Sağlık Hocası

Hamilelikte Kasıkta ve Belde Ağrı Neden Olur? Bu Ağrılar Nasıl Geçer?

20.10.2019
112
Hamilelikte Kasıkta ve Belde Ağrı Neden Olur? Bu Ağrılar Nasıl Geçer?

Genel bakış

Hamilelikte kasıkta ve belde ağrı, karşılaşabileceğiniz yaygın bir semptomdur. Bu rahatsızlık en sık gebelikte, özellikle üçüncü trimesterde yaygın olarak hissedilir. Bu, vücudunuzun kendisini doğum için hazırladığı için oluşur. Ağrı ve sızı genellikle bebeğin rahminizde yatma eğiliminde olduğu yerlerde en güçlü şekilde hissedilir.

Hamilelikte kasıkta ve belde ağrı sebepleri

Hamilelik sırasında, vücudunuz bağ dokusunun gevşemesini ve yumuşamasını sağlayan hormonları serbest bırakır. Bunun bir sonucu olarak, pelvisinizdeki kemikler arasındaki eklem ve bağlar gevşemeye başlayacaktır. Bu kemiklerde esnekliği artırmak, doğum sırasında bebeğin vücudunuzda hareket etmesini sağlamak için zorunludur. Bel ağrısının yanı sıra, duruştaki değişiklikler ve daha ağır bir uterus, hissettiğiniz acıya katkıda bulunabilir.

Hamilelikte hissedilen diğer ağrı nedenleri arasında siyatik sinir üzerinde artan baskı vardır. Vücudunuzdaki iki siyatik sinir, alttan ayağa doğru uzanır. Büyümüş bir uterus sinirlere baskı yaptığında, kalçalarda ve uylukta ağrı, uyuşukluk veya karıncalanma hissi yaşayabilirsiniz. Bu sorun siyatik olarak adlandırılır. Doğum zamanına yaklaştıkça bebeğiniz rahminizdeki pozisyonunu değiştirecektir. Bu muhtemelen hissettiğiniz rahatsızlığı azaltacaktır. Siyatik genellikle hamilelik sırasında normaldir, ancak bunu yine de doktorunuza bildirmekte fayda vardır.

İkinci trimesterde olası bir başka  ağrı nedeni de yuvarlak ligament ağrısıdır. Yuvarlak ligament ağrı, karın, kalça ve kasık bölgesindeki keskin ağrılar ile kendini göstermektedir. Ağrı hızlı hareketlerle veya pozisyonda değişikliklerle yoğunlaşabilir.

Hamilelikte kasıkta ve belde ağrı nasıl hafifletilir?

Hem arka kaslarınızı güçlendiren, hem de karın kaslarınızı güçlendiren egzersizler uygulamak muhtemelen hamilelikte yaşadığınız ağrıları azaltacaktır. Rahatlama sağlayabilecek bir egzersiz, birkaç dakika sırt üstü yatarken kalçalarınızı göğüs seviyesinin üzerine çıkarmaktır. Sıcak bir banyo yapmak veya ağrı bölgesine sıcak kompres uygulamak ağrıyı azaltabilir. Ek olarak, bir masaj da ağrıyı azaltabilir.

Bebeğinizin doğum tarihine yaklaştığınızda, yanınıza uyuduğunuzdan, bacaklarınızı ve dizlerinizi bükülmüş halde tuttuğunuzdan emin olun. Karnınızı ve üst bacağınızı desteklemek için yastıklar kullanmak uyurken rahatsızlığı hafifletebilir. Eğer yanınıza yatmak ağrılarınızı kötüleştirirse, sırtınızın alt kısmına bir yastık ya da battaniye koyun ve ona yaslanarak uyuyun. Bu, uyuduğun kalça üzerindeki baskıyı azaltacaktır.

Ne zaman endişelenmelisiniz?

Hamilelikte kasıkta, belde ve kalçada ağrı durumunuza, hamileliğin 37. haftasından önce uyluklara yayılan pelvik bölgede baskı veya ağrılar eşlik ederse, doktorunuza danışmak önemlidir. Bu erken doğum belirtisi olabilir.


Not: Hamilelikte sarı akıntı durumunuz varsa, ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.