yapılırsa, maliyetlerin bir kısmı karşılanabilir.

Bir cerrah bu işlemi gerçekleştirmeden önce, genellikle sabit bir ağırlıkta olmanız gerekir. Gebe kalmak veya çok kilo vermek istiyorsanız, ameliyatı ertelemeniz istenebilir.

Ayrıca şunları da bilmelisiniz:

 • Yakın zamanda doğum yaptıysanız, karın kaslarınızı yeniden şekillendirmek uzun zaman alabilir. Hamilelik sonrası abdominoplasti yaptırmayı düşünmeden önce, doğum sonrası karın egzersizlerini deneyin.
 • Abdominoplasti yapmak, kilo almanızı önleyemez.

Karın germe ameliyatı için cerrah seçimi

Bir abdominoplasti yaptırmayı düşünüyorsanız, rahat hissettiğiniz ve sizinle herhangi bir ameliyatın yararları ve riskleri hakkında dürüst bir şekilde konuşacak bir cerrah seçmeniz önemlidir.

Hekiminizi seçmeden önce, gerekli araştırmaları yapmalısınız ve aklınızdaki tüm sorulara cevap bulmalısınız.

Ameliyattan önce sorulacak sorular

Bir ameliyatla devam etmeye karar vermeden önce dikkat edilmesi gereken birçok şey vardır. Bir estetik cerraha sormak isteyebileceğiniz sorular arasında şunlar olmalıdır:

 • Benim sağlık durumumda bir kişi için abdominoplasti riskleri nelerdir?
 • Kaç tane abdominoplasti yaptınız ve başarı oranınız nedir?
 • Göz önünde bulundurmam gereken cerrahi olmayan alternatifler var mı?
 • İyileşmem ne kadar sürecek?
 • İkinci bir işleme ne kadar ihtiyaç duyacağım?
 • Kaça mal olacak?

Abdominoplasti için hazırlık

Cerrahınızın eksiksiz bir tıbbi geçmişe ihtiyacı olacaktır. Size verilen ameliyat öncesi talimatlara dikkat etmelisiniz. Sizden aşağıdakiler istenebilir:

 • Ameliyattan birkaç hafta önce bazı ilaçları almayı bırakmanız
 • Balık yağı gibi bazı takviyeleri almayı bırakmanız (takviye yaparsanız, cerrahınıza söylemek önemlidir)
 • İlk önce optimum ağırlığınıza ulaşmaya çalışmanız
 • Sigarayı bırakmanız

Ameliyat sırasında neler oluyor?

Size genel bir anestezi verilecek. Ardından, tam veya kısmi (mini) bir abdominoplasti yaptırmanıza bağlı olarak farklı teknikler kullanılır.

Tam bir abdominoplastide, cerrah, kasık kıllarının çizgisini kalçadan kesecek. Aşırı yağ ve cilt tüm karın boyunca, deniz ve kasık kıllarınız arasında alınacaktır. Herhangi bir gevşek veya ayrılmış karın kasları dikilir. Gevşek üst karın derisi daha sonra kasık kemiğinize doğru gerilir ve bağlanır.

Mini abdominoplastide, sadece orta kısımdaki yağ ve gevşek ciltler çıkarılır. Cerrah, bu işlemle göbek deliğinizin etrafında küçük bir kesik açacak ve tekrar yerine dikerek denizinizi yeniden konumlandıracak. Bu deniz kesimine ayrıca tam bir karın ameliyatında da ihtiyaç duyulabilir.

Operasyonun herhangi bir versiyonunda, cerrah kesiği birlikte dikecek, bantlayacak veya klipsleyecektir. Yaralar pansumanlarla kaplanacak.

Ameliyat sonrasında neler oluyor?

Hemen iyi hissetmeyeceksiniz ve yavaş bir iyileşme beklemelisiniz. Bazı morarma, şişme ve ağrı yaşama ihtimaliniz vardır. Kanın pıhtılaşmasının önlenmesine yardımcı olan ağrı kesici ilaçlar, antibiyotikler ve antikoagülanlar almanız gerekebilir.

Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün için, üst bedeniniz kaldırılmış ve dizleriniz açılı olarak yatmanız gerekir. Düz durmak zor gelebilir, çünkü karnınız sıkılır. Fakat çok yakında, belki de ilk günlerde, kan pıhtılarının oluşmasını önlemek için dolaşmanız istenecek.

Karnınız şişmeyi önlemek için elastik bir bandaj veya kompresyon giysisi ile sarılır. Ameliyattan sonra en az 6 hafta boyunca yaraları zorlamamaya dikkat edin. Belden aniden bükülme gibi ani hareketler yaparsanız, insizyonlar açılabilir.

Ameliyattan 1 ila 3 hafta sonra hafif çalışmaya geri dönebilmelisiniz.

Abdominoplasti ile ilgili riskler

Her ameliyat gibi, abdominoplasti prosedürü de risklidir. Riskleri cerrahınızla detaylı olarak tartışmalısınız. Ayrıca anestezi uzmanınızla anestezi yapmanın risklerini de tartışmalısınız.

Yaklaşık 25 kişiden 1’inde abdominoplasti sonrası ciddi komplikasyonlar görülmektedir.

Riskler şunları içerir:

 • Sürekli ağrı veya rahatsızlık
 • Belirgin yara izi
 • Enfeksiyon
 • Bacak veya göğüste kan pıhtıları
 • Kalp veya akciğer komplikasyonları
 • Cilt grefti gerektirebilecek kötü yara iyileşmesi
 • Uyuşukluk veya cilt hissindeki değişiklikler (genellikle birkaç ay sonra iyileşir, ancak kalıcı olabilir)

Bazı insanların komplikasyonlar nedeniyle veya umdukları sonucu alamadıkları için daha fazla ameliyat gerekebilir.


Son olarak, estetik ve güzellik hakkında merak ettiğiniz her şeyi ilgili kategorimizde bulabilirsiniz.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.