Sağlık Hocası

Haşlanmış Patatesin Faydaları Nelerdir? İşte Muhteşem 9 Faydası

Haşlanmış Patatesin Faydaları Nelerdir? İşte Muhteşem 9 Faydası

Genel bakış

Haşlanmış patatesin faydaları saymakla bitmez çünkü vitaminler ve mineraller, özellikle potasyum, fosfor, B vitaminleri ve C vitamini açısından doğal olarak zengindir.

Kalorileri ve yağları düşüktür ve yüksek lif içeriği tam hissetmenize yardımcı olur. Popüler inanışın aksine, patatesler aslında besi kaynağı değildir.

Patateslere tereyağı veya ekşi krema eklerseniz, kalori ve yağ gramajlarını önemli ölçüde arttırırsınız. Böylece kilo vermeye çalışıyorsanız, bunlara baharatlar, özellikle düşük kalorili baharatlar ekleyebilirsiniz.

Haşlanmış patatesin faydaları

Patates, faydalarından dolayı Hint mutfağının vazgeçilmez bir parçasıdır. Patatesin sağlık ve cilt üzerindeki faydaları sebzeyi daha da özel kılıyor.

Patatestin bilmediğiniz 14 inanılmaz faydasını aşağıda başlıklar halinde sıraladık:   

1- İnflamasyonu azaltır

Birçok doktora göre, patatesler alkalize edici ve antienflamatuardır. Mide ve duodenum ülserlerini yatıştırır ve mide asitliğini azaltır. Ayrıca artrit ile ilişkili iltihabı hafifletebilirler.

Diyetinize rahatlıkla patates ekleyebilirsiniz. Ancak şunu da unutmayın ki; her şeyin fazlası zararlıdır.

2- Kan basıncını düzenler

Evet, haşlanmış patateslerin kan basıncı üzerinde pozitif etkileri vardır. Ancak, kızarmış bir patetesin aynı faydayı sağlamadığını da belirtmek gerekir.

Haşlanmış patateslerin yaklaşık 100 kalorisi var, ancak oldukça besleyici ve bol sulu patatesleri tercih etmelisiniz.

Patates ayrıca kan basıncını düşürmeye yardımcı kimyasallar olan klorojenik asit ve antosiyaninler bakımından da zengindir.

3- Sizi sakinleştirir

   

Özellikle haşlanmış patates, sinirleri sakinleştirmeye yardımcı olan doğal yatıştırıcı özelliklere sahip bir amino asit olan triptofanla bakımından zengindir.

L-triptofan bir amino asittir. L-triptofan, vücudumuzun doğal olarak yapamadığı için esansiyel bir amino asit olarak adlandırılır. Patates gibi yiyeceklerden alınmalıdır.

4- Kalp sağlığını destekler

Haşlanmış patatesin bir diğer özelliği de, kalp hastalıklarına iyi gelmesidir.

Patatesin sıfır kolesterol içerdiğini biliyor muydunuz? Doğru, patateslerin kolesterolü yoktur. Ama pişirildiği yağ ve kolesterol yüklü içerikler, kalp için bir tehdit oluşturuyor.

Aslında patatesler, kalbi iyileştiren antioksidan antosiyaninler ile kalbiniz için harikalar yaratabilir. Ayrıca, hepsi kalp sağlığı için mükemmel olan lif, potasyum ve C ve B6 vitaminlerini içerirler.

5- Beyin sağlığına iyi gelir

Patateslerde bulunan bir koenzim olan alfa lipoik asit genel bilişsel sağlığın artmasına yardımcı olabilir.

Uzmanlar, bu asidi Alzheimer hastaları üzerinde faydalı etkileri olduğunu düşünüyorlar.

Patateste bulunan bir dizi vitamin ve mineral (çinko, fosfor ve B vitaminleri de dahil) beynin işlevini olumlu yönde etkiler. B6 Vitamini, nörolojik sağlığı korumak için özellikle kritiktir.

6- Sindirime yardımcı olur

   

Haşlanmış patates, yüksek lif içeriği sayesinde sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olur. Lif, sindirimi destekler ve dışkıya kütle ekleyerek bağırsak düzenini destekler.

Patates ayrıca ishal durumunda hızlı iyileşmeye yardımcı olabilir. Patates, ishal sırasında aşırı derecede kaybedilen bir mineral olan potasyum bakımından zengindir.

7- Kaliteli uyumanızı sağlar

Doğal olarak haşlanmış patates içeriğinde bulunan triptofan, iyi bir uyku sağlayan doğal bir yatıştırıcıdır.

Ayrıca patateslerdeki potasyum kas gevşetici olarak da işlev görür, bu da daha rahat bir uyku ve rahatlama sağlar.

Ayrıca, karbonhidratları yüksek yiyeceklerin genellikle çocuklarda düzenli uyku düzenini engellediği iyi bilinen bir gerçektir.

8- Premenstrüel belirtilerini hafifletir

   

Bazı çalışmalara göre, patates suyu premenstrüel sendromu semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Patatesin yüksek karbon içeriği, vücuttaki serotonin üretimini daha da artıran triptofan seviyelerinin yükselmesine yardımcı olur (serotonin ayrıca mutluluk hormonu olarak da adlandırılır). Serotonin içindeki bu ani yükselme ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur ve kaygıyı azaltır.

9- Kemikleri güçlendirir

Kalsiyum ve fosfor bakımından zengin haşlanmış patatesler, kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur. Patateste bulunan demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve çinko, kemik yapısının ve kuvvetinin oluşumuna ve korunmasına katkıda bulunur.

Çinko ve demir, kollajenin üretiminde ve olgunlaşmasında kritik rol oynar. Patates tüm bu bileşenlere sahiptir.


Diğer besinlerin faydaları hakkında merak ettiklerinizi ilgili kategoriden öğrenebilirsiniz.

Eğer diyetle ilgileniyorsanız, şahane diyet tariflerimizi de inceleyebilirsiniz.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.