Sağlık Hocası

Hurmanın Faydaları Nelerdir? İşte Muhteşem 5 Faydası

Hurmanın Faydaları Nelerdir? İşte Muhteşem 5 Faydası

Genel bakış

Hurmanın faydaları konusunda herkes bir şeyler söyler. Hurmalar ramazan ayı boyunca tercih edilen bir meyve olabilir, ancak her zaman değerli bir meyvedir. Hurmalar ile çikolata ikramları ve tonlarca başka vegan tatlılar da yapılabilir.

Bu meyve sadece kurutulmuş meyve ailesinin bir üyesi değildir; ayrıca bir süper gıda olarak da kabul edilirler. ‘Süper gıda’ bir çok dergisinde bazı yiyecek türlerini tanımlamak için kullanılan bir terimdir!

Hurma meyvesi ayrıca, pozitif vitaminler, antioksidanlar ve başka birçok özelliğe daha sahiptir!

Hurmanın faydaları

Aşağıda hurma yemenin 5 muhteşem faydasını başlıklar halinde sıraladık:

1- Vitamin ve minarellerle doludur

Hurmanın sağladığı en büyük yararlardan biri vitamin takviyesi almanıza gerek olmamasıdır. İçinde hurma bulunan bir diyet size bazı çok faydalı vitaminleri sağlayabilir. Tarihler, B1, B2, B3, B5, A1 ve C gibi birçok farklı vitamin içerir ve bunlar sadece birkaçıdır.

Ayrıca bu meyve vücudunuza bol miktarda mineral kazandırır ve bu da kemiklerinizi kuvvetlendirir. Kemik erimesi (osteoporoz) risklerinden kaçınmanıza yardımcı olur ve kemiklerin güçlendirilmesinde etkili bir araçtır.

2- Birçok rahatsızlığın tedavisinde yardımcı olurlar

Osteoporozdan yukarıda bahsettik, ancak hurmanın faydaları sayesinde kendinizi çok daha fazlasına karşı koruyabilirsiniz.

Hurmanın içindeki besinler, bağırsak bozukluklarını tedavi etmenize, sağlıklı bir sinir sistemini korumanıza, kalp ritim bozukluğunu düzeltmenize ve mide kanseri riskini azaltmanıza yardımcı olabilir.

Bu mıhteşem meyve ayrıca afrodizyak olarak da işe yaramaktadır! Dünyanın diğer bölgelerinde hurmalar genellikle alternatif tıpta kullanılır.

Mesela, hurma yapraklarını bir macuna dönüştürmek ve kulak, burun ve ağız hastalıklarını tedavi etmek için uygulamak yaygın bir uygulamadır.

3- Hurma kabızlığa iyi gelir

Bu, hurmanın daha az bilinen sağlığa faydaları içinden biridir. Bu meyve, müshil olarak işe yarar ve sindirime yardımcı olur. Bu, bağırsaklarınızı işlevsel hale getirmeniz gerekirse, hurmaları ​​kullanışlı bir aperatif haline getirir.

Hurmalar, lif içerikleri nedeniyle bu konuda kabızlık konusunda oldukça faydaladır. Bu meyve, gıdanın bağırsaklarınızdan rahatça akmasına ve tuvalet ihtiyacınızı olabildiğince konforlu hale getirmesine yardımcı olmasını sağlayan lif kaynağıdır.

Bu meyvede çok fazla potasyum bulunduğundan, ishali de tedavi edebilirsiniz. Bu, bağırsaklarınızın gevşekliğini kontrol etmenize yardımcı olarak rahatsızlığı azaltır. Bu, çözünür lif ile birlikte, bağırsaklarınızın rahatça çalışmasını sağlar.

4- Hurmalar hücrelerinizi ve bağışıklığınızı güçlendirir

Sadece anlık olarak işe yaramakla kalmaz. Hurmanın faydaları konusunda birisi de, aynı zamanda daha sonraki sağlık sorunlarından kaçınmanıza yardımcı olmasıdır. Bu meyvelerin demir içeriği anemiden kaçınmanızı sağlar ve hatta anemiyi iyileştirmek için bile kullanılır.

Daha önce de belirtildiği gibi, vücudunuzun hücreleri ve sıvıları için gerekli olan potasyum içeriği oldukça yüksektir. Hücrelerdeki potasyum olmadan beyniniz, vücudunuz ve hakkınızdaki her şey işlevini bırakacaktır. Diyetinizdeki düzenli potasyum dozları, sağlıklı bir kan akışını ve yönetilebilir bir kalp atış hızını korumak için mükemmeldir.

Her şeyden önce, potasyum ayrıca böbrek taşlarının da önlenmesine yardımcı olur. Böbrek taşları nadiren öldürücüdür, ancak yine de zararlıdır.

5- Mükemmel enerji kaynaklarıdır

Bazı araştırmalar, hurmanın ilk tüketiminde 30 dakika kadar kısa bir sürede enerjide büyük bir artış yaşayabileceğinizi göstermiştir. Hurmalar, gün boyunca formda kalmanızı sağlamak için size enerji veren birçok doğal şeker içerir.

Bu, sizi halsiz bırakacak ve bağımlılık yapan kafeinli içeceklerden çok daha iyi bir tercihtir. Bu yüzden spor yapan insanlar da hurmayı gönül rahatlığı ili yiyebilir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.