Sağlık Hocası

Hipotiroidi Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

04.09.2019
271

Kan dolaşımında yeterince tiroid hormonu yoksa, vücudunuzun metabolizması yavaşlar. Bu duruma hipotiroidi (yetersiz aktif tiroid hastalığı olarak da bilinir) denir.

Hipotiroidi Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Genel bakış

Hipotiroidi olarak adlandırılan tiroid hipofonksiyonu vücutta tiroid hormonlarının eksikliğine neden olur, yani tiroid bezinin az çalışması anlamına gelir ve tamamen tedavi edilemez.

Tiroid nedir? Tiroid bezi Türkiye’de adem elması denilen yerin tam altında bulunan bir organdır. Tiroidin asıl işi hayati hormonlar üretmektir . Ürettiği hormonlar şunlardır: ”tiroksin (T4) ve triiyodotironin (T3)” Bu hormonlar protein ve iyottan oluşur.

Hormon üretimine ek olarak, tiroid, metabolizma, dolaşım, büyüme ve zihinsel refah üzerindeki etkisiyle tüm vücudumuzu etkiler.

Bu hastalık tamamen iyileştirilemezken, doktorunuzun reçete ettiği ilaçları düzenli almak ve tedavi yolunda ilerlemek her zaman iyidir. Çünkü bu durum semptomları hafifletir ve böylece büyük ölçüde normal bir yaşam mümkündür.

Hipotiroidi nedenleri

   

Tiroid hipofonksiyonu genetik, yani doğuştan olabilir veya tiroid dokusunun hastalığı veya enflamasyonu nedeniyle ortaya çıkabilir.

Hipertansiyon ayrıca beyindeki hipotalamus ve hipofiz bezindeki bir arızadan da kaynaklanabilir. Ciddi bir iyot eksikliği veya hipertiroidizm için yanlış tıbbi tedavi de bu hastalığa yol açabilir.

Tiroid bezinin az çalışması nedenleri aşağıdakilerden herhangi biri olabilir:

 • Konjenital hipotiroidi
 • Tiroid dokusu hastalığı
 • Tiroid dokusu iltihabı
 • Hormon üretiminde hipotalamusta ve hipofizde bozukluk
 • İyot yetersizliği nedeniyle iyot eksikliği
 • Hipertiroidizm için yanlış tıbbi önlemler

Hangi doktor/uzman sorumludur?

İlk rota genellikle aile hekimi aracılığıyla olsa bile: hipotiroidi tedavisi, bir dahiliyecinin klasik sorumluluk alanına girer.

Bir hormon ve bir bez uzmanı olan bir endokrinolog (endokrinoloji uzmanı) görüşü alınmalıdır. Endokrinoloji, iç hastalıkları uzmanı için ek bir isimdir. Bu doktorluğun eğitimi sırasında sayısız farklı tiroid bulgusu oluşturulmuştur, böylece özel bir bilgi önceden tanımlanabilir.

Hipotiroidi belirtileri

   

Belirti seyri sinsidir ve genellikle doğrudan belirgin değildir. Öncelikle ilk göze çarpan, giderek artan küçük şikayetlerdir.

Genellikle, bazen zihinsel belirtiler tükenmişlik belirtileriyle eşittir, bu nedenle şüpheli bir tükenmişlik durumunda her zaman önce tiroid bezinin işlevi test edilir.

Tiroid bezinin az çalışması sinir sistemimiz ve zihnimiz de dahil olmak üzere, tüm vücudumuzu etkiler.

Hipotiroidi temel belirtileri aşağıda sıralanmıştır:

 • Yorgunluk
 • İlgisizlik
 • Yavaşlatılmış refleksler
 • Soğuk havalara aşırı duyarlılık
 • Hafıza kaybı
 • Depresyon
 • Kuru cilt
 • Gevrek tırnaklar
 • Kırık saç
 • Kas zayıflığı ve kas sertliği
 • Ses değiştirme
 • Guatr oluşumu
 • Kalp atışı ve kan basıncında değişiklik

Tiroid hastalığı nasıl teşhis edilir?

   

Hipotiroidi tanısı birkaç basamaktan geçer. Doktor-hasta görüşmesinden ve bu hastalığın şüphesinden sonra genellikle bir kan testi yapılır.

İlk adım TSH laboratuvar değerini belirlemektir. Bu değer, tiroid fonksiyonunu çok iyi yansıtır. Çünkü bu değer, kana tiroid bezinden salınan hormon miktarına bağlıdır. Eğer değer artarsa, bir alt fonksiyon vardır.

Hipotalamus veya hipofiz alanında düzenleyici bir rahatsızlık olması durumunda, değerler çok düşüktür. Ek olarak, tiroid hormon düzeyleri de kontrol edilebilir ve tanı için kullanılabilir.

Takip eden bir sonografide, tiroid bezinin büyüklüğü ve durumu ultrasonla incelenir ve iltihaplanma açısından incelenir. İltihaplı veya hastalıklı doku şüphesi varsa, bir doku örneği alınabilir.

Bir sintigrafi ile, radyoaktif olarak etiketlenmiş bir madde enjekte edilerek tiroidin fonksiyonel etkinliği incelenebilir.

Hipotiroidi tedavisi

   

Tiroid bezinin az çalışması durumunun tedavisi henüz yoktur. Tedavinin amacı, hipofonksiyondan kaynaklanan hormon eksikliğini gidermek için dengeli bir hormon dengesi sağlamaktır.

Bu nedenle tedavi genellikle tablet formundaki ilaç tedavisidir. Tabletler kesintisiz olarak kalıcı olarak alınmalıdır. Bu nedenle hipotiroidi için tedavi süresi yaşam boyu sürmektedir.

Tiroid bezinin az çalışması konusunda nadir durumlarda, genellikle T4 olan tiroid hormonu ile birlikte triiyodotironin (T3) de alınmalıdır.

Enzim kusurlarından veya hormon bozulmasından dolayı bunu yapmazsa, T3 ve T4 ile kombinasyon tedavisine yol açabilir.

Son olarak, tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı isimli makalemiz de ilginizi çekebilir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.