Sağlık Hocası

ITP Nedir? Türleri Nelerdir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

09.11.2019
96

ITP (immün trombositopenik purpura), immün sistemin normal kan pıhtılaşması için gerekli olan trombositleri yok ettiği bir kanama bozukluğudur. Hastalığı olan kişilerin kanında çok az trombosit bulunur.

ITP Nedir? Türleri Nelerdir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Genel bakış

ITP nedir?
ITP (immün trombositopeni), kolayca veya aşırı morarma ve kanamaya yol açabilen bir hastalıktır. Kanama alışılmadık derecede düşük trombosit seviyelerinden kaynaklanır. Bu, kan pıhtılaşmasına yardımcı olan hücrelerdir.

Eskiden idiyopatik trombositopenik purpura olarak bilinen ITP, döküntü gibi görünen minik kırmızımsı-mor noktaların yanı sıra bögesel morluklara da neden olabilir.

Çocuklar viral bir enfeksiyondan sonra ITP geliştirebilir ve genellikle tedavi olmadan tamamen iyileşebilir. Yetişkinlerde bu hastalık genellikle uzun vadelidir.

Kanama belirtileri yoksa ve trombosit sayınız çok düşük değilse, herhangi bir tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Belirtileriniz daha şiddetli ise, bazı sorunların önüne geçmek için tedaviye ihtiyacınız olabilir.

ITP nedenleri nelerdir?

İmmün trombositopeni, genellikle, bağışıklık sisteminiz yanlışlıkla kan pıhtılaşmasına yardımcı olan hücre parçaları olan trombositlere saldırıp tahrip ettiğinde gerçekleşir. Yetişkinlerde bu, mide ülserlerine neden olan bakteri türü olan HIV, hepatit veya H. pylori enfeksiyonu ile tetiklenebilir . Bu hastalığa sahip çocukların çoğunda, hastalık kabakulak veya grip gibi viral bir hastalığı izler.

ITP belirtileri nelerdir?

İmmün trombositopeninin belirti ve semptomları olmayabilir. Bazı belirti ve semptomlar ise aşağıdakileri içerir:   

  • Kolay veya aşırı morarma
  • Deride, genellikle alt bacaklarda döküntü gibi görünen, nokta büyüklüğündeki kırmızımsı-mor lekeler
  • Diş eti veya burun kanaması
  • İdrardan kan gelmesi veya dışkıda kan
  • Alışılmadık derecede ağır regl akışı

Ne zaman doktora görünmeli?

Siz veya çocuğunuz sizi endişelendiren ITP uyarı işaretleri geliştirirse doktorunuzla görüşmekte fayda vardır. Durmayacak kanama tıbbi bir acil durum gerektirir. Siz veya çocuğunuz bölgeye baskı uygulamak gibi normal ilk yardım teknikleriyle kontrol edilemeyen kanama yaşıyorsa derhal acil yardım almalısınız.

Kimler risk altındadır?

ITP genç kadınlar arasında daha yaygındır. Romatoid artrit, lupus hastalığı ve antifosfolipid sendromu gibi hastalıkları da olanlarda risk daha yüksek görünmektedir.

ITP nasıl tedavi edilir?

   

Doktorunuz tedavinizi toplam trombosit sayısına ve ne sıklıkta ve ne kadar kanamanıza bağlı olarak seçecektir. Bazı durumlarda, tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Örneğin, akut ITP formunu geliştiren çocuklar genellikle herhangi bir tedavi olmadan altı ay veya daha kısa sürede iyileşir.

Daha az şiddetli vakaları olan yetişkinler de tedavi gerektirmeyebilir. Bununla birlikte, doktorunuz gelecekte tedaviye ihtiyacınız olmadığından emin olmak için trombosit ve kırmızı kan hücresi sayınızı izlemek isteyecektir. Çok düşük olan trombositler, beyinde ve diğer organlarda spontan kanama riski taşıdığınızı gösterir. Düşük kırmızı kan hücresi sayımı da iç kanama belirtisi olabilir.

ITP komplikasyonlar

İmmün trombositopeninin nadir bir komplikasyonu beyinde kanamaya neden olabilir ve bu ölümcül olabilir.

Hamileyseniz ve trombosit sayınız çok düşükse veya kanamanız varsa, doğum sırasında ağır kanama riski daha yüksektir. Doktorunuz, bebeğiniz üzerindeki etkileri hesaba katarak, sabit bir trombosit sayısını korumak için tedavi önerebilir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.