Sağlık Hocası

Hiperhidroz (Aşırı Terleme) Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

10.09.2019
201

Hiperhidroz (aşırı veya kontrol edilemeyen terleme), çok üzücü ve utanç verici olabilir, ancak oldukça yaygındır. Tedaviler, aşırı terlemenin yaşamınız üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olabilir.

Hiperhidroz (Aşırı Terleme) Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Genel bakış

Hiperhidroz (aşırı terleme) Türkiye’de ve dünyada oldukça yaygın görülen bir durumdur. Eğer bu hastalığa sahipseniz, özellikle yaz aylarında utanç içinde gezinmeniz mümkündür.

Bu hastalığın iki türü vardır.

  • Fokal hiperhidroz: Vücudun belirli bölgelerinde aşırı terleme; genellikle koltukaltı, el, ayak veya yüzde görülür.
  • Genelleştirilmiş hiperhidroz: genellikle altta yatan bir tıbbi sorun nedeniyle, tüm vücudu etkileyen bir durumdur.

Hiperhidroz nedenleri

   

Terleme normalde, sinir sistemi, ter bezlerini vücudu soğutmak için sıvı üretmek üzere tetiklediğinde gerçekleşir. Bu sıcaklık, fiziksel aktivite veya strese cevap olarak ortaya çıkabilir.

Bazen sinirler aşırı aktif hale gelir ve ter bezlerini ısı veya fiziksel aktivite olmadan bile tetikler. Bu tip bir terleme genellikle genetik yatkınlığı olan kişilerde görülür. Gergin veya kendinizi stres altında hissediyorsanız vay halinize…

Aşırı terleme ayrıca aşağıdakiler gibi tıbbi bir durumdan da kaynaklanabilir:

Bazı ilaçlar ayrıca aşırı terlemeye de neden olabilir.

Hiperhidroz belirtileri ve teşhisi

   

Aşırı terleme kendi içinde sağlığınızı etkilemez. Ancak bu rahatsızlığı olan birçok kişi onları mutsuz, depresif ve utanç verici hale getirebilir .

İnsanların sosyal yaşamlarını, çalışmalarını, ilişkilerini ve güven düzeyini etkileyebilir. Ayrıca, tinea ve egzama gibi cilt rahatsızlıkları ve fiziksel rahatsızlık gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Bu durumu teşhis etmek için doktorunuz sizi muayene edecek ve aşırı terlemenizin tıbbi bir nedenini dışlamak için bazı testler yapabilir.

Hiperhidroz tedavisi

Aşırı terlemesi olan çoğu insan yardım alabileceklerinin farkında değildir. Evet, tedavisi vardır ve bunlar genellikle şunları içerir:

  • Terapi: Anksiyeteyi azaltmanıza ve yaşam kalitenizi arttırmanıza yardımcı olmak için psikoterapi, davranış terapisi ve rahatlama teknikleri
  • İlaçlar: Doktorunuzun reçete ettiği terlemeyi önleyici ilaçlar, sinir engelleyici ilaçlar, antidepresanlar
  • Lontoforez: Etkilenen cildin bölgelerine su yoluyla hafif bir elektrik akımı iletilir
  • Ameliyat: Son çare olarak, doktorunuz ter bezlerini çıkarmak veya sinirleri kesmek için ameliyat önerebilir.

Nasıl önlenir?

   

Aşırı terleme durumunuz varsa, etkilenen bölgeleri olabildiğince temiz ve kuru tutmak önemlidir. Terin kıyafetlerinize bulaşmasını önlemek için emici pedler kullanabilirsiniz.

Yedek kıyafetler taşıdığınızdan ve cildinizin nefes almasını sağlayan ipek veya pamuk gibi doğal elyaflar seçtiğinizden emin olun. Terlerken kaybedilen sıvıyı almak için bol su içmeniz önemlidir.

Terleme avuçlarınızı etkiliyorsa, eldiven giymek günlük işlerinizde size yardımcı olabilir.

Ayaklarınızı etkilerse, mümkün olduğunda ayaklarınızı havalandırmak için ayakkabılarınızı ve çoraplarınızı çıkarmaya çalışın.

Kızgınsanız veya utanıyorsanız, bir danışman veya sosyal hizmet uzmanıyla konuşmanıza yardımcı olabilir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.