Sağlık Hocası

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

17.09.2019
244

İdrar yolu enfeksiyonu, çoğu zaman vücut dışından gelen bakterilerin idrar yollarına girmesiyle oluşan enfeksiyonların genel adıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Genel bakış

İdrar yolu enfeksiyonu kapsamında uzmanlar, idrar yollarında meydana gelen tüm iltihapları özetlemektedir.

Bunlar renal pelvis, üreterler, idrar kesesi ve üretrayı içerir. Çoğu enfeksiyon, yanma veya ağrılı idrara çıkma, zor idrara çıkma ve sık sık artmış idrar aciliyeti ile kendini belli eder.

Nadiren böbrek bölgesinde ağrı ve ateş görülür. Semptomlar hangi organların etkilendiğine bağlı olarak, güç ve yapı bakımından değişebilir.

Kadınlar bu durumdan erkeklerden daha fazla etkilenmektedir. Erkeklerde enfeksiyonlar, genellikle prostat bezinin benign büyümesiyle ilişkili olan yaşlılıkta artar.

Genel olarak bakteriler idrar yolu enfeksiyonu durumuna neden olur. Geçici idrar yolu enfeksiyonları da vardır ve bunlar genellikle zararsızdır, birkaç gün içinde çözülür. Bununla birlikte, bazı durumlarda ise bu hastalık tedavi gerektirmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonu nedenleri

Bu enfeksiyonların çoğuna bağırsaktan kaynaklanan E. coli isimli bakteriler neden olur.

Kadınların, cinsel olgunluktan menopoza kadar, erkeklerden daha fazla sayıda idrar yolu enfeksiyonu geçirme olasılığı daha yüksektir. Bu, cinsel ilişki ve doğum kontrolü gibi risk faktörlerinin yanı sıra fiziki farklılıklar nedeni iledir.

Kadının üretrası anüse yakın biter ve erkeklerden çok daha kısadır. Bu nedenle, kadınlarda bağırsak bakterileri, üretraya ve oradan mesaneye girerken daha kolay bir şekilde idrar yoluna ulaşabilir.

Özellikle yaşlılıkta olan erkekler sıklıkla bu hastalıktan şikayetçidirler. Bunun nedeni birçok yaşlı erkekte prostat bezinin genişlemesidir. Daha sonra idrar drenajına müdahale edebilir ve hatta bir idrar enfeksiyonu gibi hissettiren idrara çıkma rahatsızlığına neden olabilir.

Benzer şekilde, genişlemiş bir prostat idrar tahliyesini engelleyebilir, böylece idrardan sonra bir miktar idrar mesanede kalır ve risk artar.

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri

Bu enfeksiyonlar çeşitli şikayetleri tetikleyebilir. Sık ve tipik olarak kabul edilenlere öncü semptomlar denir. Bunların her biri tek başlarına veya başkalarıyla kombinasyon halinde gerçekleşebilir. Bu yüzden bazen şikayetlerinin nereden geldiğine dair zayıf göstergeler sağlarlar.

Ek olarak, hiçbir semptomu olmayan (asemptomatik bakteri) ve sadece idrar incelemelerinde aydınlanabilen enfeksiyonlar vardır.

Bu hastalığın bazı belirtileri aşağıda sıralanmıştır:

 • Karın ağrısı
 • Sık sık idrara çıkma ihtiyacı
 • İdrar yaparken ağrı
 • İdrar çıkarken aciliyet hissi
 • İdrar kaçırma
 • İdrar renginde değişiklik
 • İdrardan kan gelmesi
 • Kötü kokulu idrar

İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi

Tedavinin nasıl başlayacağı veya nasıl biteceği, hastalığın durumuna göre değişebilir.

Ciddi olmayan bir enfeksiyon, tedaviye gerek olmadan birkaç içinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Pek çok uzman, neredeyse tüm komplike olmayan idrar yolu enfeksiyonlarının bol miktarda sıvı ile tedavi edilebileceğine inanmaktadır.

Kesin olan, birçok sıvının iyileşmeye büyük ölçüde yardımcı olduğudur. Etkilenenler günde en az iki litre, tercihen üç litre su içmelidir.

Her durumda, kesinlikle günde bir buçuk litre idrar çıkarmalı ve idrarınız gelir gelmez hemen sonra her zaman tuvalete gitmelisiniz.

Bazı hastalıklarda (örneğin kalp yetmezliği ve böbrek yetmezliği) yüksek su alımı riskli olabilir. Böyle bir şüpheniz varsa doktorunuza başvurmalısınız.

Antibiyotikler genellikle idrar yolu enfeksiyonu iyileşme süresini biraz kısaltabilir ancak bu ilacı hekiminizin reçete etmesi gerekmektedir.

Isı genellikle mesanedeki kramp ağrısını giderir. Krampları çözen ilaçlar ve basit ağrı kesiciler bile yardımcı olabilir.

Ayrıca, kullanıcıların görüşlerine göre mesanenin kramplarını zayıflatan bazı bitkisel ve alternatif ilaçlar da vardır.

Bitkisel ilaçlar, bol miktarda sıvı ile sağlanabilecek etkiyi artırmak için tasarlanmıştır. Bazı bitki bileşenleri, anti-enflamatuar, idrar söktürücü veya antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Nasıl önlenir?

İdrar yolu enfeksiyonlarını önlemek için yapabileceğiniz bazı şeyler aşağıda sıralanmıştır:

 • Temizliğinize önem verin ama abartmayın.
 • Yeterince sıvı aldığınızdan emin olun.
 • İdrar yaparken mesaneyi tamamen  boşaltın.
 • Tuvaletten sonra kendinizi temizleyin.
 • Cinsel ilişki sırasında kendinizi temizleyin.
 • Elinizden geldi kadar stresten kaçının.

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.