Sağlık Hocası

K Vitamini Eksikliği Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

27.10.2019
58

K vitamini terimi K1 vitamini (filokinon) ve K2 vitamini (menaquinone) içerir. A, D ve E vitaminleri gibi, K vitamini de liposolubledir. Her şeyden önce kanın pıhtılaşması için önemlidir. Aşağıda K vitaminine ne kadar ihtiyacınız olduğunu ve hangi görevleri yerine getirdiğini öğrenin.

K Vitamini Eksikliği Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Genel bakış

K vitamini eksikliği, vitamin eksikliği hastalıklarından biri olan hipovitaminozlardan biridir. K vitamini yağda çözünen vitaminlerden biridir. Aslında, K vitamini bir gruptaki birkaç vitamindir: K1, K2 ve K3 vitaminleri.

K1 Vitamini (filokinon): K1 vitamini bitkinin K vitaminidir. Ayrıca filokinon olarak da adlandırılır. Bu isim yeşil bitki pigmenti klorofilin Latince isminden türemiştir. K1 vitaminini yiyeceklerle birlikte alıyoruz. Yeşil salatalar, yeşil sebzeler ve yeşil lahana çeşitleri, özellikle yüksek miktarda K vitamini içerir. Maydanoz veya frenk soğanı gibi bitkiler de K vitamini bakımından oldukça zengindir. Bununla birlikte, K vitamini içeren yiyeceklerin mutlaka yeşil olması gerekmez. Örneğin çilekler, K vitamininin de iyi tedarikçileridir.

K2 Vitamini (menaquinone): K2 vitamini, bağırsak florasını doğal olarak kolonize eden bakterileri oluşturur. Ancak şimdiye kadar, K2 vitamininin bağırsakta oluşturduğu katkının ne kadar büyük olduğu net değildir.

K3 Vitamini (Menadione): K3 vitamini sentetik olarak üretilir ve yüksek dozlarda toksiktir. K1 ve K2 vitaminlerinin aksine, K3 suda çözünür ve yağda çözünür değildir. Bununla birlikte, hayvan yeminde, K3 vitamini hala bir katkı maddesi olarak kullanılabilir.

K vitamini işlevleri

K vitamini eksikliği durumundan neden sakınmalıyız? Neden K vitaminine ihtiyacımız var? İki ana işlevi vardır, bunlar aşağıda verilmiştir:

  1. Kanın pıhtılaşması: Kanın pıhtılaşması önemli bir faktördür. K vitamini, kanda pıhtılaşma faktörü üretim zincirinde yapı taşları olan vücutta proteinlerin oluşmasında esastır. K vitamini olmadan, kanın pıhtılaşması önemli ölçüde bozulur. En küçük yaralanmalar bile o kadar kötü kanar ki ciddi kan kaybı olabilir.
  2. Kemik gelişimi: Menopozdan sonra, daha az östrojen üretildikçe kadınların kemikleri hızla güç kaybeder. K vitamini kemik kaybını yavaşlatır ve kalsiyumun kemik yapısına ve kemik oluşturucu hücrelerin aktivitesine dahil edilmesini teşvik ederek kemiğin oluşturulmasına yardımcı olur. Sonuç olarak, K vitamini osteoporoz riskini veya ilerlemesini azaltır.

Ayrıca, K vitamini birçok başka etkiye bağlanmaktadır. Örneğin ateroskleroz, hipertansiyon ve daraltılmış kan damarlarıyla ilişkili diğer kardiyovasküler hastalıklar üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Bazı bilim insanları, K vitaminin kemiklerde daha fazla kalsiyum depolamaya yardımcı olarak kan kalsiyum seviyelerini düşürdüğünü savunuyorlar.

Eksiklik nedenleri

Sağlıklı insanlarda bu vitaminin çok nadirdir. En sık karşılaşılan nedenler hastalıklardır. Bunlara lipid metabolizması bozuklukları ve irritabl bağırsak sendromu, Crohn hastalığı veya çölyak hastalığı gibi bağırsak hastalıkları dahildir. Alkolizmden kaynaklanan karaciğer hastalığı, bazı kanserler ve kalsiyum eksikliği de K vitamini eksikliğine yol açabilir.

Ek olarak, antibiyotik alımı, bağırsak florasında K vitamini üretimine ve kullanımına müdahale edebilir. Ayrıca fenobarbital gibi nöbetlere karşı ilaçlar K vitamininin etkilerini etkiler.

K vitamini eksikliği belirtileri

K vitamini eksikliğinin en çarpıcı belirtileri kanın pıhtılaşmasının azalması ile ilgilidir. Örneğin, K vitamini eksikliği olan insanlar en küçük olaylarda morluklar yaşar ve çok yavaş iyileşirler. Burun kanaması, dişleri fırçalarken diş etini ya da bir havuçta veya bir elmayı ısırmanın yanı sıra küçük yaralanmalarda kanama belirgin K vitamini eksikliğinin göstergesidir.

K vitamini eksikliği, iç kanamada, örneğin mide ve bağırsak ülserlerinde, özellikle karmaşıktır. Siyah dışkı gastrointestinal bölgede kanama belirtisi olabilir ve derhal doktora gidilmelidir.

Hafif veya yeni başlayan bir K vitamini eksikliği, konsantrasyon eksikliği, performans kaybı ve halsizlik olduğunu gösterebilir. Diğer olası semptomlar arasında bağışıklık yetersizliği, belirgin yorgunluk ve inatçı başnağrısı nedeniyle enfeksiyona karşı artan bir duyarlılık bulunur.

K vitamini eksikliği tedavisi

Bu vitaminin eksikliği veya artan talep durumunda, ilaçlar veya ilgili diyet takviyeleri K vitamininin yeterli şekilde tedarik edilmesini sağlar. Bunun için K vitamini ürünleri çok çeşitli dozaj formlarında ve dozajlarında bulunur. Sizin için en iyisini doktorunuz belirleyecektir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.