Sağlık Hocası

İdrardan Kan Gelmesi (Hematüri) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

05.09.2019
236

İdrardan kan gelmesi genel olarak hematüri olarak adlandırılır. İdrarda bulunan kan her zaman önemli bir hastalık belirtisi olmasa da, olası bir sağlık sorununa karşı önemli bir uyarı olabilir. Kanlı idrar asla göz ardı edilmemelidir.

İdrardan Kan Gelmesi (Hematüri) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Genel bakış

Hematüri nedir? Hematüri idrardan kan gelmesi veya idrarda kan hücrelerinin varlığıdır. İdrardaki kan her zaman önemli bir hastalık semptomu olmasa da, olası bir sağlık sorununa karşı önemli bir uyarı işareti de olabilir. Kanlı idrar asla göz ardı edilmemelidir.

İdrardan kan gelmesi (hematüri) bazen gözle görülebilirse de, bazen sadece mikroskopla görülür. İkisi hakkında da gerekli bilgi aşağıda sıralanmıştır:

 • İdrarda çıplak gözle görülebilmesi için yeterince kan bulunduğunda, hematüri görülür. Tuvalet suyunu soluk pembe veya parlak kırmızı bir renge dönüştürebilir.
 • Mikroskobik hematüri idrarda sadece mikroskoptan görülebilen bir miktar kan bulunması sonucu ortaya çıkar.

Hematüri tedavisi ise idrardaki kanın gerçek nedenine bağlıdır.

İdrardan kan gelmesi nedenleri

   

Bazıları diğerlerinden daha ciddi olmak koşulu ile birkaç farklı nedeni olabilir. Bu koşullar aşağıdakileri içerebilir, ancak şunu belirtmek gerekir ki bunlarla da sınırlı değildir:

İdrarın ayrıca yiyecek seçimlerinden dolayı da renk değiştirebileceğini lütfen unutmayın. Pancar, böğürtlen ve ravent gibi yiyeceklerin yanı sıra çok fazla boya içeren yiyecekler de idrarınızın renginin değiştirmesine neden olabilir.

İdrardan kan gelmesi (hematüri) belirtileri

İdrardaki kan her zaman mühim bir hastalık belirtisi olmasa da, bazı durumlarda olası bir sağlık problemine karşı önemli bir uyarı işareti olabilir.

İdrardan kan gelmesi asla göz ardı edilmemelidir. İdrarınızda kan varsa, özellikle aşağıdakilerden herhangi birine muzdaripseniz, doktorunuza hemen başvurmalısınız:   

 • Sık sık, ağrılı veya acil idrara çıkma
 • Karın ağrısı-bulantı, kusma , ateş veya ağrı

Nasıl teşhis edilir?

İdrardan kan gelmesi durumunda doktorunuz sağlık geçmişiniz hakkında size sorular soracak ve fizik muayene yapacaktır. Bu, doktorunuzun semptomlarınızı daha iyi anlamasına yardımcı olur.

Doktorunuz duruma göre sizden başka testler yaptırmanızı da isteyebilir. Bu testler genellikle aşağıdakileri içerir:

 • İdrar tahlili: İdrar örneği üzerinde bir test yapılır.
 • İdrar kültürü: Bir enfeksiyonu kontrol eden idrar testidir.
 • İdrar sitolojisi: Anormal görünen hücrelerin olup olmadığını kontrol eden bir idrar testidir.
 • Sistoskopi: Mesanenin ve üretranın içine bakmak için sitokop adı verilen test cihazıyla yapılan teşhis yöntemidir.
 • Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması: Karın ve pelvisin kesit görüntülerini oluşturmak için X ışınları ve bilgisayar kullanan bir testtir.

İdrardan kan gelmesi (hematüri) tedavisi

   

Bu sorunun tedavisi idrardaki kanın gerçek nedenine bağlıdır. En iyi tedavi seçeneğini belirlemek için tıbbi geçmişinizden, fizik muayeneden ve herhangi bir test sonucundan toplanan bilgiler kullanılacaktır.

Bir idrar yolu enfeksiyonunun neden olduğu hematüri için, örneğin, yaygın bir tedavi antibiyotik kullanımıdır . Bu antibiyotikler, kanamayı durdurması için bu duruma neden olan bakterileri öldürmeye çalışır.

İdrardan kan gelmesi nasıl önlenir?

Bu hastalıkta en muhtemel olan kişiler, hematüri nedenleri ile ilgili bölümde listelenenler gibi hematüriye neden olduğu bilinen hastalıkları olan kişilerdir.

Ancak, bazı durumlar bir kişinin idrarından kan gelme riskini artırabilir. Bunlar aşağıdakileri içermektedir:

 • Sigara içmek
 • Ağrı kesici ilaçların aşırı kullanımı
 • Bazı kimyasallara maruz kalma
 • Radyasyona maruz kalma
 • Uzun mesafe koşusu

Yukarıdaki beş şeyden kaçınmak, bu hastalığa yakalanma olasılığınızı azaltabilir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.