Sağlık Hocası

İnflamatuvar Bağırsak Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

02.09.2019
259

İnflamatuar bağırsak hastalıkları, gastrointestinal sistemin kronik enflamasyonu ile ortaya çıkan iki durum (Crohn hastalığı ve ülseratif kolit) için kullanılan genel bir terimdir.

İnflamatuvar Bağırsak Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Genel bakış

İnflamatuvar bağırsak hastalığı, sindirim sisteminin kronik iltihabına neden olan bir grup hastalığın ismidir. Bu hastalıklardan Crohn hastalığı ve ülseratif kolit, yaklaşık 2 milyon Amerikalıyı etkileyen en yaygın iki tanesidir.

İnflamatuvar bağırsak hastalığı nedenleri

Bilim insanları, Amerika’daki 100.000 kişiden 7’sinin Crohn hastalığı geliştirdiğini ve 100.000’de 10 ila 15 kişinin ülseratif kolit geliştirdiğini tahmin ediyor.

Bu hastalıkların kesin nedeni bilinmemektedir, ancak son araştırmalar vücudun bağışıklık sistemindeki bir arızadan kaynaklanabileceğini göstermektedir.

Hem Crohn hastalığı hem de ülseratif kolit ailelerde genetik gibi görünmektedir ve bazı çevresel faktörler de bir kişinin Crohn hastalığı ve ülseratif kolit için riskini artırabilir.

İnflamatuvar bağırsak hastalığı belirtileri

   

Crohn hastalığı ve ülseratif kolit birçok yönden birbirine benzerdir. Her ikisi de, sindirim kanalını kaplayan doku boyunca şişmeye ve yaralara neden olur. Karın ağrısına ve sık sık ishale neden olabilir.

Crohn hastalığı, sindirim sisteminde herhangi bir yerde, rektuma kadar gelişebilir ve astarın derin katmanlarına nüfuz edebilir. Ülseratif kolit genellikle sadece kolonu (kalın bağırsak) kaplayan dokunun en dış tabakasını etkiler.

Bu hastalıkların ikisi hakkında da hala öğrenilmesi gereken çok şey var ve bilim insanları bunları araştırmaktadır.

Nasıl teşhis edilir?

İnflamatuvar bağırsak hastalığı türleri birbirine o kadar benzerdir ki çoğu zaman birbirleriyle karıştırılırlar. Doğru tanı koymak önemlidir; böylece bir birey hastalığı için en etkili tedaviyi alabilir.

Bu durumda bazı doktorlar hastalığın teşhisi konusunda geniş deneyime sahiptir ve semptomlara ve test sonuçlarına dayanarak ikisini de ayırmada uzmandır.

Bu hastalığı teşhis etmek için çeşitli testler kullanırlar ve hangi testler gerektiğini doktorunuz belirleyecektir.

İnflamatuvar bağırsak hastalığı tedavisi

   

Hem Crohn hastalığının hem de ülseratif kolitin erken evrelerinde, önerilen tedavi ilaçtır. Tıbbi tedavinin amacı anormal enflamatuar yanıtı baskılamak ve bağırsak dokularının iyileşmesini sağlamaktır.

Bir kez ishal ve karın ağrısı kontrol altında tutulduğu zaman, medikal tedavi alevlenme sıklığını azaltabilir. Şu anda, inflamatuar bağırsak hastalıklarını tedavi edecek hiçbir tıbbi tedavi yoktur.

Daha ileri hastalıklarda cerrahi tedavi genellikle gereklidir. Gerçekleştirilen ameliyat türü ve prognoz her hastaya göre değişmektedir. Tedaviler hakkında ayrıntılı bilgi için, aile hekiminize danışabilirsiniz.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.