Sağlık Hocası

Hamilelikte Sarı Akıntı Ne Anlama Gelir? Ciddi Bir Şey midir? Ne Yapmalı?

23.09.2019
305

Hamilelikte sarı akıntı, vajinanın temiz ve sağlıklı kalması için ölü hücreleri ve bakterileri temizleyen vücudun kendi temizleme mekanizmasıdır. Bu durum, hamilelikte sık görülen bir durumdur.

Hamilelikte Sarı Akıntı Ne Anlama Gelir? Ciddi Bir Şey midir? Ne Yapmalı?

Genel bakış

Bu yazıda, hamilelikte sarı akıntı ile alakalı ve aşağıdaki diğer soruların cevaplarını bulacağız:

 • Sarı akıntı nedir?
 • Hamilelikte akıntı normal midir?
 • Hamile kadınlarda sarı akıntıya sebep olan şey nedir?
 • Ne zaman endişelenmem gerekiyor?
 • Sarı akıntı nasıl tedavi edilir?
 • Bu akıntıyı nasıl önleyebilirim?

Hamilelikte sarı akıntı gibi, hamileliğe bazı harika ve korkunç deneyimler eşlik edebilir. Vücut hızlı bir şekilde değiştiğinde ve hormonlar dengeleme hareketini gerçekleştirdiğinde, vücudunuzdaki pek çok nahoş reaksiyonla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunlardan biri vajinadaki sıvılar ve akıntılardır. Erken gebelik zamanında sarı vajinal akıntının olası birçok nedeni olabilir.

Sarı akıntı nedir?

   

Hormonlardaki artış, vücuttaki östrojen seviyelerinin artması ve vajinaya ekstra kan akışına neden olur. Hamilelikte akıntı, vajinanın yanı sıra, vajinal duvarlardan normal bakteri florasındaki ve eski vajinal hücrelerdeki normal salgıları içerir. Boşalma miktarı ve sıklığı her kadın için farklıdır.

Hamilelikte sarı akıntı normal midir?

Vajinal akıntı, vajinanın temiz ve sağlıklı kalması için ölü hücreleri ve bakterileri temizleyen vücudun kendi vajinal temizleme mekanizmasıdır. Artan miktarda vajinal mukus olan lösore, hamileliğin sık görülen bir belirtisidir. Bu durum, hamileliğin üçüncü kısmında doruğa ulaşacaktır. Eğer bu akıntının kötü kokusu varsa ve rengi koyu ise, doktora görünmelisiniz.

Hamile kadınlarda sarı Akıntı neden olur?

Yüksek östrojen seviyelerinin yanı sıra, hamile kadınların karşılaşabileceği soluk sarı akıntıların başka nedenleri de vardır. Bunlardan bazıları aşapıda sıralanmıştır:1. Östrojen baskınlığı: Yüksek östrojen seviyeleri, daha fazla miktarda vajinal akıntı anlamına gelir. Östrojen seviyelerinde artışa yol açan diğer faktörler aşırı vücut yağı, stres, düşük lifli diyet veya hatta zayıf bir bağışıklık sistemi olabilir ve bu yüzden hamilelikte sarı akıntı olabilir. Östrojen baskınlığı anormal boşalmanın nedeni ise doktorunuz ilaç yazabilir.

2. Mantar enfeksiyonları: İkinci üç aylık dönemde maya enfeksiyonları yaygındır, çünkü hormonlar vajinal durumu etkiler. Candida albicans denilen mayalar büyür. Bu kalın beyaz, kötü kokulu bir akıntı, vajinal kaşıntı, kızarıklık ve vulva şişmesi ile sonuçlanır. Akıntı rengi her kadında değişebilir ve doktorunuz bebeğinize zarar vermeyecek enfeksiyonu ortadan kaldırmak için ilaçlar verebilir.

3. Bakteriyel vajinoz: Bakteriyel vajinoz, vajinal floranın iyi ve kötü bakterileri arasındaki denge bozulduğunda ortaya çıkar. İyi bakteriler kötü bakterilerle savaşır, ancak kötü bakteriler iyilerden daha ağır basarsa, bu bakteriyel vajinoza yol açar ve hamilelikte sarı akıntı durumuyla karşılaşabilirsiniz. Kaşıntı ve şişme ile birlikte sarı-yeşil, yoğun ve kötü kokulu bir akıntı ile karakterizedir. Böyle bir durum erken doğum yapmanıza, bebeğin kilosunun düşük olmasına ve eğer zamanında tedavi edilmezse hamilelik sonrası bazı enfeksiyonlara neden olabilir.

4. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Anormal akıntıların en sık nedeni anne ve çocuk için çok yüksek bir risktir. Vajinal hastalıkların zamanında tedavi edilmemesi, erken doğum ve hatta bebeğin düşük doğum ağırlığı ile sonuçlanabilir. Bu yüzden bu gibi durumlara dikkat etmelisiniz ve en ufak bir şüphede doktorunuza başvurmalısınız.

Ne zaman endişelenmek gerekiyor?

Yukarıda belirtilen sebeplerin yanı sıra, yanma, kaşıntı veya tahriş ile karakterize olmayan cinsel yolla bulaşan hastalıklar olabilir. Hoş olmayan bir koku ile gri, yeşil, hamilelikte sarı akıntı kesinlikle endişe nedenidir ve vakit kaybetmeden muayene olmakta fayda vardır.

Hamilelikte sarı akıntı nasıl tedavi edilir?

Bu durumun neden olduğu rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilecek bir takım önleyici tedbirler vardır . Sarı akıntı için kendi başınıza yapabileceğiniz bazı şeyler aşağıda sıralanmıştır:


 • Külot astarları kullanmakta fayda vardır çünkü bu durum bir enfeksiyondan kaynaklanmadığı takdirde tahliyeyi iyi emebilir.
 • Vajinal bölgeyi temiz tutmalısınız ve silerken önden arkaya doğru silmelisiniz. Pamuklu külot giymekte de fayda vardır.
 • Dar pantolonlardan ve kokulu sabunlardan uzak durmalısınız.

Hamilelikte sarı akıntı nasıl önlenir?

Bu soruya bazı cevaplar aşağıdaki gibidir:

 • Genital bölgeyi daima temiz ve kuru tutmalısınız.
 • Cildinizi tahriş etmeyen bol giysiler ve iç çamaşırları giymelisiniz.
 • Vajinayı yıkamamaya özen göstermelisiniz.
 • Sağlıklı şeyler ve bol yoğurt yemelisiniz.
 • Stresi kontrol altına almalısınız.

Son olarak, hamilelik ile ilgili diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.


Not: Konuyla alakalı ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.