Sağlık Hocası

Kalp Kapak Hastalıkları Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

29.09.2019
182

Kalp kapağı hastalıkları durumunda, kalpteki bir veya daha fazla kapak düzgün çalışmıyor demektir. Kalbinizde kanın doğru yönde akmasını sağlayan dört kapak vardır ve bunlardan birinin işlevini kaybetmesi veya bozulması, bu hastalığa neden olur.

Kalp Kapak Hastalıkları Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Genel bakış

Kalp kapağı hastalığı nedir? Bir veya daha fazla kalp kapakçığı hastalandığında, artık kapak fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yerine getiremezler.

Kalpteki kan akışı engellenir, vücuda yeterli miktarda kan (ve dolayısıyla oksijen ve besin maddeleri) girmez. Bu solunum sıkıntısı ve bayılmaya yol açabilir. Gündelik hayat zorlaşır, hastalar çok fazla aktivite yapmak zorunda kalmazlar.

Kalp kapak hastalıkları nelerdir?

Kalp kapakçıkları kalp odalarının girişlerini ve çıkışlarını kapatır. Valfleri hızlı ve tamamen açıp kapatarak kalbin kan akışını kontrol ederler.

Dört kalp valfinden biri veya daha fazlası sızıntı yapar, kireçlenir veya büzülürse aşağıdaki sorunlar ortaya çıkabilir:

 1. Kapak darlığı: Kapak tamamen açılmıyordur ve daralmıştır. Kan birikmesi yaşanır. Vücutta pompalanan kan miktarı azalır. Bu durumda kalbin daha fazla güç pompalaması gerekmektedir.
 2. Valf yetmezliği: Valf tamamen kapanmaz, kanın ileri doğru değil de geri akmasını sağlar. Kanın geri dönüşü, kalbin pompalama gücünü azaltır. Akciğerler ve kalp üzerinde baskı oluşturur.

Kalp kapak hastalıkları nedenleri

   

Kalbinizde kanın doğru yönde akmasını sağlayan dört kapak var. Bu valfler mitral kapak, triküspit kapak, pulmoner kapak ve aort kapaklarını içerir.

Her bir valf, her kalp atışı sırasında bir kez açılıp kapanan kanatlara (broşür veya uçlara) sahiptir. Bazen, valfler kalbinizden vücudunuza giden kan akışını engelleyerek düzgün şekilde açılmaz veya kapanmaz.

Kalp kapağı hastalığı doğuştan olabilir. Yetişkinlerde, enfeksiyonlar ve diğer kalp rahatsızlıkları gibi birçok neden ve koşullar nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Kalp kapak problemleri aşağıdakileri içerebilir:

 • Regürjitasyon: Bu durumda, kapak kapakları düzgün kapanmaz ve kalbin geriye kan sızmasına neden olur. Bu genellikle, prolap adı verilen bir durum olan geri dönen şişkinlikler nedeniyle oluşur.
 • Stenoz: Valf darlığında, kapak flepleri kalınlaşır veya sertleşir ve birlikte kaynaşabilirler. Bu daralmış bir valf açıklığına ve valf boyunca kan akışının azalmasına neden olur.
 • Atrezi: Bu durumda, valf oluşmaz ve katı bir doku yaprağı kalp odaları arasındaki kan akışını engeller.

Kalp kapak hastalıkları belirtileri

Kalp kapağı hastalığı olan kimi insanlar yıllarca herhangi bir belirti yaşamazlar.

Kalp kapağı hastalığının belirtileri ve semptomları aşağıdakiler olabilir:   

 • Düzensiz kalp atışı
 • Bazen bayılma
 • Baş dönmesi
 • Ayak şişmesi
 • Nefes darlığı
 • Yorgunluk
 • Kalp atışı dinlenirken duyulan anormal ses

Nasıl teşhis edilir?

Günümüzde kalp kapağı hastalıklarını netleştirmenin en güvenli yöntemi ekokardiyografi olarak da adlandırılan kalbin ultrason muayenesidir.

Kalp kapakçıklarının yapısının ve işlevinin çok yüksek çözünürlüklü görüntülerini sağlayan bu yöntemle, kalp kapakçıklarının durumunu değerlendirebilecek ve böylece vananın etkilenip etkilenmediğini gösterebilecek ve netleştirebilecek çok kesin bir testtir.

Bu durumda, sadece bir kalp kapak hastalığı mevcut olduğu durumlarda değil, özellikle kalp kapak hastalıkları yaşla ilişkili olan yaşlı hastalarda, özellikle hangi belirtinin bir kapak hastalığı olduğunu açıklamak önemlidir. Çünkü tedavi yöntemi için mühim bir göstergedir.

Kalp kapağı hastalığı tedavisi

   

Kalp kapağı hastalığı için en iyi tedavi hastanın ciddiyetine ve rahatsızlığına bağlıdır. Özellikle daha önce bir kalp hastalığı olan insanlar dikkat etmelidir.

Çok hafif ve hiçbir semptomla sonuçlanmayan hafif bir kalp kapak hastalığı, genellikle spesifik tedavi gerektirmez. Tedavi temel olarak hastalığın ciddiyetine bağlıdır.

Daha ciddi veya daha ağır kalp kapak hastalıkları için ilk önce bir ilaç tedavisi denenir. Kontrollere bağlı olarak, kapak hastalığının seyri ve gelişimi göz önüne alınarak, daha sonra kalp cerrahisi tedavisi düşünülmelidir.

Özellikle kalp ameliyatı riski yüksek olan önemli derecede yaşlı hastalar veya kritik hastalar söz konusu olduğunda, bazı teknik yöntemler göz önüne alınmalıdır.


Bu konu hakkında araştırma yapan insanlar genellikle şöyle bir soru soruyorlar: kalp kapağı değişen insanlar kaç yıl yaşar? İnanın bu soruyu cevaplamak mümkün değildir…


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.