Sağlık Hocası

Kalp Krizi Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

26.09.2019
206

Kalp krizi durumunda, ani bir şekilde kalp damarının kapanması meydana gelir, böylece kalp kası veya kalp kası bölümleri artık yeterli miktarda kanla beslenemez durumdadır.

Kalp Krizi Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Genel bakış

Kalp krizi gençleri de etkilese de, en çok yetişkinlikte görülen acil durumlardan biridir.

Bu, kalpte bir kan damarının aniden kapanmasına yol açar, böylece kalp kasının bir kısmı, artık yeterli miktarda oksijen ve besin ile beslenemez.

Etkilenen damar ve oklüzyonun derecesine bağlı olarak, kalbin farklı bölümleri etkilenir.

Her durumda, kalp krizi hayatı tehdit edici bir olaydır ve hemen harekete geçmeyi gerektirir. Kalp krizlerinin yaklaşık yüzde 30’u ölümcüldür.

Etkili ilk yardım sadece kalp krizinde hayati öneme sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda sizi ciddi ikincil hasarlardan kurtarabilir.

Nasıl meydana gelir?

   

Bu terim, uzun süreli dolaşım bozukluğu nedeniyle kalp kası hücrelerinin hücre ölümünü tanımlar. Akut bir kapanmaya bir veya daha fazla koroner damar neden olur.

Vasküler oklüzyonun bir sonucu olarak, kalp kası dokusuna artık yeterince oksijen verilmemekte ve ölmektedir. Sonuç olarak kriz meydana gelir.

Kalp krizi nedenleri

Kalp krizinden önce koroner arterlerin arteriyosklerozu gelir. Bunlar damar duvarlarındaki yağ, kısmen kireçlenmiş tortular ile az çok daraltılır.

Damar duvarının hasarlı kısımlarında trombositler birikir ve sonunda bir kan pıhtısı oluşur. Kalbi yavaş yavaş tıkarlar, böylece kan akışı durur.

Kalp kasının bir kısmı artık oksijenle beslenmez ve kriz ortaya çıkar.

Kalp krizi belirtileri

   

Bilimsel çalışmalar, kadınların yüzde 80’inde kriz süresinin 20 dakika boyunca sürdüğünü ve göğüste genellikle şiddetli ağrı olduğunu göstermiştir. Çoğu hasta için bunlar sol kolda kendini gösterir.

Ayrıca, vücutta stres hormonları epinefrin ve norepinefrinin yanı sıra vazokonstriktör anjiyotensini serbest bırakılır. Bu yüzden kalbin pompalama işlevi daha da zorlaştırılmıştır.

Kalp krizi diğer olası belirtiler şunlardır:

  • Kendini zayıf hissetmek
  • Soğuk ter
  • Solukluk
  • Bulantı
  • Kusma

Kalp kasının yüzde 30’undan fazlası hasar görürse, genellikle kalp yetmezliği meydana gelir.

Pompalama kapasitesinin azalması nedeniyle akciğerlerde kan birikirse, akciğer dokusunda sıvı birikebilir.

Bu durumda hava değişim yolu tıkalıdır, böylece çok az oksijen emilir. Hayatı tehdit edici sıvı birikimine akciğer ödemi denir.

Kimler risk altındadır?

Kalp krizi açısından aşağıdaki insanlar risk altındadır:   

Yüksek tansiyon, kalbin pompalama gücünü etkileyen kalp kasının kalıcı kalınlaşmasına ve sertleşmesine yol açar. Özellikle sol ventrikül artık kanla doldurulabilecek kadar elastik değildir.

Kalp krizi nasıl tedavisi

Böyle bir durumda tedavinin ne şekilde gerçekleşeceğini, krizin neden meydana geldiğine, nerede ve nasıl sorun olduğuna, hastanın yaşına ve genel sağlık geçmişi gibi konulara dayanarak doktor belirleyecektir.

Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız, acil durumda vakit kaybetmeden hastaneye gitmelisiniz. Çünkü böyle bir durumda vakit kaybetmemek çok önemlidir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.